SME

Slovensko pri rozdeľovaní pozícií v Únii rešpektovalo väčšinu, povedal Pellegrini

Prezident sa zúčastnil na suimmite.

BRUSEL. Slovenská delegácia rešpektovala názor väčšiny členských krajín a svoje výhrady k niektorým menám predstavila tam, kde to bolo treba.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Uviedol to v piatok v Bruseli prezident Peter Pellegrini po nominácii Ursuly von der Leyenovej za predsedníčku Európskej komisie, Antónia Costu za predsedu Európskej rady a Kaji Kallasovej za budúcu šéfku diplomacie EÚ.

Názory koordinoval s vládou

Prezident zdôraznil, že kriticky bol vnímaný spôsob, akým došlo k dohode o týchto menách ešte pred samotným summitom EÚ.

SkryťVypnúť reklamu

To podľa neho kritizovali aj väčšie krajiny, najmä Taliansko, ktoré boli vylúčené z hlavného kola rokovaní "trojkoalície" ľudovcov, socialistov a liberálov. Talianska premiérka Giorgia Meloniová sa politicky radí k euroskeptickým Európskym konzervatívcom a reformistom.

"Pred piatimi rokmi to bol veľmi dlhý proces, s mnohými zmenami mien. Terajšie diskusie neboli o náhradníkoch a iných menách. Diskusie ani netrvali tak dlho ako sa čakalo. Väčšina krajín naznačila, že rešpektuje rozhodnutie trojkoalície," opísal situáciu Pellegrini, ktorý na summite zastupoval premiéra Roberta Fica (Smer-SD).

Pripomenul, že Costa to má ako jediný isté, aj ako budúci predseda Európskej rady a tiež Euroskupiny (ministri financií eurozóny), kým Von der Leyenová musí ešte v júli na plenárnom zasadnutí Európskeho parlamentu získať väčšinu hlasov europoslancov. Ak bude úspešná, tak následne navrhne Kallasovú za šéfku diplomacie EÚ, čo tiež bude musieť odobriť europarlament.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Nežehlím imidž vlády, tvrdil Pellegrini v Bruseli. Rokoval so Zelenským, chystá sa aj do Kyjeva Čítajte 

Prezident spresnil, že väčšina krajín rozhodla a slovenská delegácia túto väčšinu rešpektovala, pričom svoje výhrady ku Costovi a Kallasovej odprezentoval tam, kde to bolo treba a zároveň vyvinul maximum úsilia, aby slovenský eurokomisár Maroš Šefčovič v budúcej exekutíve EÚ získal čo najsilnejšie postavenie.

Dodal, že diskusie v tomto zmysle pokračujú a po stretnutí s Von der Leyenovou vyjadril nádej, že Šefčovič získa "zaujímavú pozíciu" v eurokomisii.

Pellegrini dodal, že svoje názory koordinoval s vládou SR a zopakoval, že Kallasová musí preukázať širší pohľad na zahraničnú politiku EÚ.

Nepôjde iba o jej názory ako premiérky Estónska na vojnu na Ukrajine, ale musí vysvetliť, ako vníma konflikt na Blízkom východe a v južnom susedstve, vzťahy EÚ k USA, Číne či krajinám BRICS.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa slov prezidenta je dobre, že v oblasti zahraničnej politiky platí jednomyseľnosť, takže aj Slovensko bude mať vždy reálny vplyv na túto politiku a môže "odkláňať" niektoré rozhodnutia budúcej šéfky diplomacie.

Pellegrini zároveň dodal, že od Costu očakáva iný prístup ku Slovensku. Bývalý portugalský premiér bol vlani v októbri jedným z aktívnych zástancov zmrazenia členstva strany Smer-SD a pridruženého členstva strany Hlas v Strane európskych socialistov (PES) a frakcii socialistov a demkratov v europarlamente.

Stretnutie so Zelenským

Prezident Pellegrini prvýkrát od nástupu do funkcie rokoval s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenskym. V Bruseli Zelenského informoval, že Slovensko bude naďalej poskytovať pre Ukrajinu dodávky elektrickej energie.

SkryťVypnúť reklamu

„Slovensko predstavuje významného a strategického dodávateľa elektrickej energie naozaj v enormných objemoch smerom na Ukrajinu,“ skonštatoval Pellelgrini s tým, že SR týmto prispieva k udržaniu chodu ukrajinskej ekonomiky.

Slovenský prezident ukrajinského náprotivka tiež informoval o posilnení výrobných kapacít slovenského zbrojárskeho priemyslu. „Aby bolo možné vôbec napĺňať rôzne iniciatívy iných európskych štátov pri dodávkach munície alebo ďalších zbraňových systémov,“ skonštatoval Pellegrini.

Doplnil, že uistil Zelenského, že Slovensko bude pokračovať aj v humanitárnych aktivitách, ako napríklad poskytovanie odmínovacích zariadení.

Zelensky sa podľa Pellegriniho tiež zaujímal o zdravotný stav predsedu vlády Roberta Fica. „Samozrejme ho pozdravuje a zaželal mu skoré uzdravenie,“ dodal slovenský prezident.

SkryťVypnúť reklamu

Protivzdušná obrana

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg by mohol Slovensku vyjsť v ústrety pri zabezpečení protivzdušnej ochrany, uviedol prezident.

Pellegrini po skončení dvojdňového summitu EÚ pripomenul, že po bilaterálnych rokovaniach s troma najvyššími predstaviteľmi inštitúcií EÚ ho čaká ešte stretnutie s generálnym tajomníkom NATO, pričom pôjde v poradí o ich druhé stretnutie.

Pellegrini v tejto súvislosti dodal, že šéfovia vlád a štátov sa na summite rozlúčili s holandským premiérom Markom Ruttem, ktorý vo funkcii vystrieda práve Stoltenberga od 2. októbra tohto roku.

"Budeme hovoriť o 20-ročnom členstve Slovenska v NATO, chcem ho informovať, že Slovensko je zodpovedný spojenec a partner a že výška výdavkov na obnovu a modernizáciu ozbrojených síl dosiahne 2,11 percenta," načrtol Pellegrini hlavné témy rokovaní.

SkryťVypnúť reklamu

Zároveň dodal, že počas vzájomného rozhovoru zdôrazní potrebu ochrany slovenského vzdušného priestoru, ktorý dnes nie je chránený ani raketovým systémom a ani iným vybavením.

"Budem ho žiadať, aby nám naznačil možnosti, kde by sme sa mohli dostať do kooperácie s niektorým so spojencov, ktorý by vedel dočasne poskytnúť svoje obranné systémy a umiestniť ich niekde v blízkosti východných hraníc Slovenska," povedal prezident. To by by podľa jeho slov zabránilo prieniku nejakej zblúdenej rakety alebo aj cieleným útokom tretej strany do nášho priestoru.

Európska únia

Súvisiace témy: Prezident Peter Pellegrini
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  4. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  5. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  6. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 044
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 8 283
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 071
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 424
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 3 172
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 640
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 110
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 923
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

zľava Miloš Bubela (Nitra) a Mislav Rosandič (Košice)

Košice vykročili za víťazstvom gólom už v tretej minúte.


TASR
Radosť hokejistov Brna

Kometu potiahol štyrmi gólmi fínsky útočník.


a 1 ďalší
Róbert Boženík

Sporným bodom ostáva mena prestupovej čiastky.


Martin Fehérváry

Absolvoval operáciu menisku.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu