Článok pôvodne vyšiel na webe Aktuálne.cz
Kremeľ sa snaží dopady ukrajinských dronových útokov na rafinérie a ropné sklady zľahčovať.
Podľa amerického servera Newsweek sa však ukazuje, aká zraniteľná je energetická infraštruktúra, ktorá je pre vojnovú mašinériu prezidenta Vladimira Putina kľúčová.
Naposledy dron zaútočil na ropnú rafinériu 2. septembra. Išlo o Gazprom Neft na predmestí Moskvy. Práve v tento deň sa Rusom podarilo po šestnástich dňoch uhasiť požiar po predchádzajúcom útoku. Vtedy bol cieľom sklad ropy v Proletarsku.
"Musíme sa zamerať na miesta, kde to Rusku naozaj ublíži," povedala pre Newsweek Hanna Šelestová z mimovládneho think-tanku Ukrainian Prism.

Podľa nej je ruská protivzdušná obrana naozaj dobrá. "Otázkou je, či jej dokážu mať dostatok na správnych miestach. Veľa jej umiestnili okolo Moskvy, okolo letiska. Rusi potrebujú presunúť mobilnú protivzdušnú obranu na front, ale musia ju odniekiaľ zobrať," uvažuje Šelestová.
Analytička upozornila, že väčšina rafinérií je skôr súkromným ako štátnym majetkom, a preto ich ochrana nebola prioritou. A to dáva Kyjevu príležitosť.
"Rafinérie nie sú chránené rovnakým typom protivzdušnej obrany ako vojenské objekty. Napriek tomu sú rafinérie a energetický sektor najväčšími prispievateľmi do ruského štátneho rozpočtu," hovorí Šelestovová, ktorá pracuje v Centre pre analýzu európskej politiky (CEPA).
Úspešné útoky Ukrajiny na ropné zariadenia okrem iného sťažili Rusku zásobovanie frontových jednotiek. Ešte v júni ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uviedol, že "bolo zasiahnutých viac ako tridsať ropných rafinérií, terminálov a ropných skladov teroristického štátu".

A útoky pokračovali aj počas leta. Len za posledný týždeň našli drony ciele v Kirove a v ropnom sklade Atlas v južnej Rostovskej oblasti.
Agresor, ktorý už tretí rok vedie na Ukrajine vojnu, sa proti útokom snaží brániť aj tým, že postupne vymazáva verejne dostupné údaje o svojom ropnom priemysle. To sťažuje posúdenie vplyvu týchto úderov.
Podľa Newsweeku májové údaje štátnej štatistickej agentúry Rosstat ukazujú relatívne stabilné ceny pohonných látok na ruských čerpacích staniciach.
Sergej Vakulenko z ruského centra Carnegie však v júni napísal, že jedným z najväčších následkom náletov dronov sú náklady na opravy, ktoré sa pravdepodobne pohybujú v desiatkach miliónov dolárov na jedno zariadenie.
"Je to veľmi ďaleko od pôvodných odhadov v miliardách, v ktoré dúfala protistrana," dodal Vakulenko.
Napriek tomu Ukrajina získava morálnu vzpruhu z toho, že môže zasiahnuť objekty vzdialené tisíce kilometrov, čo spôsobuje ťažkosti ruskej protivzdušnej obrane, ktorá musí pokrývať rozsiahle územie.
"Obrana s krátkym dosahom, ktorou Rusko disponuje, ako napríklad S-300 (protilietadlový systém), je určená pre rýchle stíhačky a riadené strely, nie pre malé a pomaly letiace drony," povedal Ryan Gury zo spoločnosti PDW, ktorá sa zaoberá technológiami pre bezpilotné lietadlá.
"Sme zvyknutí, že riadené strely alebo strely s plochou dráhou letu majú lineárnu trajektóriu. (Ukrajinci) sa zamerali na také rozsiahle územie, že letové trasy môžu meniť a Moskvu obletieť," dodal pre Newsweek.
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine