KAZAŇ, BRATISLAVA. Stretnutie má byť dôkazom, že Rusko nie je osamelé, snahy Západu o jeho izoláciu nevyšli, a svet má šancu na nový platobný systém, ktorý nebude závislý od amerického dolára.
V ruskej Kazani, vyše miliónovom meste na Volge a metropole Tatárska, sa v utorok začal summit krajín zoskupenia BRICS. Vladimir Putin sa na ňom bez problémov môže ukázať osobne.
Na minuloročnom summite BRICS v juhoafrickom Johannesburgu sa zúčastnil iba cez videomost. Hrozilo mu totiž, že by ho zadržali na základe zatykača Medzinárodného trestného súdu.
BRICS je blokom štátov a jeho názov vychádza z prvých písmen názvov zakladajúcich krajín – Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Južnej Afriky (anglicky South Africa). K zoskupeniu sa od jeho vzniku v roku 2009 pridali aj Irán, Egypt, Etiópia či Spojené arabské emiráty.
Na kazanskom summite sa však zúčastňuje aj Recep Tayyip Erdogan, prezident Turecka – členského štátu NATO.
„Summit je pre Putina požehnaním. Jeho odkazom bude – ako môžete tvrdiť, že Rusko je izolované, keď sa všetci títo lídri schádzajú v Kazani,“ komentoval udalosť pre CNN Alexander Gabujev, riaditeľ Carnegieho centra v Berlíne.
„Konferencia má ukázať výraznú hospodársku moc, ale má aj motivovať ďalšie krajiny, aby vstúpili do koalície, z ktorej by Rusko rado vytvorilo nový svetový poriadok, na ktorého čele by už nebol Západ,“ napísal v analýze denník New York Times.
V sérii otázok a odpovedí denník SME približuje, čo je BRICS, kto sa zúčastňuje na jeho summite, aké záujmy jeho účastníkov spájajú a ako to súvisí s vojnami na Ukrajine a na Blízkom východe.
1. Čo je BRICS a akú má váhu?
Skratka BRIC (Brazília, Rusko, India, Čína) sa pôvodne používala medzi bankármi na identifikovanie rýchlo sa rozvíjajúcich ekonomík a investičných príležitostí v nich. BRICS ako blok štátov vznikol až neskôr.