SME

Žil v luxusnom exile a považovali ho za to miernejšie v Hamase. Kto bol Ismáíl Haníja?

Lídra hnutia zabili v Teheráne.

Irán vyhlásil trojdňový smútok. Irán vyhlásil trojdňový smútok. (Zdroj: TASR/AP)

TEHERÁN. V deň teroristického útoku palestínskeho militantného hnutia Hamas na Izrael vlani 7. októbra bol šéf politického krídla hnutia Ismáíl Haníja v tureckom Istanbule.

Na vtedajších záberoch Hamasu je vidieť, ako sa Haníja radostne zhovára s ďalšími lídrami hnutia pri sledovaní reportáže arabskej televízie o tom, ako sa teroristické komandá Hamasu zmocnili izraelských armádnych džípov a následne rukojemníkov.

V prejave vtedy odsúdil izraelskú blokádu Pásma Gazy či ťažkú situáciu palestínskych utečencov a povedal, že Izrael "sa nedokáže ubrániť tvárou v tvár odporcom" a že "žiadna dohoda, ktorá je s touto entitou podpísaná, nemôže vyriešiť palestínsky konflikt".

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

To už Haníja žil roky v exile v Katare, predtým bol palestínskym premiérom aj šéfom Hamasu v Pásme Gazy.

Šesťdesiatdvaročný Haníja bol zabitý pri leteckom útoku na jeho rezidenciu v Teheráne, Hamas pripísal zodpovednosť za útok Izraelu.

Haníjova smrť prichádza len dva týždne po tom, čo Izrael v Gaze zaútočil na dvojku Hamasu, vojenského veliteľa Mohammeda Deifa, ktorý je pravdepodobne tiež mŕtvy.

Izrael sľuboval Haníju a ďalších šéfov Hamasu zabiť v odvete za teroristický útok na Izrael z vlaňajšieho 7. októbra. Pri ňom ozbrojenci Hamasu v izraelskom pohraničí zabili približne 1 200 ľudí a ďalších asi 250 odvliekli do Pásma Gazy ako rukojemníkov.

Súvisiaci článok Ak Izrael zavraždí Sinwarovcov a Deifa, mohol by ukončiť vojnu. Kto sú poprední velitelia Hamasu? Čítajte 

Týmto útokom sa začala vojna v Pásme Gazy, ktorá si podľa miestnych úradov kontrolovaných Hamasom vyžiadala životy takmer 40-tisíc Palestínčanov.

SkryťVypnúť reklamu

Pri útokoch zomrela aj veľká časť jeho rodiny

Haníja sa v utorok iránskej metropole zúčastnil na slávnosti, pri ktorej zložil prísahu nový iránsky prezident Masúd Pezeškján. Izrael považuje Irán za najväčšiu hrozbu, predovšetkým kvôli jeho jadrovému programu.

Iránsky režim Izrael neuznáva a viní ho z vrážd iránskych vedcov a predstaviteľov. Izrael podobné obvinenia zvyčajne nepopiera ani nepotvrdzuje.

Haníja Pásmo Gazy opustil pravdepodobne v roku 2016 alebo 2017 a zamieril do exilu v Katare. Vtedy bol Haníja zvolený za šéfa politického krídla Hamasu a šéfom hnutia v Pásme Gazy sa stal Jahjá Sinvár, ktorý zosnoval útoky zo 7. októbra. Koľko toho o týchto plánoch vedel Haníja, nie je podľa agentúry Reuters jasné.

Arabskí diplomati a predstavitelia ho považovali za relatívne pragmatického a umierneného v porovnaní s inými militantnejšími hlasmi v Gaze.

SkryťVypnúť reklamu

V apríli tohto roku pri izraelskom nálete v Gaze zomreli traja Haníjovi synovia a štyri vnúčatá, v júni potom bolo pri izraelskom nálete v utečeneckom tábore Šatí zabitých desať členov jeho rodiny vrátane jeho 80-ročnej sestry.

Viackrát povedal, že Hamas sa nenechá dotlačiť k tomu, aby ustúpil zo svojich pozícií pri vyjednávaní o prímerí s Izraelom. Opakovane zdôrazňoval, že hnutie prepustí rukojemníkov iba v prípade, že boje v Gaze nadobro ustanú.

Zároveň spolu so svojím predchodcom vo funkcii politického lídra Hamasu Chálidom Mišálom obchádzal región, vrátane Turecka a Iránu, aby rokoval o dohode s Izraelom o prímerí.

Život na vysokej nohe

V máji hlavný prokurátor Medzinárodného trestného súdu (ICC) Karim Khan oznámil, že chce vydať zatykač okrem iného aj na Haníju kvôli zodpovednosti za vojnové zločiny a zločiny proti ľudskosti spáchané v Pásme Gazy a v Izraeli.

SkryťVypnúť reklamu

Zabitie saudskoarabského teroristu a strojcu útokov na Svetové obchodné centrum v New Yorku z 11. septembra 2001 Usámu bin Ládina v máji 2011 americkými silami v Pakistane odsúdil ako "pokračovanie amerického útlaku a prelievania krvi moslimov a Arabov" a bin Ládina označil za "arabského svätého bojovníka".

Haníja žil podľa niektorých zdrojov v Katare v značnom luxuse.

Niektoré z jeho detí sa na sociálnych sieťach často chválili životom "na vysokej nohe".

Zbrane aj parlament

Haníja bol okrem iného premiérom prvej "vlády národnej jednoty" zloženej z predstaviteľov súperiacich palestínskych strán Hamas a Fatah, ktorá bola predstavená v marci 2007 po posledných palestínskych voľbách. Rýchlo sa však dostal do sporu s prezidentom palestínskej autonómie a šéfom Fatahu Mahmúdom Abbásom.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Zabitie lídra Hamasu odsúdilo Turecko i Rusko. Vojna na Blízkom východe nie je nevyhnutná, tvrdí USA Čítajte 

V júni 2007 hnutie Hamas prakticky ovládlo Pásmo Gazy, keď dobylo po bojoch hlavné bašty Fatahu v Gaze. Abbás potom vyhlásil na palestínskych územiach výnimočný stav a rozpustil vládu Hamasu a Fatahu. Haníja ale uviedol, že jeho vláda bude pôsobiť aj naďalej.

Vždy vravel, že Hamas si mieni ponechať zbrane a bude sa držať záväzku zničiť Izrael.

"Američania a Európania hovoria Hamasu, aby si vybral, či zbrane alebo parlament. My hovoríme, že si necháme zbrane a zasadneme v parlamente a nevidíme v tom žiadny rozpor," vyhlásil po voľbách 2006 Haníja.

Narodený v utečeneckom tábore

Haníja sa narodil 29. januára 1962 v palestínskom utečeneckom tábore Šatí neďaleko mesta Gaza. Svoju militantnú činnosť začal v študentskej odnoži Moslimského bratstva na Islamskej univerzite v Gaze, v rokoch 1983 a 1984 sa stal členom zväzu študentov univerzity.

SkryťVypnúť reklamu

V roku 1987, keď vstúpil do Hamasu, absolvoval štúdium arabskej literatúry na Islamskej univerzite v Gaze a v tom istom čase sa stal spolupracovníkom zakladateľa hnutia šajcha Ahmada Jasína a bol jeho pravou rukou. V rokoch 1998- 2004 bol hovorcom Hamasu.

V rokoch 1989 až 1992 bol vo väzení a Izrael ho potom s ďalšími extrémistami vyhostil do južného Libanonu. Do Gazy sa ale nasledujúci rok vrátil a bol menovaný dekanom Islamskej univerzity. Od začiatku 90. rokov bol členom politického výboru Hamasu.

V roku 2003 prežil pokus o atentát zo strany Izraela.

Haníja mal podľa zdrojov Hamasu 13 synov a dcér. Od júna 2014 bol šéfom Hamasu v Pásme Gazy, v máji 2017 sa stal jeho politickým vodcom.

Načítavam video...

Pásmo Gazy

Súvisiace témy: Irán, Hamas, Izrael, Blízky východ
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  7. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  8. BENU otvorila v Košiciach lekáreň aj v Auparku
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 10 542
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 947
  3. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 6 441
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 402
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 113
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 109
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 4 703
  8. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 593
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu