WASHINGTON, BRATISLAVA. Ak demokratov k stiahnutiu Joea Bidena z kampane nedonúti pohľad na jeho rozpačité výkony, možno to urobí nedostatok verejnej podpory – či už peňažnej, alebo mediálnej. Známe osobnosti totiž žiadajú o pozastavenie financií pre Demokratickú stranu, ak jej členovia nevyberú nového kandidáta na post amerického prezidenta; a zároveň svojimi výrokmi zhoršujú Bidenovo renomé medzi voličmi.
„Mám rád Bidena: ako senátora, ako viceprezidenta, ako prezidenta. Považujem ho za priateľa a verím v neho. Za posledné štyri roky vyhral veľa bitiek, ktorým čelil, ale bitka, ktorú nemôže vyhrať, je boj s časom,“ napísal v stredu americký herec George Clooney vo svojom komentári pre denník The New York Times.
Clooneyho stanovisko prichádza uprostred búrlivých týždňov Bidenovej kampane za znovuzvolenie. Kritiku odštartovala júnová debata s Donaldom Trumpom, v ktorej Bidenovo slabé pôsobenie šokovalo mnohých pozorovateľov, a to aj napriek tomu, že jeho vysoký vek vzbudzoval pochybnosti už skôr.
„S týmto prezidentom v novembri nevyhráme,“ pokračoval Clooney. „Všetci sme takí vydesení z vyhliadky na druhý mandát Donalda Trumpa, že sme sa [doteraz] rozhodli ignorovať každý varovný signál.“
Clooney nie je jedinou celebritou, ktorá Bidena verejne odpisuje – pridal sa aj spisovateľ Stephen King, režisér Michael Moore či zakladateľ spoločnosti Netflix Reed Hastings. Bidenova kampaň v reakcii poukázala na pondelňajší list, v ktorom americký prezident naznačil, že z prezidentskej súťaže neodstupuje.
V článku sa dočítate:
- prečo by mal Biden podľa celebrít odstúpiť,
- že sa americký prezident zahanbil aj na samite NATO v USA,
- ako situáciu vníma Trumpova kampaň.
Hlboko znepokojené celebrity
Clooney, pôvodom zo štátu Kentucky, nie je iba filmová hviezda, ale aj prominentný darca. V minulosti viedol niekoľko zbierok na podporu kandidáta za Demokratickú stranu – pre Baracka Obamu v roku 2012, pre Hillary Clintonovú v roku 2016 a v rokoch 2020 a 2024 pre Bidena.
Počas poslednej sa mu podarilo vyzbierať 28 miliónov dolárov, čo z nej urobilo najúspešnejšiu jednorazovú zbierku demokratov vôbec.
Zdroj oboznámený s internými záležitosťami pre CNN uviedol, že finančná zbierka v Los Angeles sa konala 15. júna údajne preto, lebo vtedy mal Clooney čas.
Vzhľadom na jeho aktivizmus vnímajú mnohí stúpenci demokratov Clooneyho ako kompas. Postavenie 63-ročného herca údajne pomohlo Bidenovi získať širšiu podporu známych osobností, a to dokonca aj medzi takými, ktorí nikdy neboli Bidenovými fanúšikmi. Hercov otvorený nesúhlas tak predstavuje pre demokratov podstatný problém.
Abigail Disneyová, dedička impéria Disney, sľúbila, že zablokuje všetky ďalšie dary Demokratickej strane, pokiaľ Biden neodstúpi. „Toto je realizmus, nie neúcta,“ povedala Disneyová pre CNBC. „Biden je dobrý človek a svojej krajine slúžil obdivuhodne, ale v stávke je príliš veľa.“
Clooneymu dal za pravdu aj herec Michael Douglas, ktorý v minulosti pre Bidena tiež usporiadal finančnú zbierku. „Som hlboko znepokojený,“ povedal Douglas pre ABC, ale priamo amerického prezidenta nevyzval k tomu, aby odstúpil.

Reed Hastings zase vyjadril svoje obavy pre denník The New York Times. „Biden musí ustúpiť, aby umožnil ráznemu demokratickému lídrovi poraziť Trumpa a udržať nás v bezpečí a prosperite,“ uviedol zakladateľ Netflixu. V minulosti daroval Bidenovi 1,5 milióna dolárov.
Michael Moore, ktorý sa vo svojej tvorbe zameriava predovšetkým na dokumentaristiku, debatu prirovnal k „zneužívaniu starších“ a obvinil demokratov z toho, že tlačia na Bidena, aby pokračoval v kampani.
„Sledovanie prezidentskej debaty bolo pre mňa srdcervúce,“ povedal Moore pre MSNBC. „Rozmýšľal som nad všeličím: Prečo nikto nič nerobí? Prečo ho v takomto stave pustili na pódium? Kto naňho dáva pozor? Kto sa oňho stará?“
Okrem celebrít proti Bidenovi vystúpilo už 11 demokratov. V kuloároch sa objavila napríklad aj informácia, že situácia vyvrcholí po summite NATO, ktorý sa konal vo Washingtone. „Zdá sa, že to ide rýchlejšie, ako som si myslel,“ povedal pre CNN jeden z vysokopostavených demokratov, ktorý si neželal byť menovaný.
Ani samotný summit, ktorý trval od utorka do štvrtka, pre Bidena nedopadol najlepšie. Ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského predstavil ako Vladimira Putina.
O niečo neskôr zase premenoval viceprezidentku Kamalu Harrisovú. „Pozrite, nevybral by som si viceprezidentku Trumpovú za viceprezidentku, ak by nebola kvalifikovaná na to, aby sa stala prezidentkou,“ povedal Biden pre Reuters. Reagoval na otázku o jeho dôvere v Harrisovú.
Nedostatok nadšenia medzi voličmi
Trumpova kampaň sa podľa televízie CTV News údajne počas minulého roka domnievala, že Biden nakoniec nomináciu Demokratickej strany nezíska.
Teraz, keď je situácia neistá, sa republikáni snažia určiť, čo by v skutočnosti pre všetkých znamenalo Bidenove odstúpenie. Medzi mnohými členmi Republikánskej strany panuje domnienka, že Trumpova cesta do Bieleho domu bude značne jednoduchšia, ak Biden na hlasovacom lístku zostane – nepokoje okolo Bidena republikánov tešia a momentálne je preto v ich záujme udržať ho v hre. Aj medzi nimi sa však nájdu členovia, ktorých predstava nekompetentného lídra desí.
Realita v každom prípade nemusí byť taká jednoznačná. V prieskumoch je badateľný nedostatok nadšenia okolo predpokladaných kandidátov oboch hlavných strán. Clooney sa vo svojom komentári napríklad nazdával, že aj republikáni by mali zmeniť nominanta vzhľadom na to, že Trumpa odsúdili v 34 bodoch obžaloby za falšovanie hospodárskej evidencie.
Tvrdenie, že demokrati vymenia Bidena, sa už dávnejšie stalo ústredným bodom kampaní Rona DeSantisa a Nikki Haleyovej, ktorí kandidovali na post prezidenta za Republikánsku stranu. Hlásali, že republikáni nemôžu riskovať súťaž Trumpa s mladším vyzývateľom, a preto by boli lepšími kandidátmi ako Trump.

Zatiaľ nie je známe, do akej miery rozhodujú o hlasoch priaznivci celebrít. Ak však bude Biden aj naďalej strácať podporu darcov, obavy z Trumpovho znovuzvolenia vzrastú. Medzi odborníkmi okrem iného nie je známe ani to, ako by mohla zmena kandidáta v konečnom dôsledku ovplyvniť voľby.
V strese z časovej tiesne však nie sú iba demokrati, ktorí majú verejne nominovať prezidentského kandidáta na augustovom zjazde. Momentálne sa Trumpova kampaň snaží pripraviť na akýkoľvek výsledok vrátane toho, že môže byť nevyhnutné spustiť novú kampaň zameranú na iného súpera. Trump by podľa CTV News radšej bojoval s oponentom, ktorého pozná, ako s niekým, koho nepozná.
„Buď môžeme strčiť hlavu do piesku a modliť sa v novembri za zázrak, alebo môžeme povedať pravdu. Biden je hrdina. Zachránil demokraciu v roku 2020, ale potrebujeme, aby to v roku 2024 urobil znova,“ dodal Clooney.
Demokrati by si podľa Clooneyho slov mali vypočuť alternatívnych kandidátov ako je Harrisová, Wes Moore, Gretchen Whitmerová, Gavin Newsom, Andy Beshear, J. B. Pritzker a ďalší.
Prezidentské voľby USA 2024

- Výsledky volieb prezidenta USA 2024
- Novým americkým prezidentom sa stane Donald Trump
- Volebná mapa USA
- Kompletné výsledky prezidentských volieb v USA
- Trump sa vracia do Bieleho domu. Čo to znamená pre Ameriku a Európu
- Trump porazil Európu
- Životopis kandidáta Donalda Trumpa
- Životopis kandidátky Kamaly Harrisovej