KYJEV, BRATISLAVA. Popri správach o desiatkach ľudských obetí, ktoré si vyžiadala posledná séria ruských útokov na ukrajinské mestá, sa v Kyjeve začala odohrávať zatiaľ najväčšia rekonštrukcia vlády od začiatku vojny.
Streda by mala byť dňom veľkých zmien, štvrtok „dňom nominácií“, cituje BBC z telegramového účtu Davida Arachamiu, šéfa parlamentného klubu strany Sluha ľudu, z ktorej vzišiel aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Zmeniť by sa podľa Arachamiu mala až polovica vládneho kabinetu.
Zmeny vo vláde, ktorej predsedom je stále Denys Šmyhaľ, sa začali sériou rezignácií, pri ktorej najviac zarezonovalo odstúpenie Dmytra Kulebu, ministra zahraničných vecí. Všetky rezignácie však musel potvrdiť parlament – Verchovná rada –, ktorý ešte v stredu stihol niektoré z nich neschváliť.
Denník Ukrajinská pravda v stredu informoval o siedmich menách ministrov. Niektorí majú vládu opustiť úplne, iní dostanú nové rezorty.
„Každá zo zmien je iná. Odchod Oľgy Stefanišynovej, vicepremiérky pre európsku a atlantickú integráciu, je skôr symbolický, má dostať nové ministerstvo,“ komentuje pre denník SME Viktoria Vdovyčenko, analytička z Centra pre geopolitiku Cambridgeskej univerzity.
„Blíži sa každoročné hodnotenie reformného procesu na Ukrajine, ktoré sa tradične deje začiatkom októbra. V tomto kontexte to európskych partnerov Ukrajiny trochu prekvapilo,“ dodáva.
„Už keď (Zelenskyj) vo februári odvolával veliteľa ozbrojených síl Valerija Zalužného, oznámil, že nepôjde iba o zmenu na čele generálneho štábu, ale aj vo vláde, upozorňuje Alexander Duleba, expert zo Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku.
V článku sa dočítate:
- koho sa zmeny v ukrajinskej vláde týkajú,
- čo zatiaľ vieme o možných nástupcoch,
- ako môžu zmeny súvisieť s aktuálnym dianím vo vojne,
- ako pri stannom práve na Ukrajine fungujú brzdy a protiváhy v politike.
Zelenského brzdí zákon, ale potrebuje nových ľudí
Reči o preformátovaní vlády rezonovali aj po odvolaní ministra infraštruktúry Oleksandra Kubrakova, pripomína Duleba, podľa ktorého sa v tom čase spomínala aj možnosť výmeny celej vlády na čele s premiérom Šmyhaľom.
„Nebolo by to v súlade s legislatívou. Podľa zákona o vojnovom stave vládu v čase vojnového stavu nie je možné zmeniť. Vládu totiž formuje parlament po parlamentných voľbách a keďže v čase vojny sa voľby zorganizovať nedajú, jestvujúca vláda musí zostať,“ hovorí. Vtedy podľa neho vznikla myšlienka na čiastočnú rekonštrukciu vlády.
Volodymyr Zelenskyj podľa neho zadefinoval oblasti, v ktorých Ukrajina potrebuje „novú energiu“, ak má vo vojne uspieť.