KYJEV, BRATISLAVA. Kroky Ukrajincov v Rusku prekvapili mnohých vojenských expertov. Ukrajinské ťaženie v Kurskej oblasti je však údajne súčasťou plánu, ktorý má priniesť Ukrajine víťazstvo.
„Pre niekoho to môže znieť príliš ambiciózne, ale pre nás je to dôležitý plán,“ povedal na utorňajšom fóre ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Tajnú schému chce v septembri ukázať americkému prezidentovi Joeovi Bidenovi a obom americkým prezidentským kandidátom – demokratke Kamale Harrisovej a republikánovi Donaldovi Trumpovi, ktorí sa budú v novembri uchádzať o post hlavy štátu.
Zelenskyj vysvetlil, že všetko bude momentálne závisieť od Bidena, pretože je kľúčové, aby USA plán odobrili a poskytli Ukrajine to, čo potrebuje.

Ani tri týždne po tom, čo ukrajinské jednotky prenikli do ruskej Kurskej oblasti, sa ich Rusom nepodarilo odtiaľ vyhnať. Ukrajinský generál Oleksandr Syrskyj podľa BBC uviedol, že Ukrajina v súčasnosti kontroluje 1294 štvorcových kilometrov ruského územia, ale neplánuje sa na ňom zdržať dlhodobo – má to byť predovšetkým snaha o odvrátenie pozornosti ruských síl od ich ofenzívy na východe Ukrajiny.
Avšak zatiaľ čo Ukrajinci v Rusku postupujú, situácia v Donbase je kritická a nezdá sa, že by ukrajinská stratégia zásadnejšie fungovala. V okolí Pokrovska, ktorý sa Rusko snaží dobyť, prebiehajú silné boje.
Ukrajinci stojaci proti presile 4:1 boli v utorok nútení opustiť Novohrodivku, ktorú údajne dobyli Rusi, uvádza The Kyiv Post. Ukrajinská armáda zatiaľ stratu nepriznala.
V článku sa dočítate:
- aké diskusie prebiehajú medzi Syrským a USA,
- čo dosiahli Ukrajinci v Kurskej oblasti,
- kedy by mohli byť Rusi pri Pokrovsku,
- prečo Ukrajina prekvapila Západ.
Riziko s prehľadom
Mick Ryan, austrálsky analytik z Centra pre strategické a medzinárodné štúdiá (CSIS), tvrdí, že Ukrajinci prekvapili nielen Rusov, ale aj svojich priaznivcov na Západe. „Jedným z dôvodov je, že mnohé západné národy si v modernom svete takúto trúfalosť nedokázali ani len predstaviť,“ uvádza na sociálnej sieti X.
Ukrajina podľa jeho slov zámerne zatajila podrobnosti o útoku v Kurskej oblasti - jednak preto, aby zachovala bezpečnosť misie, ale tiež preto, aby sa vyhla rôznym pripomienkam politikov zo Západu aj prehnaným očakávaniam ako pri ukrajinskej protiofenzíve v roku 2023.
Operácia však prináša isté riziká: Rusku sa zatiaľ darí postupovať smerom k Pokrovsku a ohrozujú kľúčovú obrannú líniu na východnej Ukrajine. „Jej strata by znamenala značné problémy pre ukrajinské obranné ťaženie v Donbase a politické výzvy pre ukrajinského prezidenta,“ varuje analytik.
Mnohí pozorovatelia predpokladali, že Ukrajina nemá na operáciu podobných rozmerov sily. „Tým, že Ukrajina nevyužila svoje rezervy na posilnenie jednotiek v Donbase a namiesto toho ich použila v Kursku, podstúpila veľké riziko. Zdá sa však, že ide o informované a vypočítané riziko,“ dodáva Ryan.
Ukrajina zároveň ohlásila, že test jej vlastných balistických rakiet prebehol úspešne, uvádza The Kyiv Post. Znamenalo by to, že môže páliť na rôzne ciele v Rusku bez toho, aby potrebovala povolenie od Spojených štátov či Nemecka – najväčších dodávateľov zbraní na Ukrajine, ktorí sa vyhýbajú priamemu zapojeniu do vojny a obávajú sa, že použitie ich munície môže Rusko využiť ako zámienku na eskaláciu konfliktu.
Ukrajinci už dlhodobo pracujú na rozvoji domácej výroby vojenskej techniky, pretože chcú znížiť svoju závislosť od armádnej pomoci zo sveta. V súčasnosti sa však stále spoliehajú predovšetkým na vojenské dodávky zo zahraničia.
Zvýšená ochota narukovať
Prvá rozsiahla invázia do Ruska od druhej svetovej vojny zasadila ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi zahanbujúcu ranu a zároveň zdvihla náladu Ukrajincom, uvádza The Kyiv Independent.
Zdá sa však, že situácia nejde úplne podľa plánov generála Syrského. Medzi kľúčovými cieľmi ukrajinských síl bolo prinútiť Rusko k odkloneniu časti svojich jednotiek z donbaských bojov, ale napriek tomu, že sa niekoľko z nich v skutku presunulo, to na strane Ukrajincov neviedlo k výraznej úľave na frontovej línii.
Syrskyj v súčasnosti zároveň čaká na reakcie Bidenovej administratívy, ktorú sa snaží presvedčiť, aby odstránila obmedzenia na používanie amerických rakiet dlhého doletu v rámci Ruska. Podľa zdroja blízkeho Zelenského administratíve sú diskusie v pokročilom štádiu, uvádza The Kyiv Independent. Syrskyj dokonca pre Spojené štáty pripravuje zoznam s potenciálnymi cieľmi v Rusku.
Ruské sily však medzičasom urobili významný taktický pokrok v smere k Pokrovsku, zatiaľ čo sa Ukrajinci stiahli z niektorých oblastí v jeho okolí.
Syrskyj v utorok uviedol, že Kremeľ plánuje v Donbase sústrediť 50-tisíc až 60-tisíc vojakov. Ukrajinský vpád do Kurskej oblasti podľa amerického Inštitútu pre štúdium vojny (ISW) údajne zvýšil ochotu ruských občanov narukovať do armády.
Ukrajinská ofenzíva zatiaľ Rusko stála značné náklady: v jedinej operácii Ukrajina zajala doteraz najväčší počet zajatcov a Ukrajinci napáchali významné škody v ruskej infraštruktúre vrátane zbúrania mostov a odpálenia ropných skladov.
V strategickom spánku
Civilisti z Pokrovska zatiaľ postupne opúšťajú svoje domovy a pomáha im pritom záchranár Oleksander Gamanjuk z dobrovoľníckej skupiny s názvom Rose on the Arm.
Gamanjuk stihol v rovnaký deň pomáhať aj občanom v Novohrodivke. „Keď sme odtiaľ odchádzali, ruskí vojaci po nás strieľali,“ povedal pre denník The Guardian. Podľa jeho odhadu by Rusi mohli byť v blízkosti Pokrovska za štrnásť dní.
Pokrovsk bol kedysi považovaný za najbezpečnejšie miesto v Donbase a odrezanie tohto významného dopravného uzla skomplikuje zásobovaciu trasu z Dnipra do Kramatorska a Slovianska na východe. Ukrajinci teraz údajne budujú alternatívne trasy, uvádza The Guardian.
Analytik z Austrálie sa však domnieva, že status quo vojny na Ukrajine pred ofenzívou v Kurskej oblasti nebol pre Ukrajinu udržateľný, keďže spôsoboval humanitárne a strategické náklady neprijateľných rozmerov. „Ukrajina vedela, že je jediným aktérom, ktorý môže zmeniť status quo vo vojne.“

Ryan pripisuje vinu západným politikom a byrokratom, ktorí sú od konca studenej vojny v „strategickom spánku“.
„Žiadna z výziev, ktorým čelili za posledných tridsať rokov, dokonca ani vojny splodené 11. septembrom, si nevyžadovali mobilizáciu ľudí, priemyslu a nových nápadov – ani podstupovanie masívnych strategických rizík. Upadli do strategickej plachosti.“
Strategickú plachosť je podľa Ryana možné pozorovať od úplného začiatku ruskej vojny na Ukrajine v roku 2014, ale bolo ju tiež možné vidieť napríklad aj v Afganistane.
„Len veľmi málo krajín, ktorých sa to týka, bolo ochotných vyčleniť značné zdroje na vojenské ťaženie a takmer všetky mali významné výhrady týkajúce sa použitia svojich síl. Západní politici a byrokrati sa majú čo učiť od strategickej drzosti, ktorú v posledných týždňoch preukázala Ukrajina,“ dodal Ryan na sociálnej sieti X.
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine