KYJEV, BRATISLAVA. Ukrajina má dlhodobo problém s nedostatkom vojakov. Na východnom fronte však najnovšie dostala netradičné posily.
Robotické psy si ako prví vyskúšali vojaci bojujúci v Doneckej oblasti na Donbase. „Takýto pes by mal byť v každej jednotke,“ hovorí Kurt, jeden z veliteľov v 28. mechanizovanej brigáde, ktorého na sociálnej sieti X cituje ukrajinské ministerstvo obrany.
Britský dodávateľ hovorí, že pomáhajú najmä pri výzvedných akciách. Ukrajinskí vojaci však majú s robotmi ambicióznejšie plány.
V článku sa dočítate aj:
- aké sú výhody robotických psov,
- prečo sú niekedy efektívnejšie ako drony,
- na čo ich chcú Ukrajinci využiť.
Veľa výhod
Britská bezpečnostná firma Brit Alliance dodala ukrajinskej armáde viac ako 30 robotických psov. Ide o prerobené čínske roboty.
„Sú chodiacou verziou všadeprítomných leteckých dronov,” opísal ich magazín Forbes. Práve to je ich najväčšou výhodou.
Na rozdiel od dronov totiž pomocou diaľkového snímania a infračervenej kamery dokážu lepšie preskúmať zákopy aj budovy, ktoré obsadili ruskí vojaci. Je aj ťažsie zahliadnuť ich, keďže sa pohybujú nízko pri zemi.
Loading
...
Ich odhalenie, aj pomocou termovízie, komplikuje kamufláž od nemeckého dodávateľa Concamo. Keď sa robot prestane hýbať, splynie tak so svojím prostredím.
Zatiaľ čo drony často nad výbušnými nástrahami preletia, psy pohybujúce sa po zemi ich odpália, čím vojakom odstránia z cesty nebezpečenstvo. Ich oprava a náhrada je pomerna jednoduchá a lacná.
Ďalšou výhodou je ich relatívne nízka cena. Jeden model stojí od štyritisíc do osemtisíc eur.
Na diaľku zhruba 3,2 kilometra ich ovláda operátor. Baterka im vydrží asi päť hodín. Ak ich Rusi chytia, zozbierané dáta vedia Ukrajinci na diaľku vymazať.
Neskôr aj na boj
Vojaci dúfajú, že roboty získajú informácie, ktoré im pomôžu efektívnejšie brániť sa. Roboty, ktoré sa pohybujú rýchlosťou približne 15 kilometrov za hodinu, dokážu tiež na kľúčové miesta na bojisku preniesť až sedem kíl munície či liekov.
„Ak jeden pes zachráni jednému vojakovi život, budeme spokojní,” povedal vojak s krycím menom Kurt pre britský denník The Telegraph.
Loading
...
Kurt však upresnil, že pri obrane nechcú zostať. Roboty totiž vedia aj zamieriť delostreleckú muníciu na konkrétne ciele a preto ich chcú postupne používať pri útokoch. Jeho jednotka ich upravuje tak, „aby mohli pôsobiť ako kamikadze drony proti vozidlám alebo nepriateľským vojakom“.
„Začneme ich hromadne používať po úplnej modernizácii robotických psov pre naše potreby. Tento proces už prebieha,” dodal.
Robotická budúcnosť vojny?
Kyle Thorburn, výkonný riaditeľ spoločnosti Brit Alliance, však pre The Telegraph povedal, že roboty nenavrhli ako zbraň na zabíjanie, ale na záchranu životov.
Pomáhať majú podľa najmä pri prieskumných operáciách. „Prečo posielať na nejakú prácu vojaka, keď to dokáže urobiť pes?,” povedal. Ich úspechmi sa podľa neho nezlepšuje len bojová efektivita, ale aj nálada medzi vojakmi.
Loading
...
Bývalý poradca ukrajinskej armády Valerij Riabych však hovorí, že úprava robotických psov na samovražedné drony by mala na bojisku veľký význam.
„Ničenie dôležitých cieľov v boji, najmä v mestských podmienkach alebo v zalesnených oblastiach, ktoré nie je možné dosiahnuť bezpilotnými lietadlami, je dôležitá úloha,“ priblížil.
Roboty podľa neho vo vojne čaká „veľká budúcnosť”. Dodáva však, že bojovú schopnosť spomínaných robotických psov môže znížiť skutočnosť, že ich nevyrábajú priamo pomocou vojenskej technológie.
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine