Text vyšiel pôvodne na ruskom nezávislom webe Meduza.
Keď Ildar Dadin vstúpil do ukrajinských ozbrojených síl, zvolil si pseudonym „Gándhí“. Ruský opozičný aktivista, ktorý bol prvou osobou stíhanou na základe kremeľského zákona z roku 2014 kriminalizujúceho opakované porušovanie pravidiel pre konanie verejných demonštrácií, strávil viac ako rok vo väzení, kým najvyšší súd v roku 2017 nezrušil jeho rozsudok a nenariadil jeho prepustenie.
Síce sa predtým angažoval v nenásilnom odpore, ale invázia Ruska na Ukrajinu v roku 2022 presvedčila Dadina, aby sa chopil zbrane proti režimu Vladimira Putina. Začiatkom roka 2023 vstúpil do Sibírskeho práporu, jednotky ruských občanov v rámci ukrajinskej armády.
Dadina zabili ruské sily 5. októbra počas bojov v Charkovskej oblasti na východe Ukrajiny. O jeho smrti ako prvá informovala novinárka Ksenia Larina a neskôr ju potvrdil jeden z jeho spolubojovníkov.
Légia Sloboda Ruska, ďalšia jednotka ruských občanov bojujúca za Ukrajinu, ku ktorej sa Dadin pripojil v decembri minulého roka, neskôr potvrdila jeho smrť pre The Insider. Mal 42 rokov.
V článku sa dočítate:
- čo je Dadinov zákon,
- ako Dadin prežíval väzenie,
- prečo sa Dadin rozhodol bojovať na fronte.
Ľahostajné obyvateľstvo
V rozhovore pre Open Russia v roku 2015 Ildar Dadin povedal, že sa začal zúčastňovať na protestných zhromaždeniach po parlamentných voľbách v decembri 2011. Obvinenia z rozsiahlych volebných podvodov vznesené proti vládnucej strane Jednotné Rusko ho prinútili vidieť, čo sa deje, „na vlastné oči“.
Počas prezidentských volieb v roku 2012 preto Dadin slúžil ako volebný pozorovateľ - túto prácu vykonal 13-krát. „Som presvedčený, že každý občan by sa mal podieľať na živote svojej krajiny,“ povedal Dadin. „Nemusí existovať ľahostajné občianstvo.“
Dadin sa v roku 2015 preslávil ako prvý ruský občan, ktorý čelil trestnému stíhaniu za opakované porušenie pravidiel pre konanie demonštrácií. V dôsledku toho začali médiá príslušný zákon trestného zákonníka (článok 212.1) označovať ako „Dadinov zákon“.

Ruské orgány zaviedli tento konkrétny zákon v roku 2014 a začali trestné konanie proti Dadinovi po tom, ako bol trikrát odsúdený za priestupok za vedenie jednočlenných protestov a účasť na protivládnych zhromaždeniach.
Počas súdneho procesu Dadin trval na tom, že len uplatňoval svoje ústavné práva. „Veril som a stále verím, že som nespáchal trestný čin. Všetky moje akcie počas [týchto] troch rokov protestnej činnosti boli výlučne pokojné a nenásilné,“ povedal Dadin na súdnom pojednávaní vo februári 2015.
Vo svojej záverečnej reči Dadin ostro odsúdil obvinenia a „gangsterských úradníkov“, ktorí zaviedli nový zákon o protestoch.
„Narodil som sa ako slobodný človek a žiadni gangsterskí úradníci, ktorí zavádzajú protiústavné, zločinecké a politické zákony, ich na mne nemôžu uplatňovať,“ povedal súdu. „ Žiadam, aby sa toto hanebné prenasledovanie zastavilo.“
Dadin bol v decembri 2015 odsúdený na tri roky väzenia, ale neskôr mu bol trest znížený na 2,5 roka.
Takýto dlhý trest odňatia slobody vtedy prekvapil aj stúpencov vlády. Ľudskoprávni aktivisti a právnici odsúdili článok, podľa ktorého bol Dadin odsúdený, ako protiústavný a dokonca aj ruská prezidentská Rada pre ľudské práva vyzvala na jeho odstránenie z trestného zákonníka. Ruská skupina pre ľudské práva Memorial vyhlásila Dadina za politického väzňa.
Uplynulo ďalších päť rokov, kým bol za porušenie článku 212 ods. 1 odsúdený ďalší aktivista Konstantin Kotov. Bol odsúdený na ešte dlhší trest: štyri roky väzenia.
Cena za odvahu
Dadin si najprv odpykával trest vo väzenskej kolónii v Segeži, meste na severozápade Ruska. V novembri 2016 napísal svojej manželke list, v ktorom odhalil mučenie, ktoré tam prežíval zo strany väzenskej stráže a riaditeľa väznice Sergeja Kossieva.
V liste, ktorý Meduza uverejnila v plnom znení, Dadin spomína, že ho okamžite umiestnili na samotku a potom mučili za to, že vyhlásil hladovku. Uviedol, že dozorcovia ho opakovane bili, pol hodiny ho vešali za putá a vyhrážali sa mu znásilnením.
„Bili ma niekoľkokrát denne... Pravidelné bitie, šikanovanie, ponižovanie, urážky, neznesiteľné podmienky zadržiavania - to sa deje aj ostatným väzňom,“ napísal.
Aj ďalší väzni a ich príbuzní potvrdili, že zamestnanci väznice mučia väzňov.
Dadinov list vyvolal pobúrenie verejnosti a následne bol premiestnený do inej väzenskej kolónie na juhu Sibíri. Riaditeľ zo segežskej väznice Kossiev a jeho zástupca boli v roku 2019 odsúdení za zneužitie právomocí, ale neodsedeli si celý trest.
Vo februári 2017 ruský Najvyšší súd zrušil Dadinovo odsúdenie a nariadil jeho prepustenie z väzenia. Súd v Moskovskej oblasti mu neskôr priznal viac ako 2,2 milióna rubľov (približne 34-tisíc eur) ako odškodné za neoprávnené trestné stíhanie. Ten istý súd však zamietol aktivistovu žalobu proti Federálnej väzenskej službe a väznici Segeža v súvislosti s podmienkami zadržiavania v kolónii.
Po prepustení z väzenia Dadin okamžite obnovil svoje protestné aktivity. V júni 2017 dostal pokutu 20-tisíc rubľov (320 eur) za verejné čítanie ruskej ústavy; v októbri toho istého roku bol zatknutý na zhromaždení na podporu opozičného politika Alexeja Navaľného.
Nadácia Borisa Nemcova mu udelila svoju výročnú cenu za „odvahu pri obrane demokratických práv a slobôd“.
Boj proti putinizmu
V rozhovore pre Mediazonu z augusta 2023 Ildar Dadin povedal, že nenásilný odpor proti režimu Vladimira Putina teraz považuje za zbytočný. Mierové protesty podľa neho majú od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu v plnom rozsahu „nulový praktický význam“.
„Čo mi zostalo? Buď vyjsť a protestovať v Rusku a nechať sa tam zabiť alebo zavrieť do väzenia, alebo ísť na Ukrajinu a postaviť sa tomuto strašnému zlu na odpor silou zbraní,“ vysvetlil Dadin. „Videl som [len] tieto dve možnosti. Ustúpiť a žiť si svoj život? Stále nechápem, ako si to môže niekto vybrať.“
Po vstupe do Sibírskeho práporu si Dadin zvolil vojenský volací znak „Gándhí“, pretože ho inšpiroval princíp nenásilného boja Mahátmu Gándhího. „Musím však vzdorovať zločinom Ruska - vraždám, mučeniu, znásilňovaniu a rabovaniu. Poslednou možnosťou, ako zastaviť vrahov, je zabiť vraha. Ak nezastavím toto masové vraždenie, potom budem ich komplicom,“ povedal pre Mediazonu.
Vojak, ktorý slúžil s Dadinom, 6. októbra pre Mediazonu povedal, že bol zabitý po tom, ako sa dostal pod delostreleckú paľbu v Charkovskej oblasti.

Bývalý ruský zákonodarca Iľja Ponomarev po Dadinovej smrti na facebooku napísal, že aktivista sa pôvodne pridal k Sibírskemu práporu, pretože ho hneď neprijali do radov Légie Sloboda Ruska.
„Od samého začiatku vojny sa snažil dostať na front a bojovať proti putinizmu,“ uviedol Ponomarev a vysvetlil, že Dadin nakoniec vstúpil do Légie Sloboda Ruska v dôsledku reorganizácie v decembri 2023.
Ponomarev tiež uviedol, že podrobnosti týkajúce sa Dadinovej smrti budú zverejnené po ukončení „bojovej práce“ v Charkovskej oblasti. „'Gándhí' sa nášho víťazstva nedožil, ale som si istý, že trestný štatút pomenovaný jeho menom bude zrušený a potom sa v ruských mestách objavia 'ulice Ildara Dadina'!“
V pondelok Fórum slobodného Ruska oznámilo vytvorenie ceny pomenovanej po Ildarovi Dadinovi s cieľom „zvečniť jeho pamiatku a podporiť všetky formy protiputinovského odporu“.
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine