BEJRÚT. Izraelská vláda vyhlásila v celej krajine výnimočný stav po zintenzívnení bojov medzi izraelskou armádou a militantným hnutím Hizballáh v Libanone.
Potrvá do 30. septembra, pričom armáda doposiaľ nevydala žiadne pokyny.
Izrael spustil sériu leteckých útokov na ciele Hizballáhu v pondelok ráno. Útoky na juh a východ Libanonu si podľa libanonského ministerstva zdravotníctva vyžiadali najmenej 350 obetí vrátane 24 detí. Ďalších 1246 osôb utrpelo zranenia.
Izraelská armáda ozrejmila, že letecké útoky v Libanone zasiahli za uplynulých 24 hodín "vyše 1 100 cieľov" vrátane "budov, vozidiel a infraštruktúry", v ktorej hnutie ukrýva rakety, odpaľovacie zariadenia, drony a ďalšiu teroristickú techniku.
"Dnešok je významným vrcholom. V tento deň sme vyradili z prevádzky desiatky tisíc rakiet a presnej munície (hnutia). To, čo Hizballáh budoval 20 rokov od druhej libanonskej vojny, teraz naozaj ničí IDF," zdôraznil izraelský minister obrany Joav Galant.
Ide o jeden z najväčších útokov Izraela na Libanon od začiatku konfliktu v Pásme Gazy.
Napätie medzi oboma stranami eskaluje od minulého týždňa, kedy zomrelo 37 ľudí pri výbuchoch pagerov a vysielačiek, ktoré používali členovia Hizballáhu.
Jedným z terčov izraelských útokov v južnej časti Bejrútu bol aj popredný predstaviteľ skupiny Alí Karakí. Ten je podľa vyhlásenia militantov v poriadku a presunul sa do bezpečia.
"Terčom izraelského útoku bol Alí Karakí, súčasný veliteľ južného frontu," povedal nemenovaný zdroj. Karakí je tretím najvyššie postaveným veliteľom Hizballáhu po dvoch zabitých vojenských predstaviteľoch hnutia.
Prioritou je návrat evakuovaných
Hovorca izraelskej armády Daniel Hagari vyzval obyvateľov južného Libanonu, aby sa nepribližovali k stanovištiam Hizballáhu.
Uviedol, že išlo o preventívny útok a na pozície Hizballáhu začali útočiť po tom, čo zistili, že pripravujú raketový útok na Izrael.
Na otázku o možnom pozemnom vpáde izraelských síl do Libanonu Hagari odpovedal, že "urobia všetko, čo bude potrebné," aby sa evakuovaní obyvatelia severného Izraela bezpečne vrátili do svojich domovov.
Navrátenie evakuovaných označil minulý týždeň izraelský premiér Benjamin Netanjahhu za jeden z vojnových cieľov.
Loading
...
Míkátí zrušil cestu do New Yorku
Libanonský premiér Nadžíb Míkátí odsúdil "deštruktívny plán Izraela" a vyhlásil, že útoky, ktoré podniká majú znaky vyhladzovacej vojny.
"Pokračujúca izraelská agresia voči Libanonu je vyhladzovacou vojnou v každom zmysle slova a deštruktívnym plánom, ktorého cieľom je zničiť libanonské dediny a mestá," uviedol Mikátí na zasadnutí vlády.
Organizáciu Spojených národov, jej Bezpečnostnú radu a vplyvné krajiny sveta vyzval, "aby odradili Izrael od agresie." Premiér zároveň zrušil svoju pracovnú cestu do New Yorku, kde sa plánoval zúčastniť na Valnom zhromaždení OSN.

Libanonský minister školstva Abbás Halabí taktiež na poludní vyhlásil, že v oblastiach zasiahnutých izraelskými útokmi budú zatvorené všetky školy.
Uviedol, že súčasná bezpečnostná situácia predstavuje riziko pre žiakov najmä počas presunu do škôl.
Izrael komunikoval s USA
Obe strany konfliktu sa ostreľovali aj počas uplynulého víkendu. V piatok pri izraelskom útoku na Bejrút zahynulo najmenej 45 ľudí vrátane dvoch vysokopostavených členov Hizballáhu. V sobotu zase libanonské hnutie vypálilo na Izrael približne 150 rakiet.
Reuters pripomína, že konflikt medzi Izraelom a Hizballáhom prebieha od začiatku vojny v Pásme Gazy, po ktorej začal Hizballáh s ostreľovaním izraelských pozícií neďaleko spoločných hraníc. Militantné hnutie tvrdí, že útoky podniká na podporu palestínskeho ľudu.
Izraelský minister obrany Joav Galant informoval svojho amerického rezortného kolegu Lloyda Austina o najnovšom vývoji v regióne.
Galant vo svojom vyhlásení spresnil, že americkému ministrovi podal vyhodnotenie situačných hrozieb Hizballáhu a informoval ho o operáciách izraelskej armády s cieľom znížiť schopnosť Hizballáhu útočiť proti izraelským civilistom.
Ministri okrem toho diskutovali aj o širšej regionálnej situácii a hrozbách, ktoré predstavuje Irán a jeho spojenci, uvádza sa vo vyhlásení izraelského ministerstva obrany.
Spojené štáty posielajú vojakov
USA posielajú na Blízky východ ďalších vojakov v reakcii na nárast násilností medzi Izraelom a Hizballáhom, ktoré vyvolali obavy z väčšej vojny v regióne.
Hovorca Pentagónu Pat Ryder odmietol poskytnúť detaily o počte vojakov alebo ich úlohách. USA majú momentálne v regióne približne 40-tisíc armádnych príslušníkov.
"Vo svetle zvýšeného napätia na Blízkom východe a z veľkej opatrnosti posielame menší počet ďalších príslušníkov armády USA, aby doplnili naše sily, ktoré už sú v regióne," povedal Ryder.
Spojené štáty informovali, že sa snažia upokojiť situáciu v Libanone po izraelských útokoch na ciele hnutia Hizballáh. Uviedol to prezident Joe Biden.
"Bol som informovaný o najnovšom vývoji v Izraeli a Libanone. Môj tím je v neustálom kontakte s partnermi a pracujeme na deeskalácii situácie tak, aby sa ľudia mohli bezpečne vrátiť domov," povedal Biden v Bielom dome počas schôdzky s prezidentom Spojených arabských emirátov šejkom Muhammadom bin Zájidom Sultánom Nahjánom.