SME

Slovensku hrozí odobratie eurofondov. Rozhodovať bude aj Šefčovič

Správy priniesli Bloomberg aj ČTK.

Robert Fico a Viktor Orbán v januári 2024 v Budapešti. Robert Fico a Viktor Orbán v januári 2024 v Budapešti. (Zdroj: tasr)

BRATISLAVA. Slovensko pre zásahy svojej vlády do trestného práva môže prísť až o 12,8 miliardy eur z európskych fondov. Agentúra Bloomberg v nedeľu večer prišla s informáciou, že Bratislave podobne ako Budapešti hrozí, že jej Európska komisia pozastavení vyplácanie eurofondov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Z európskych fondov je financovaných približne 80 percent všetkých verejných investícií na Slovensku," napísala agentúra. "Akékoľvek potenciálne problémy s financovaním by predstavovali vážnu ranu pre tento členský štát EÚ a eurozóny, ktorý už teraz čelí problémom s nadmerným deficitom verejných financií."

SkryťVypnúť reklamu

Komisia taktiež skúma možnosť, že by od slovenskej vlády vymáhala úplné alebo čiastočné vrátenie 2,7 miliardy eur, ktoré Slovensko získalo z plánu obnovy a odolnosti, tvrdí jeden zo zdrojov.

Zatiaľ ide o neoficiálnu informáciu, zastúpenie eurokomisie na Slovensku formálne začiatok takéhoto procesu nepotvrdilo.

"Pokiaľ ide o Slovensko, Komisia v súčasnosti analyzuje nedávnu reformu Trestného zákona a tento proces ešte stále prebieha," reagovalo e-mailom pre SME slovenské zastúpenie Európskej komisie. "Čo sa týka aktivácie príslušného nariadenia, v súčasnosti nie je prijaté žiadne rozhodnutie, a to ani také, ktoré by čakalo na politické schválenie."

„Slovenská republika odmieta šírenie nepravdivých informácií agentúrou Bloomberg o zastavení eurofondov pre Slovensko,“ reagoval slovenský minister zahraničia Juraj Blanár zo Smeru. "Európska komisia formálne a ani neformálne takýto krok neavizovala," napísal v e-maile.

SkryťVypnúť reklamu

Podobné informácie ako Bloomberg však v pondelok zverejnila aj česká ČTK. Tá píše, že formálne spustenie procedúry by mohlo byť otázkou týždňov, keďže eurokomisia by ho chcela stihnúť ešte počas svojho aktuálneho mandátu.

Ak by sa procedúra proti Slovensku spustila, ocitlo by sa v podobnej situácii ako Maďarsko.

Slovensko a Maďarsko, Fico a Orbán

Zatiaľ nepotvrdená možnosť, že by eurokomisia zastavila Slovensku eurofondy, nadväzuje na hodnotiacu správu z júla, v ktorej napísala, že Slovensko a Maďarsko majú zo všetkých členských štátov EÚ najväčšie problémy dodržiavať princípy právneho štátu.

Komisii v júli prekážalo zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry, rýchle a niekoľkokrát opravované zmeny v Trestnom zákone, ale aj plánované zrušenie NAKA (Národnej kriminálnej agentúry), ktoré sa medzitým stalo skutočnosťou.

SkryťVypnúť reklamu

Správa kritizovala aj používania paragrafu 363 Trestného poriadku, na základe ktorého Generálna prokuratúra zastavila trestné stíhania vo viacerých politicky citlivých kauzách.

S nevôľou Komisia vnímala aj zrušenie verejnoprávneho telerozhlasu RTVS.

Súvisiaci článok Európska komisia sa obáva o právny štát na Slovensku. Hodnotenie sa skončilo fiaskom Čítajte 

Systém sa rozpadol

"Treba si počkať na oficiálne vyjadrenie Európskej komisie, ale nie je to šokujúca správa," reagoval pre SME bývalý europoslanec a zahraničnopolitický expert Vladimír Bilčík. Kuloárne diskusie, že Slovensko môže mať takýto problém, sa viedli už dlhšie, tvrdí.

"Ešte na jar sme v europarlamente mali európsku prokurátorku Lauru Codrutu Kövesiovú a ona sama povedala, že zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry je červenou čiarou," tvrdí Bilčík.

Pre eurokomisiu je dôležité, aby v členskej krajine EÚ bol jasný systém na ochranu finančných záujmov EÚ, teda primárne na boj proti zneužívaniu európskych fondov a proti korupcii.

SkryťVypnúť reklamu

"Systém sa začal rozkladať a rozklad pokračoval. Európska prokuratúra sa musí spoľahnúť na domáce inštitúcie. Úpravy trestných sadzieb na tom nič nezmenili," povedal Bilčík. Podľa neho je vylúčené, aby slovenskí predstavitelia netušili, že takéto niečo hrozí.

Slovenské ministerstvo tvrdí, že je v kontakte s eurokomisiou a že sporné novelizácie boli výsledkom spoločných konzultácií.

"Eurokomisia do takýchto typov oznámení ide len po veľmi dôkladnom zvážení. Ak sa to stane, bude ťažké sa proti tomu postaviť a tratiť na tom budú občania," myslí si Bilčík.

"Každá takáto iniciatíva je veľmi vážna vec. Predchádzajú tomu mesiace komunikácie, formálnej aj neformálnej. Ak sa to dostane do takéhoto štádia, znamená to, že sa podkopala dôvera medzi európskymi inštitúciami a inštitúciami na Slovensku. Tá sa obnovuje veľmi ťažko," komentoval správu.

SkryťVypnúť reklamu

Komisia sa pozerá na súdy aj na médiá

Európska komisia v správe Slovensku okrem iného odporučila, aby zabezpečilo lepšiu nezávislosť členov Súdnej rady či lepšie vymáhanie zodpovednosti v prípadoch zneužívania práva medzi sudcami.

Pri vyšetrovaní korupcie na vysokých miestach žiadala spoľahlivé výsledky a zabrániť neprimeranému zasahovaniu do vyšetrovania.

Správa vyslovene spomínala aj obmedzenie právomoci generálneho prokurátora rušiť právoplatné rozhodnutia.

Súhlasiť by musel aj Šefčovič

Poslanci europarlamentu zatiaľ k situácii konkrétnejšie informácie nemajú, reagovala slovenská europoslankyňa Lucia Yar (PS/Renew).

"Je na vedení eurokomisie, či, kedy a ako sa rozhodne konať. Jej výkonným podpredsedom je však Maroš Šefčovič, to znamená, že ak sa takéto konanie spustí, aj nominant Smeru by toto rozhodnutie musel odobriť, keďže zbor komisárov je kolektívny orgán," povedala pre SME.

SkryťVypnúť reklamu

Yar upozorňuje, že komisia rozhoduje kolektívne, no nie jednomyseľným hlasovaním. Slovenský eurokomisár by tak prípadné spustenie procedúry nedokázal vetovať, no ak by komisiu nepresvedčil, kolektívne rozhodnutie by bolo aj pod jeho menom

Tvrdí, že by bolo naivné si myslieť, že krajiny, ktoré sú čistými prispievateľmi do fondov EÚ ako Holandsko, Dánsko, Nemecko či Francúzsko sa nebudú sa zaujímať o to, čo sa aj s ich peniazmi v iných členských krajinách deje.

Strata európskych peňazí by podľa nej bola obrovským zásahom do kvality života všetkých Slovákov. "Ak sa stavia nová cesta, elektrifikuje vlaková trať, stavia sa cyklocesta, opravujú sa plesnivé steny v nemocnociach - to všetko sú oblasti, ktoré naša krajina financuje práve z peňazí EÚ, " pripomína Yar.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  2. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  3. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  5. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu
  6. eFleet Day 2025: Poznáme program a prezentujúcich
  7. S Kauflandom môže pomôcť každý, štartuje zbierka potravín
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom
  1. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  2. BENU otvorila v Košiciach lekáreň aj v Auparku
  3. Jedinečný koncert EURYTHMICS v Bratislave
  4. LOVESTREAM Festival oznamuje prvú vlnu interpretov
  5. Knižnice získavajú novú príležitosť
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Pravda o 50 % zľavách BUBO? Koľko ich vlastne je? 12 065
  2. Slováci oddnes nakupujú exotiku s BUBO za 50%. 8 749
  3. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 7 444
  4. Hodnotenie profesionála: Cestovali sme po Kanárskych ostrovoch 5 502
  5. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 4 694
  6. Ísť do kúpeľov je IN 4 683
  7. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 411
  8. Vypite bar s ministrom, teraz za polovičnú cenu 4 396
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Rigová je držiteľkou prestížnych ocenení ako Cena Oskára Čepana, Cena Múzea rómskej kultúry či Cena Nadácie Tatra banky.

Výstavu nečakane navštívil v piatok premiér Fico.


35
Americký prezident Donald Trump.

Na stole americko-ruských rokovaní je teoreticky aj Slovensko.


14
Polícia použila na rozohnanie demonštrantov slzotvorný plyn, gumové projektily a vodné delo.

Viac ako 1400 ľudí zatkli.


Poslanec Adam Lučanský (SNS).

Keby zákon proti mimovládkam predložil Úrad vlády, musel by zniesť zákonné brzdy.


Peter Čuroš 28
SkryťZatvoriť reklamu