Text vyšiel pôvodne na webe Meduza.
Od začiatku plnohodnotnej vojny Ruska proti Ukrajine Kremeľ čoraz viac zasahuje proti umelcom, hudobníkom a spisovateľom, ktorí nie sú ochotní dodržiavať stranícku líniu.
Podľa dokumentu o kultúrnej politike, ktorý získalo centrum Dossier, sa teraz Moskva usiluje, aby sa vojna stala neoddeliteľnou súčasťou nového ruského umenia.
Na dosiahnutie tohto cieľa si potrebujú ruské úrady upevniť kontrolu nad umením - a na tento účel plánujú obnoviť sovietske metódy.
V článku sa dočítate:
- kto dokument o kultúrnej politike napísal,
- prečo je Kremeľ znepokojený,
- čo bude hlavným nástrojom politiky.
Existenčná úloha
Kremeľ podľa dokumentu plánuje urobiť z vojny proti Ukrajine ústrednú tému ruskej kultúrnej politiky a oživiť kontrolu umenia prostredníctvom tvorivých zväzov a ideologických požiadaviek na projekty financované štátom.
Dokument napísal koncom roka 2023 Sergej Novikov, ktorý stojí na čele ruského prezidentského riaditeľstva pre sociálne projekty. Zdroje ho predtým pre Meduzu a a iStories opísali ako „lovca ideologických nepriateľov“.
Novikovovi podriadení zostavujú tzv. čierne zoznamy umelcov, ktorí kritizovali ruskú inváziu na Ukrajinu, a potom im obmedzujú alebo úplne zakazujú vystupovať v Rusku.
Dohliada aj na projekty „pokánia“, v rámci ktorých niektorých umelcov z čierneho zoznamu preradia na "spätnú listinu". Títo umelci tak dostali akúsi podmienečnú milosť, no štátu sa musia zavďačiť cestami na okupované územia a príspevkami na „schválené“ charitatívne organizácie.

Centrum Dossier konštatuje, že Novikovovým hlavným cieľom je „votkať Putinovu vojnu s Ukrajinou do života Rusov“. V dokumente Novikov opisuje zmenu postoja Rusov k „špeciálnej vojenskej operácii“ ako „existenčnú úlohu“.
„Túto úlohu možno splniť len umeleckými prostriedkami,“ uvádza sa v dokumente. „Politické a informačné metódy sú tu zásadne nedostatočné: vojna je strašná vec, ak sa ukazuje iba v televízii, ale ako umelecký model má silu jadrovej reakcie.“
Novinári z centra Dossier tvrdia, že dokument o kultúrnej politike naznačuje, že Kremeľ je znepokojený nízkou úrovňou aktívnej podpory vojny medzi Rusmi.
Keďže vojna sa stala základným kameňom Putinovej politiky, mala by byť aj základom ruskej spoločnosti a zjednotiť všetkých „na jednotnom hodnotovom systéme stanovenom prezidentom“. Kremeľ sa zameriava najmä na zmenu postoja mladých mestských obyvateľov strednej triedy k vojne, uviedlo centrum Dossier.
Propagácia tradičných hodnôt
Na dosiahnutie tohto cieľa sa ruskí predstavitelia rozhodli oživiť systém riadenia kultúry z čias Sovietskeho zväzu. V dokumente o kultúrnej politike sa uvádza, že „hlavným cieľom štátneho mandátu pre kultúrne a umelecké inštitúcie je propagácia tradičných duchovných a morálnych hodnôt, pričom prioritou sú vlastenectvo, služba vlasti, zodpovednosť za jej osud a podpora ‚špeciálnej vojenskej operácie‘".
Podľa plánov Kremľa by mala byť polovica všetkých diel na štátnu objednávku do roku 2024 - 2025 v súlade s týmto „novým mandátom“.
Centrum Dossier uvádza, že za ideologickú kontrolu nových kultúrnych diel budú okrem Novikova zodpovední aj metropolita Tichon Ševkunov (ruský pravoslávny biskup, o ktorom sa hovorí, že je osobným spovedníkom Vladimira Putina), námestník ministra kultúry Andrej Malyšev a Andrej Pisarev, zástupca generálneho riaditeľa štátnej spravodajskej siete Prvý kanál.
Granty sa budú rozdeľovať prostredníctvom Prezidentského fondu pre kultúrne iniciatívy, Rosmolodeže (federálnej agentúry pre záležitosti mládeže), Inštitútu pre rozvoj internetu, Fondu pre kinematografiu, Fondu pre rozvoj regionálnej kinematografie, ministerstva školstva a ministerstva kultúry.
Podľa Novikovovho dokumentu by sa téma „špeciálnej vojenskej operácie“ mala stať rámcom pre projekty, neoddeliteľnou súčasťou každého umeleckého diela a východiskom pre akékoľvek diskusie o hodnote diela. Novikov sa domnieva, že vojna je „bolestne potlačená“ a „lokalizovaná“ téma, pretože Rusi radšej žijú normálne životy, než aby sa stali hrdinami. Nová kultúrna politika je zameraná práve na týchto občanov a má z vojny urobiť pozadie pre vzostupy a pády každodenného života.
Ako príklad Novikov navrhol nakrútiť „marvelovský“ životopisný film o „separatistickom“ veliteľovi ruského pôvodu Arsenovi Pavlovovi, prezývanom Motorola, ktorý bol obvinený z mučenia a priznal sa k zabíjaniu ukrajinských vojnových zajatcov. Centrum Dossier tento koncept opisuje takto: „Bývalý ochrankár [z obchodu] uniká zo svojho nudného života a stáva sa hrdinom v 'štýlovo natočenom' akčnom fantasy filme, ktorý zahŕňa všetko od lásky až po hrdinskú smrť.“
Ďalším Novikovovým nápadom je sitkom zo života s názvom Donbaský palácový prápor, v ktorom zamestnanci doneckého hotela pozorujú život okolo seba na okupovaných územiach. Podľa úradníka by tento typ obsahu mal pomôcť spoločnosti prekonať únavu z vojnových tém a presunúť pozornosť na bežný život uprostred vojny.
S vojnovou tematikou
Novikovov plán navrhuje, aby štát naďalej poskytoval základnú podporu apolitickému umeniu, ale významné finančné prostriedky dostanú len kontrolované a ideologické projekty o vojne.
Hlavným nástrojom novej kultúrnej politiky budú tvorivé zväzy. Kremeľ plánuje vyžadovať od divadiel a orchestrov financovaných štátom, aby tento rok zaradili do programu diela napísané v Rusku, ktoré vyberie špeciálna umelecká rada pri regionálnej pobočke Ruského zväzu divadelníkov.
Spisovatelia majú cestovať na okupované ukrajinské územia a písať o „nastolení mierového života“, „oslobodzovaní miest“ a živote „legendárnych bojových jednotiek“, ako aj spolupracovať s mladými spisovateľmi v Rusku. Novikov chce tiež vytvoriť „módny“ literárny časopis o vojne a zriadiť literárnu cenu („podobnú Stalinovej cene“) s víťazom sankcionovaným Kremľom.

Umelci, ktorí sa uchádzajú o štátne granty, budú tiež musieť navštíviť okupované územia, aby namaľovali portréty ruských vojakov, vytvorili pouličné grafity, zorganizovali predstavenia a vytvorili inštalácie s vojnovou tematikou. Okrem toho Kremeľ navrhuje zriadiť v okupovaných mestách umelecké priestory na výstavy a koncerty. Jedným z navrhovaných miest je závod Azovstaľ v Mariupoli, ktorý bol spolu s takmer celým mestom zničený počas obliehania Ruska v roku 2022.
Centrum Dossier poznamenalo, že niektoré z Novikovových plánov sa už realizovali. Napríklad Zlatá maska, prestížne divadelné ocenenie v Rusku, bola v súlade s jeho novou kultúrnou politikou obnovená s porotou lojálnou Kremľu.
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine