BRUSEL. Prvé stretnutie na najvyššej úrovni medzi krajinami EÚ a krajinami Perzského zálivu otvára novú a ambicióznejšiu kapitolu vzájomnej spolupráce a pomôže obom stranám lepšie vnímať mnohé zo spoločných výziev.
Uviedol to predseda Európskej rady Charles Michel v rámci úvodného príhovoru na summite Rady pre spoluprácu EÚ a Perzského zálivu (EÚ-GCC), informuje spravodajca TASR.
Strategické partnerstvo
Michel vyjadril nádej, že to bude "prvé z mnohých" stretnutí na najvyššej úrovni medzi oboma regiónmi. Upozornil, že týmto summitom EÚ a GCC vysielajú silný odkaz svojim občanom a celému svetu, a to, že oba bloky sú pripravené vybudovať strategické partnerstvo vhodné pre 21. storočie.

"Sme pripravení spolupracovať na riešení globálnych výziev. Chceme viac stability, viac bezpečnosti, viac prosperity a viac rešpektovania medzinárodného práva," vyhlásil Michel.
Pripomenul, že obe strany zdieľajú spoločný cieľ, podporovať hospodársky rast a vytvárať väčšiu prosperitu pre občanov, čo je možné dosiahnuť prostredníctvom udržateľných investícií a obchodu a spoluprácou na digitálnej revolúcii, zavádzaní umelej inteligencie a zelenej transformácii.
Stabilita je v záujme každého
Michel zdôraznil dôležitosť lepšieho prepojenia oboch regiónov, ich ekonomík a ľudí.
Dodal, že EÚ aj GCC zdieľajú spoločnú zodpovednosť za ochranu medzinárodného poriadku založeného na pravidlách a Charty OSN a ako regionálne organizácie musia zohrávať kľúčovú úlohu pri riešení vojnových konfliktov, klimatických zmien, posilňovaní multilateralizmu a ľudských práv.
"Súčasný geopolitický kontext je mimoriadne ťažký," skonštatoval Michel a najmä s odkazom na krízu na Blízkom východe vyjadril presvedčenie, že Európania aj obyvatelia krajín okolo Perzského zálivu zdieľajú želanie oveľa viac spolupracovať a "stavať mosty" a spoločnými silami urobiť viac pre podporu stability, pokroku a solidarity v oboch regiónoch a na celom svete.
"Dnes je globálna stabilita ohrozená dramatickou situáciou na Blízkom východe, ruskou vojnou proti Ukrajine a tragickou situáciou v Sudáne. Tieto krízy spôsobili obrovské ľudské utrpenie. Preto musíme konať rozhodnejšie a opäť zmeniť chod dejín," povedal Michel lídrom EÚ a GCC.
Spresnil, že budúcnosť oboch regiónov je silne prepojená, aj preto diskusie na summite budú o tom, čo ich spája a kde možno urobiť viac pre budovanie pozitívnej agendy do budúcnosti.
Odkaz Rusku
Ohľadom vojny na Ukrajine, závery nehovoria o zákaze tretích krajín dodávať zbrane Rusku, čo pred summitom presadzovala EÚ.
Obe strany potvrdili právo na suverenitu a územnú celistvosť štátov, teda aj Ukrajiny, privítali sprostredkovateľské úsilie GCC pri výmene vojnových zajatcov a zjednocovaní rodín a uznali úsilie EÚ a Švajčiarska prispieť k spravodlivému a trvalému mieru na Ukrajine.
Závery žiadajú, aby Ruská federácia "okamžite, úplne a bezpodmienečne" stiahla svoje vojenské sily z Ukrajiny v rámci jej medzinárodne uznaných hraníc. Odsudzujú útoky na civilistov a kritickú infraštruktúru, najmä v energetickom sektore, ktoré ohrozujú aj jadrovú bezpečnosť.
Podpora palestínskych utečencov
Desať bodov obsahuje spoločné vyhlásenie k dianiu v Pásme Gazy a Libanone. Hlavnou výzvou je okamžité a úplné prímerie na oboch územiach, prepustenie rukojemníkov, výmena palestínskych väzňov a okamžitý a neobmedzený prístup humanitárnej pomoci k civilnému obyvateľstvu v celom pásme Gazy, kde hrozí riziko hladomoru, a v Libanone.
EÚ aj GCC podporili prácu Agentúry OSN pre pomoc palestínskym utečencom (UNRWA) a iných agentúr OSN a zdôraznili právo Palestínčanov na sebaurčenie v podobe dvoch štátov, Izraela a Palestíny, žijúcich bok po boku v mieri a v uznávaných hraniciach. Privítali myšlienku globálnej aliancie pre implementáciu riešenia dvoch štátov, ktorú Saudská Arábia, EÚ a Nórsko oznámili v septembri.
Obe strany naliehajú na všetkých účastníkov konfliktu, aby preukázali zdržanlivosť, zabránili ďalšej eskalácii a zapojili sa do medzinárodného diplomatického úsilia o ukončenie deštruktívnej špirály násilia a zabránenie rozšíreniu konfliktu do širšieho regiónu.