MOSKVA. Niektorí to robia pre peniaze, niektorí pre vlasť. Iní jednoducho preto, že "nemajú, čo iné robiť". Neznámy počet ľudí bez domova z rôznych dôvodov podpísal zmluvu s ruskou armádou, aby išli bojovať na Ukrajinu.
Deje sa to v čase, keď sa Moskva snaží vyhnúť ďalšej vlne mobilizácie, čo je pre ňu veľmi citlivá vec, a keď ruská armáda aj kvôli ukrajinskému vpádu do Kurskej oblasti potrebuje ďalších vojakov, píše Rádio Slobodná Európa / Rádio Sloboda (RFE / RL) na svojich internetových stránkach.
Bezdomovcov lákajú na peniaze
Podľa ruského ministerstva obrany za tento rok zmluvu s armádou podpísalo asi 190-tisíc mužov. Rusko nastavilo výhodné podmienky pre ľudí podozrivých zo zločinov alebo pre odsúdených, ktorí sa dobrovoľne prihlásia do vojny.
K tomu podľa zdrojov RFE/RL úrady aktívne vyhľadávajú nových vojakov v centrách pre ľudí bez domova na Sibíri a Ďalekom východe.
Správy o tom, že polícia a armáda sa zameriava na mužov v útočiskách pre bezdomovcov, sa objavovali v zahraničných a ruských nezávislých médiách už počas čiastočnej mobilizácie v septembri 2022. A odvtedy sa to sporadicky deje ďalej.

Dobrovoľníčka z ubytovne na predmestí Angarsku, priemyselného mesta v Irkutskej oblasti, vypovedala, že vlani náborári prichádzali prakticky každý mesiac s letákmi vyzývajúcimi ľudí, aby podpísali zmluvu s armádou. "Samozrejme sa tí blázni nechali nalákať peniazmi," povedala o klientoch ubytovne.
Podľa letáku zverejneného na internetových stránkach správy jednej z dedín v Irkutskej oblasti armáda zdravým dospelým mužom ponúka jednorazový náborový príspevok 400-tisíc rubľov a mesačný plat 210-tisíc rubľov a ďalšie benefity. Za predĺženie jednoročnej zmluvy majú vojaci nárok na ďalších 195-tisíc rubľov.
Ak armáda zmluvu dodrží, možno za rok získať 2,9 milióna rubľov, čo je 72-krát viac oproti mediánovej mzde z roku 2022, ako ju uvádza ruský štatistický úrad. Ponuka navyše zahŕňa "možnosť vyriešiť problémy s bývaním" a "zabezpečené zamestnanie po konci kontraktu".
Dvaja klienti veľkého strediska pre bezdomovcov v Irkutskej oblasti nedávno jeho zakladateľovi povedali, že podpísali zmluvu s armádou, pretože potrebovali peniaze "na vyriešenie problémov s bývaním" po tom, čo ich manželky kvôli nadmernému pitiu alkoholu vyhodili z domova. Dúfajú vraj, že vďaka vojne získajú hypotéku a budú si môcť zaobstarať vlastný domov.
Jednosmerný lístok
Dobrovoľníčka z centra v Angarsku ale hovorí, že ľudia bez domova, ktorí zvyčajne majú nejakú závislosť, "plne nechápu, že sa zahrávajú so smrťou". Podľa nej si myslia, že je možné sa z vojny vrátiť. "A nedochádza im, že okrem tých chlapov, ktorí podpísali zmluvy na pol roka hneď v roku 2022, sa nikto živý nevrátil," dodáva.
Jedna z dobrovoľníčok pomáhajúcich ľuďom bez domova povedala, že z 50 mužov, ktorí z centra zmizli od leta 2022, často pravdepodobne do vojny, sa vrátili len dvaja a obaja bez peňazí.
Dobrovoľník v inej ubytovni na predmestí Angarska spomína, ako sa im ozval bývalý klient a rozprával, že jediným, kto z ich jednotky, v ktorej bolo 50 mužov, prežil, bol on a ešte jeden vojak. Rozprával, že keď odmietol poslúžiť ako 'kanónenfutr' (pozn. potrava pre delá), poslali ho za trest do diery, improvizovaného väzenia pre vojakov v pivniciach alebo priehlbinách v krajine.

Nikto z dobrovoľníkov, s ktorými novinári RFE / RL hovorili, nevedel o žiadnom prípade, keď by človek bez domova po návrate z Ukrajiny viedol "normálny" život alebo použil peniaze zarobené v bojoch na zabezpečenie strechy nad hlavou.
Zakladateľ irkutského centra vie o prípade muža bez domova, alkoholika, ktorý zmluvu podpísal v roku 2023, pol roka bojoval na Ukrajine, dostal vyznamenanie za záchranu životov, no nedávno sa do centra vrátil. Vojna tohto muža "naozaj zmenila", jeho životnú situáciu však nezlepšila. "Veľa pil a peniaze, ktoré si z vojny priniesol, premrhal," povedal zakladateľ centra.
Hoci rôzne mimovládne organizácie pomáhajú veteránom v návrate k životu "v civile", žiadne programy, ktoré by sa zameriavali na vojakov bez domova vracajúcich sa z Ukrajiny, neexistujú.
Zakladateľ strediska v Irkutsku sa domnieva, že počas dvoch prvých rokov vojny muži bez domova podpisovali zmluvy s armádou často preto, aby si vylepšili postavenie v spoločnosti.
Okrem toho, že im išlo o peniaze, niektorí chceli "brániť vlasť" a iní do vojny išli preto, že im chýbal životný cieľ, tvrdí tento muž. Dodáva, že teraz pochopili, že služba na Ukrajine nevedie k tomu, aby si získali "nejaký zvláštny rešpekt".
Starosta mesta Železnogorsk-Ilimskij v Irkutskej oblasti Pavol Berezovskij vo videu zverejnenom v júli na telegrame poprel, že by nejakí ľudia bez domova z regiónu bojovali na Ukrajine. "Niektorí tvrdia, že boli vo vojne, aby ich ostatným bolo ľúto," tvrdil.
Ako sa zbaviť bezdomovcov
Ďalej na severovýchod v Sašskej autonómnej republike úrady nábor do armády využívali ako jedno z opatrení s cieľom dostať bezdomovcov z ulíc Jakutsku, informoval server SakhaDay.
Mesto bolo koncom júna dejiskom medzinárodného športového turnaja Deti Ázie. Na dobročinnom podujatí pre bezdomovcov a ďalších sociálne znevýhodnených ľudí sašská ombudsmanka Sardana Gurjevová vyzvala účastníkov, aby nasledovali príklad 19 mužov bez domova, ktorí v roku 2023 podpísali kontrakt s armádou pre vojnu na Ukrajine.
"Ste vlastenci," povedala podľa SakhaDay skupine mužov bez domova v máji na podujatí s názvom Zmeň svoj život. "Ako môžete odmietnuť pomôcť svojej krajine v situácii, keď to potrebuje? " naliehala.
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine