MAIFADOUN. Izraelský útok na dom v Maifadoune na juhu Libanonu v utorok zabil štyroch mužov. Údajne išlo o členov hnutia Hizballáh, uviedol jeden z tamojších bezpečnostných zdrojov.
Doteraz sa väčšina ostreľovania medzi libanonským hnutím Hizballáh a izraelskou armádou obmedzovala na pohraničnú oblasť, Maifadoun však leží takmer 30 kilometrov severne od hranice s Izraelom.
Libanonský minister zahraničných vecí Abdalláh Búhabíb vyhlásil, že sa snažia zabrániť reakcii Hizballáhu, aby sa nerozpútala ešte väčšia vojna.

Napätie na Blízkom východe, vyvolané takmer desať mesiacov trvajúcou vojnou v Pásme Gazy, sa v posledných dňoch vystupňovalo po atentáte na Ismáíla Haníju, politického vodcu militantnej palestínskej skupiny Hamas, v Teheráne, ako aj po zabití najvyššieho vojenského veliteľa Hizballáhu Fuáda Šukra v Bejrúte.
Hizballáh zaútočil na sever Izraela
Hizballáh v reakcii na zabitie jedného z jeho bojovníkov podnikol v utorok dronový útok na sever Izraela, pri ktorom utrpeli zranenia dvaja ľudia.
Iránom podporovaný Hizballáh uviedol, že útok bol zameraný na vojenské základne na severe Izraela a išlo o odvetu na zabitie veliteľa nižšieho stupňa, ktorý zomrel pri útoku v pondelok.
Izraelskí zdravotníci uviedli, že po útoku sú v ich starostlivosti dvaja ľudia so zraneniami od šrapnelov. Stav jedného z nich je vážny.
Nezdá sa, že by utorkový útok Hizballáhu bol spojený s jeho sľubom pomstiť zabitie svojho vysokopostaveného veliteľa Fuáda Šukra po útoku Izraela v Bejrúte minulý týždeň, konštatuje AP.
Tento útok spolu s útokom v Teheráne, ktorý si vyžiadal život vodca palestínskeho militantného hnutia Hamas Ismáíla Haníju, vyvolal obavy z vypuknutia rozsiahlejšieho konfliktu na Blízkom východe.
Irán aj libanonské hnutie Hizballáh sľubujú totiž za tieto útoky voči Izraelu odvetu. Izrael sa prihlásil k zodpovednosti za Šukrovo zabitie, ale k vražde Haníju, z ktorej ho obvinil Irán, sa nevyjadril.
Letisko je zaplnené ľuďmi
V Libanone vládne napätie a chaos. V pondelok dostala krajina od Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) núdzový zdravotnícky materiál pre prípad, že by v nej vypukol konflikt v plnom rozsahu.
Letisko hlavného mesta Bejrút je zároveň zaplnené ľuďmi, ktorí sa snažia opustiť krajinu.
Západné krajiny vrátane Francúzska, Veľkej Británie, Spojených štátov, Talianska, Turecka, no aj ďalšie vyzvali svojich občanov, aby opustili Libanon, kým sú k dispozícii komerčné lety. Aj Organizácia Spojených národov (OSN) požiadala rodiny svojich zamestnancov, aby opustili Libanon.
Švédske veľvyslanectvo dočasne premiestnilo svojich zamestnancov na Cyprus. Viacerí libanonskí občania k situácii ale pristupujú skôr pokojne a odchod z krajiny neplánujú.