WASHINGTON, BRATISLAVA. Zatiaľ čo izraelského premiéra Benjamina Netanjahua v americkom Kongrese vítali potleskom v stoji, vonku pred budovou ho propalestínski demonštranti nazývali vojnovým zločincom a žiadali jeho zatknutie. Niektorí aj zapálili jeho podobizeň.
S protestom sa však stretol aj vnútri Kapitolu. Zhruba 40 kresiel totiž zostalo prázdnych. Patrili poslancom Demokratickej strany, ktorí kritizujú vysoký počet civilných obetí v Pásme Gazy a fakt, že desiatky rukojemníkov Hamasu sa ani po takmer desiatich mesiacoch nepodarilo dostať domov.
Netanjahu pricestoval do Washingtonu, kde v stredu predniesol prejav v snahe zabezpečiť ďalšiu pomoc pre izraelské vojenské akcie v Pásme Gazy. Tlak na ukončenie bojov však necíti len zo zahraničia, ale aj doma.
V článku sa dočítate aj:
- o čom Netanjahu hovoril,
- prečo niektorí členovia Kongresu jeho prejav vynechali,
- ako vyzeral protest,
- aká bola reakcia v Izraeli.
Poďakovanie USA
Netanjahu vo svojom prejave ocenil dlhoročnú vojenskú podporu Izraela zo strany USA. Ak pomoc vláda zvýši, Izrael tak podľa neho bude schopný rýchlejšie ukončiť boje v Pásme Gazy a zabrániť širšej vojne na Blízkom východe.
„Viem, že Spojené štáty nám kryjú chrbát a za to vám ďakujem," povedal členom Kongresu.
Menovite sa poďakoval aj americkému prezidentovi Joeovi Bidenovi. Ten krátko po útoku Hamasu vlani v októbri priletel do Izraela, kde Netanjahuovi osobne vyjadril podporu.
Biden však postupne zvolil kritickejší tón. Apeloval na zastavenie izraelských útokov, ktoré vedú k vysokému počtu civilných obetí v Pásme Gazy. Pohrozil dokonca aj ukončením dovozu niektorých zbraní.
Netanjahu sa o vývoji situácie v Pásme Gazy, rokovaniach o prímerí a prepustení rukojemníkov plánoval ešte vo štvrtok rozprávať s Bidenom v Bielom dome. Následne plánoval stretnutie s rodinami Američanov, ktorých Hamas stále drží ako zajatcov.

Stretnutie má naplánované aj s viceprezidentkou Kamalou Harrisovou, ktorá Bidena v polovici augusta zrejme nahradí ako kandidátka Demokratickej strany na prezidentku. Tá sa na jeho vystúpení v Kongrese nemohla zúčastniť, pretože sa údajne križoval s už dopredu dohodnutým iným programom.
Netanjahu si však uvedomuje, že po novembrových voľbách sa do Bieleho domu môže vrátiť Donald Trump, s ktorým sa v piatok osobne stretne na Floride.
Exprezidentovi poďakoval za to, že v roku 2017 premiestnil americkú ambasádu z Tel Avivu do Jeruzalema a za uznanie izraelskej zvrchovanosti nad okupovanými Golanskými výšinami, ktoré Izrael vojensky prebral od Sýrie v roku 1967.
Medzinárodné právo považuje status Jeruzalema aj Golanských výšin za sporný.
Odsúdil kritiku aj protesty
Izraelský premiér pozornosť amerických poslancov využil na opätovnú kritiku hlavného prokurátora Medzinárodného trestného súdu Karima Khana, ktorý žiada jeho zatknutie.