Iránske rakety nad Jordánskom. Autor: AP
TEL AVIV. Izrael čelil v utorok večer rozsiahlemu raketovému útoku z Iránu po tom, ako oznámil začatie pozemnej operácie na juhu Libanonu.
Iránsky úder podľa izraelských záchranárov zranil niekoľko ľudí a na okupovanom Západnom brehu Jordánu zabil šrapnel z rakety jedného Palestínčana.
V Tel Avive došlo aj k teroristickému útoku, pri ktorom zomrelo podľa polície najmenej šesť ľudí a deväť ďalších je zranených.
Hizballáh v utorok tiež vypálil niekoľko rakiet na severný a stredný Izrael a uviedol, že terčom bolo okrem iného sídlo tajnej služby Mossad.
Rakety z Iránu
Izraelská armáda oznámila v utorok ráno začatie operácie na juhu Libanonu, ktorú označila za obmedzenú a presne cielenú akciu zameranú na zničenie Hizballáhu.
Večer po 18.00 h SELČ potom informovala, že Irán začal raketový útok na Izrael, a vyzvala obyvateľov, aby sa schovali do úkrytov. Po celom Izraeli sa rozozvučali poplašné sirény, pričom v Jeruzaleme a v údolí rieky Jordán bolo počuť výbuchy.
Poplach trval zhruba hodinu. Podľa záchranárov šrapnely ľahko zranili dvoch ľudí. Niekoľko ďalších osôb ošetrili v dôsledku ľahkých zranení, ktoré utrpeli pri páde počas úteku do úkrytu.
Na Západnom brehu Jordánu šrapnel z rakety zabil najmenej jedného Palestínčana.
Izraelská armáda tvrdí, že zachytila veľký počet z dovedna 180 balistických rakiet, ktoré odpálil Irán na Izrael. Svoju protivzdušnú obranu označila za "účinnú" a dodala, že na obrane Izraela sa podieľali aj USA. Izraelu pomohli ako s detegovaním hrozby zo strany Iránu, tak aj so zneškodnením niekoľkých rakiet.
Izraelská armáda ďalej spresnila, že došlo k "izolovaným" dopadom, respektíve zásahom, v strednej a južnej časti Izraela.
Jordánske úrady informovali, že ich vzdušné sily zneškodnili niekoľko rakiet odpálených z Iránu, ktoré vstúpili do vzdušného priestoru ich krajiny. Nemenované zdroje zo sýrskej armády zase uviedli, že izraelská protivzdušná obrana zneškodnila desiatky rakiet aj nad južnou časťou Sýrie.
Revolučné gardy hovoria o odplate
Podľa Teheránu 80 percent rakiet zasiahlo cieľ. Pokyn na útok údajne vydal samotný iránsky najvyšší duchovný vodca ajatolláh Alí Chameneí, ktorý zostáva na bezpečnom mieste.
Prezident Masúd Pezeškján varoval pred konfrontáciou s Iránom, ktorý podľa neho predviedol len časť svojej kapacity a vyslal silnú odpoveď na "agresiu sionistického režimu".
Iránske Revolučné gardy uviedli, že bol cielený na "tri vojenské základne" v okolí Tel Avivu, pričom vôbec prvýkrát použili hypersonické rakety Fattáh.
Revolučné gardy tiež vyhlásili, že útok je reakciou na piatkové zabitie šéfa Hizballáhu Hasana Nasralláha a zástupcu operačného veliteľa iránskych Revolučných gárd Abbása Nilforúšána. Izrael varovali, že zaútočia znova, ak sa za tento útok pomstí.
Podľa hovorcu izraelskej armády išlo o závažný útok, ktorý bude mať dôsledky. Odmietol však spresniť, kedy a ako naň Izrael zareaguje.
Irán urobil veľkú chybu a zaplatí za ňu, vyhlásil premiér Netanjahu. "Iránsky režim nerozumie nášmu odhodlaniu brániť sa a nášmu odhodlaniu k odvete proti našim nepriateľom," poznamenal Netanjahu, podľa ktorého ale raketový útok na Izrael zlyhal.
Teroristický útok v Tel Avive
Počas večera polícia v Tel Avive oznámila, že teroristický útok v uliciach štvrte Jaffa si vyžiadal šesť mŕtvych a deväť zranených.
Dodala, že dvoch útočníkov ozbrojených útočnou puškou a nožom zneškodnila.
K útoku došlo v blízkosti zastávky prímestského vlaku v zmiešanej židovsko-arabskej štvrti Jaffa, ktorá je známa rušným kultúrnym životom a vyhľadávaná turistami.
Predstavitelia európskych krajín a USA útok odsúdili
Iránsky útok na Izrael odsúdili predstavitelia viacerých európskych krajín aj USA.
Privítalo ho naopak militantné hnutie Hamas, ktoré je spojencom Teheránu. Raketový útok oslavovali aj obyvatelia južných predmestí libanonskej metropoly Bejrút – streľbou do vzduchu či trúbením klaksónov svojich áut,
Generálny tajomník OSN António Guterres odsúdil eskaláciu na Blízkom východe a v reakcii na izraelskú pozemnú operáciu kritizoval porušenie libanonskej zvrchovanosti.
USA vyzvali všetky krajiny sveta, aby odsúdili iránsky útok, ktorý americké ministerstvo zahraničných vecí nazvalo hanebným a neprijateľným. Hovorca rezortu Matthew Miller informoval, že Teherán vopred USA na útok neupozornil. Dodal, že momentálne nie sú hlásené nijaké škody na amerických objektoch v tejto oblasti.
Miller okrem toho uviedol, že Irán bude niesť "dôsledky" za tento útok, pričom USA budú reakciu naň koordinovať s Izraelom.
Šéf európskej diplomacie Josep Borrell vyzval na okamžité prímerie na Blízkom východe.
"Existuje riziko, že nebezpečný cyklus útokov a odvetných opatrení sa vymkne spod kontroly. Je potrebné okamžité prímerie v celom regióne," napísal Borrell. Podľa jeho slov je EÚ plne odhodlaná pracovať na tom, aby sa predišlo regionálnej vojne.