WASHINGTON. Spojené štáty si nemyslia, že izraelská stupňujúca sa ofenzíva, ktorej cieľom je prinútiť hnutie Hizballáh znížiť napätie, prinesie želaný výsledok, uviedol vysokopostavený predstaviteľ amerického ministerstva zahraničných vecí.
Vyjadril tak nesúhlas so stratégiou Izraela, ktorý v pondelok podnikol na územie Libanonu masívny útok. TASR informuje podľa správ agentúr AFP, AP a Reuters.
Zmiernenie krízy
Spojené štáty plánujú predložiť niekoľko návrhov na zmiernenie krízy v Libanone a zabráneniu väčšej vojny v regióne.
"Máme niekoľko konkrétnych nápadov, o ktorých budeme tento týždeň diskutovať so spojencami a partnermi, aby sme sa pokúsili nájsť spôsob, ako v tejto veci postupovať," uviedol americký predstaviteľ, zatiaľ čo sa svetoví lídri zišli v New Yorku na Valnom zhromaždení Organizácie Spojených nár.
Francúzsko v súvislosti s eskalujúcim konfliktom medzitým požiadalo o zvolanie mimoriadneho zasadnutia Bezpečnostnej rady OSN.
Takmer plnohodnotná vojna
Eskalácia konfliktu medzi Izraelom a libanonským hnutím Hizballáh je takmer plnohodnotnou vojnou, vyhlásil v pondelok Vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Josep Borrell.
Situáciu označil za mimoriadne nebezpečnú a znepokojujúcu "Ak toto nie je vojnová situácia, tak neviem, ako by ste to nazvali," povedal pred novinármi a poukázal na rastúci počet civilných obetí a intenzitu vojenských úderov.

Borrell dodal, že úsilie o zníženie napätia pokračuje, ale najhoršie obavy Európy z rozšírenia konfliktu sa stávajú skutočnosťou. Civilisti podľa neho platia vysokú cenu a je potrebné vynaložiť všetko diplomatické úsilie, aby sa zabránilo úplnej vojne.
"Tu v New Yorku je na to vhodná príležitosť. Každý musí vynaložiť všetky svoje sily, aby zastavil túto cestu k vojne," povedal v americkej metropole, kde sa koná 79. zasadnutie Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov.
Nezíska nikto
Ministri zahraničných vecí skupiny G7 upozornili, že vzájomné útoky a odvety jednotlivých strán na Blízkom východe môžu vtiahnuť región do rozsiahlejšieho konfliktu, z ktorého by neprofitovala žiadna krajina.
"Akciami a následnými reakciami hrozí, že sa táto nebezpečná špirála násilia ešte znásobí a vtiahne celý Blízky východ do širšieho regionálneho konfliktu s nepredstaviteľnými dôsledkami," uviedla skupina G7 vo vyhlásení po stretnutí na okraj 79. zasadnutia Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov v New Yorku. Skupina siedmich krajín, do ktorej patrí Británia, Francúzsko, Japonsko, Kanada, Nemecko, Spojené štáty a Taliansko, vyzvala na zmiernenie napätia.
Izrael v pondelok ráno spustil sériu leteckých útokov na ciele Hizballáhu v Libanone. Izraelská armáda v pondelok večer ozrejmila, že letecké útoky zasiahli za uplynulých 24 hodín "vyše 1100 cieľov" napojených na Hizballáh.
Medzi cieľmi boli podľa armády budovy, kde hnutie ukrývalo rakety, odpaľovacie zariadenia, drony a ďalšiu techniku.
Jeden z predstaviteľov Libanonu uviedol, že v dôsledku útoku zaznamenali najvyšší denný počet obetí násilia v krajine od občianskej vojny v rokoch 1975 - 1990.
Podľa posledných informácií tamojšieho ministerstva zdravotníctva o život prišlo najmenej 492 ľudí vrátane 35 detí a 1645 utrpelo zranenia.