JERUZALEM. Jedenásť detí a mladých ľudí zahynulo na Izraelom obsadených Golanských výšinách pri raketovom útoku vedenom z Libanonu. Ďalších 19 ľudí utrpelo zranenia, šiesti z nich sú vo vážnom stave.
Raketa zasiahla futbalové ihrisko v drúzskej obci Majdal Šams. Informovali o tom izraelskí záchranári a armáda.
Obete mali podľa izraelskej armády od 10 do 20 rokov.
Izrael pripisuje zodpovednosť Hizballáhu, ten ju odmieta
Tento útok podľa agentúry AP posilňuje obavy z prepuknutia otvorenej vojny medzi Izraelom a šiitským libanonským hnutím Hizballáh, ktorému izraelskí predstavitelia zodpovednosť za útok pripisujú a sľubujú odvetu.
Mohamed Afíf, vysokopostavený člen Hizballáhu, krátko po útoku povedal, že táto skupina zodpovedná za útok nie je. Podľa agentúry AP je neobvyklé, že Hizballáh nejaký útok poprel.
Afíf povedal, že ozbrojenci vykonali deväť rôznych raketových a dronových útokov proti stanovištiam izraelskej armády. Posledné z nich podnikli proti veleniu jednej z brigád izraelskej armády na Golanských výšinách. Podľa Afífa išlo o odvetu za izraelské nálety na dediny v južnom Libanone.
V reakcii na Afífove vyjadrenia izraelská armáda uviedla, že "na základe jej vyhodnotenia a informácií, ktoré má k dispozícii, je za raketovou paľbou na Majdal Šams teroristická skupina Hizballáh". Podľa hovorcu izraelskej armády Daniela Hagariho "Hizballáh odpálil raketu na deti hrajúce futbal... a potom klamal a tvrdil, že útok nevykonal".
Jeden zo zdravotníkov, ktorý zasahoval na mieste, hovoril o rozsiahlych škodách a požiari. Podľa snímok zo sociálnych sietí je ihrisko súčasťou voľnočasového areálu v husto zastavanej oblasti.
Jeden z obyvateľov obce izraelskej televízii Channel 12 povedal, že keď ihrisko zasiahla raketa, hrali na ňom deti futbal. Výstražný signál sirény sa ozval len sekundy pred zásahom a na útek do bezpečia nebol čas.

Izrael sľubuje pomstu
O situácii rokoval izraelský minister obrany Joav Galant s hlavnými bezpečnostnými predstaviteľmi. Ministerstvo obrany bez ďalších podrobností uviedlo, že "určil, akým spôsobom sa bude postupovať a podľa toho dal inštrukcie obranným zložkám".
Kvôli útoku sa čo najrýchlejšie zo Spojených štátov vráti aj izraelský premiér Benjamin Netanjahu, návštevu skráti o niekoľko hodín.
Podľa svojho úradu už Netanjahu telefonoval s predstaviteľom komunity drúzov v Izraeli. Sľúbil mu, že Hizballáh za útok zaplatí. "Hizballáh zaplatí vysokú cenu, takú, akú doteraz nezaplatil," uviedol Netanjahu.
Izraelskí predstavitelia hovoria o tom, že sa krajina priblížila otvorenej vojne proti Hizballáhu a Libanonu.
"Naše informácie sú jasné. Hizballáh je zodpovedný za zabitie nevinných detí, tínedžerov," povedal hovorca izraelskej armády Daniel Hagari.
Izraelský minister zahraničia Jisrael Kac povedal, že Izrael sa týmto priblížil otvorenej vojne proti Hizballáhu a Libanonu.
"Útok Hizballáhu prekročil všetky červené línie a tomu bude zodpovedať reakcia," povedal podľa amerického serveru Axios.
Možnosť otvoreného konfliktu robí starosti aj administratíve amerického prezidenta Joea Bidena, pretože by to znamenalo ďalšie prehĺbenie krízy na Blízkom východe.
"To, čo sa dnes stalo, by mohlo byť rozbuškou k tomu, čoho sme sa v minulých mesiacoch obávali," povedal Axiosu nemenovaný americký predstaviteľ.
Najhorší úder od vpádu Hamasu
Izraelská armáda útok označuje ako najhorší úder namierený proti civilistom od vlaňajšieho 7. októbra, keď z palestínskeho Pásma Gazy do izraelského pohraničia prenikli ozbrojenci teroristického hnutia Hamas a zabili asi 1200 ľudí a ďalších zhruba 250 osôb odvliekli ako rukojemníkov.
Podľa prvotného vyšetrovania izraelskej armády sa síce v meste Majdal Šams rozozvučali sirény, ale "išlo o okamžité varovanie, bolo príliš krátke," povedal tiež Hagari. Ihrisko podľa neho zasiahla jediná raketa.
Libanonská vláda uviedla, že "odsudzuje všetky útoky proti civilistom", a vyzvala na "okamžité zastavenie nepriateľských operácií na všetkých frontoch".
Golanské výšiny na juhozápade Sýrie židovský štát obsadil počas vojny v roku 1967 a v roku 1982 ich v rozpore s rezolúciou Bezpečnostnej rady OSN anektoval.
OSN, Európska únia či Liga arabských štátov považujú Golanské výšiny za územie okupované Izraelom. Sýria Izrael ako štát neuznáva.
Britská BBC uvádza, že Izrael drúzom po anexii Golanských výšin ponúkol svoje občianstvo, prijala ho ale len menšina z nich a väčšina zostala lojálna voči Sýrii. Tí, ktorí občianstvo nemajú, môžu v Izraeli študovať a pracovať, voliť však nemôžu a ani sa na nich nevzťahuje vojenská povinnosť.