WASHINGTON, BRATISLAVA. Nevšímajte si prieskumy verejnej mienky, nevšímajte si debaty, hovorí americký historik Allan Lichtman na úvod svojho videoblogu, v ktorom oznamuje sľúbenú finálnu predpoveď výsledku amerických prezidentských volieb.
„Pochopte, že kľúče k Bielemu domu sú alternatívou k analytikom, ktorí nemajú vedeckú reputáciu, a k prieskumom, ktoré zachytávajú iba momentálne nálady. Sú jediným systémom, ktorý dokáže vyhodnotiť, ako americké prezidentské voľby fungujú,“ dodáva.
Allan Lichtman už od roku 1984 úspešne predpovedá výsledky prezidentských volieb a jeho model, ktorý stojí na trinástich „kľúčoch“ k Bielemu domu, zatiaľ zakopol len raz. Bolo to v roku 2000, keď voľby kontroverzným spôsobom vyhral George Bush mladší, kandidát, ktorý prehral v ľudovom hlasovaní, no do Bieleho domu ho vyniesol nepriamy systém volieb.
Keď v roku 2016 podobným spôsobom vyhral Donald Trump, Lichtman už jeho víťazstvo dokázal predvídať.
Historik, ktorý na základe svojho systému zverejňoval priebežné odhady výsledku, ešte v lete sľúbil, že svoju finálnu predpoveď zverejní po nominačnom sneme Demokratickej strany, ktorý formálne potvrdil viceprezidentku Kamalu Harrisovú ako prezidentskú kandidátku.
Nominačný snem amerických demokratov sa skončil 22. augusta.
V článku sa dočítate:
- Kto podľa Lichtmana vyhrá prezidentské voľby,
- ako historik svoju predpoveď zdôvodňuje,
- prečo neberie do úvahy volebné prieskumy.
Harrisová vyhráva 9 : 4
Lichtmanov systém je zložený z trinástich otázok, na ktoré sa dá odpovedať áno alebo nie, a nerozhoduje podľa kandidátov, ale podľa toho, či si aktuálna prezidentská strana dokáže udržať Biely dom, alebo oň príde.
Keďže je otázok trinásť, platí, že ak na osem alebo viac z nich odpovedáme „áno“, k víťazstvu smeruje kandidát aktuálnej prezidentskej strany. Ak šesť alebo viac otázok padne do kategórie „nie“, predpokladaným víťazom je kandidát vyzývateľskej strany, v tomto prípade Donald Trump.

Vo svojej finálnej predpovedi Lichtman zodpovedal deväť z trinástich otázok „áno“, a preto za očakávaného víťaza volieb považuje demokratku Kamalu Harrisovú.
Niektoré otázky, či ako im Lichtman hovorí, kľúče, sú objektívne zhodnotiteľné. Stratu v kongresových voľbách z polovice prezidentského obdobia už demokrati nezmažú, rovnako je uzavretý systém primárnych volieb.
Lichtmanov model - 13 kľúčov od Bieleho domu:
- Zisk v kongresových voľbách. (nepravda)
- Žiadny protikandidát v primárkach. (pravda)
- Kandiduje úradujúci prezident. (nepravda)
- Žiadny silný kandidát tretej strany. (pravda)
- Dobrá krátkodobá ekonomika. (pravda)
- Dobrá dlhodobá ekonomika. (pravda)
- Výrazná zmena v politike. (pravda)
- Žiadne spoločenské nepokoje. (pravda)
- Žiadny škandál. (pravda)
- Žiadne zahraničnopolitické alebo vojenské zlyhanie. (nepravda)
- Výrazný zahraničnopolitický alebo vojenský úspech. (pravda)
- Charizmatický prezident. (nepravda)
- Necharizmatický vyzývateľ. (pravda)
Tu sa demokrati zriekli kľúča číslo 3 (kandiduje úradujúci prezident), keď sa Joe Biden vzdal kandidatúry, za čo Lichtman stranu kritizoval. Keďže sa však rýchlo zoskupili za Kamalou Harrisovou a neorganizovali nový výber kandidáta, zachránili si kľúč číslo 2, ktorý predpokladá, že v primárnych voľbách sa nevynorí žiadny výrazný konkurent.
Pri kľúči číslo 5 o krátkodobej ekonomike Lichtman hovorí, že je definovaný ako „vo volebnom roku nenastala recesia“.
Keďže sa voľby konajú piateho novembra, Spojené štáty podľa Lichtmana už do recesie nespadnú. Krátkodobú ekonomiku tak považuje za dobrú bez ohľadu na to, ako ju v prieskumoch vnímajú Američania.
Podobne v prípade dlhodobej ekonomiky Lichtman trvá na tom, že bez ohľadu na dojmy, rast hrubého domáceho produktu na hlavu bol počas Bidenovho obdobia vyšší ako za vlády Donalda Trumpa.
Vojny sú nepredvídateľné
Lichtman sa zaujímavo rozhodol pri otázkach o zahraničnopolitických úspechoch a zlyhaniach. Otázku číslo 10, teda či Bidenova administratíva nezažila žiadne zahraničnopolitické alebo vojenské zlyhanie, zodpovedal ako „nepravda“.
Za zlyhanie totiž považuje vojnu v Pásme Gazy. „Toto sú najneistejšie kľúče, pretože sa môžu rýchlo zmeniť, ak nastane prímerie alebo prepustenie rukojemníkov,“ povedal Lichtman vo svojej predpovedi. Zatiaľ však Gazu považuje za kolosálnu humanitárnu krízu s koncom v nedohľadne.
Hoci Spojené štáty nie sú v konflikte zaangažované priamo, ich záujmy v regióne sú veľmi výrazné, podotkol Lichtman.
Za zahraničnopolitický úspech Bidenovej administratívy však považuje Ukrajinu. „Bol to Biden, kto dal dokopy západnú koalíciu, ktorá Putinovi zabránila v rýchlom dobytí Ukrajiny,“ tvrdí. Biden podľa neho trvalo udržiava americkú podporu Ukrajine aj napriek silnej opozícii republikánov.
Historik pripúšťa, že na Ukrajine môže nastať zvrat, ktorý by kľúč o zahraničnopolitickom úspechu prepol v neprospech demokratov, no ich kandidátka by podľa jeho tabuľky stále mala osem otázok zodpovedaných vo svoj prospech.
Prezidentské voľby USA 2024

- Výsledky volieb prezidenta USA 2024
- Novým americkým prezidentom sa stane Donald Trump
- Volebná mapa USA
- Kompletné výsledky prezidentských volieb v USA
- Trump sa vracia do Bieleho domu. Čo to znamená pre Ameriku a Európu
- Trump porazil Európu
- Životopis kandidáta Donalda Trumpa
- Životopis kandidátky Kamaly Harrisovej