KYJEV, BRATISLAVA. Víkendový útok ukrajinských raketometov na Ruskom okupovaný polostrov Krym vyvolal aj v rámci vojny medzinárodnú roztržku, keď trosky z jednej z rakiet podľa ruských zdrojov usmrtili civilistov na pláži.
Udalosť zatienila výsledok iného raketového útoku, ktorý počas víkendu Ukrajina podnikla. Svetové médiá aj otvorené spravodajské zdroje si začali všímať výsledky zásahu na radarovej stanici neďaleko krymského mesta Jevpatoria.
Objekt NIP-16 sa nachádza pri obci Vityne na západnom pobreží obsadeného polostrova a aj na internetových mapách sa dá rozoznať podľa šestnástich veľkých parabolických antén zoradených do dvoch blokov po ôsmich.
Neďaleko Jevpatorie sa nachádza aj sedemdesiatmetrový rádioteleskop.
Ukrajina pri útoku použila americké taktické raketové strely ATACMS a objekt patrí k ruskej (bývalej sovietskej) sieti rádiokomunikačných staníc, ktoré okrem iného slúžia aj na komunikáciu s ruskými satelitmi na obežnej dráhe.
Presná miera poškodenia v stredu nebola známa, videá a fotografie na sieti X ukazovali veľký požiar, ktorý zaznamenala aj služba FIRMS americkej vesmírnej agentúry NASA.
Okrem dosahov na ruský vesmírny program by vyradenie strediska mohlo oslabiť ruský satelitný navigačný systém GLONASS, ekvivalent amerického GPS, čo by malo výrazné dosahy aj na schopnosť ruských jednotiek navigovať a používať riadenú muníciu.
V článku sa dočítate:
- čo vieme o objekte, ktorý ukrajinské rakety zasiahli,
- aké plnil ciele a čo to môže znamenať pre priebeh vojny,
- ako útok naň zapadá do doterajšieho priebehu bojov.
Mal komunikovať s Mesiacom
Keď Rusko v roku 2014 napadlo Ukrajinu a obsadilo polostrov Krym, okrem iného prevzalo kontrolu aj nad rádiokomunikačným objektom NIP-16. Ten má pôvod ešte v päťdesiatych rokoch a vyvíjal sa spolu so sovietskym vesmírnym programom.
"Pôvodne, v šesťdesiatych a sedemdesiatych rokoch, mal komunikovať so sondami na Mesiaci a Marse, ale po rozšírení zrejme komunikuje s modernými špionážnymi satelitmi Lotos-S a navigačnými satelitmi GLONASS," píše v magazíne Forbes americký vojnový novinár David Axe.
Rusko objekt po obsadení Krymu zaradilo do svojho vlastného vesmírneho programu. Exilové ruské noviny Moscow Times, ktoré sú v Rusku zablokované, píšu, že po páde Sovietskeho zväzu bol ruský vesmírny program oslabený aj preto, že objekt NIP-16 zostal na území Ukrajiny. Krym má výhodnú zemepisnú polohu, ktorá radarom umožňuje širší dosah a v tejto konkrétnej oblasti poskytuje aj relatívne slabé rádiové rušenie.
Ruské "vesmírne uši" za čias Sovietskeho zväzu ešte dopĺňala flotila lodí s anténami, ktorá po rozpade komunistickej ríše upadala.
"Bez toho systému dokázalo Rusko komunikovať so satelitmi, iba kým prelietavali nad ruským územím. Jedinou ďalšou možnosťou bolo napojiť sa na systém americkej NASA," píšu Moscow Times. Ukrajina objekt používala tiež, jeho služby ponúkala zahraničným astronómom.
Obsadenie a anexia Krymu tak dali Moskve možnosť vystužiť civilný, ale aj vojenský vesmírny program. Preto sa snažila rozširovať aj objekt NIP-16.
Loading
...
Legitímny vojenský cieľ
Napriek jeho spojitosti s vedeckým výskumom považujú experti objekt NIP-16 za legitímny vojenský cieľ. Okrem navigačného systému GLONASS zrejme obsluhuje aj špionážny systém Liana, v rámci ktorého Rusko používa satelity Lotos-S a Pion-NKS.
"Satelity systému GLONASS pomáhajú Rusku navádzať jednu z jeho najsilnejších zbraní - kĺzavé bomby KAB. Satelity Lotos-S zas zameriavajú elektromagnetické stopy vojenských cieľov, ako napríklad plavidiel na mori. Je možné, že satelity systému Liana počúvajú signály z ukrajinských námorných dronov, ktoré vytláčajú ruské námorníctvo zo západnej časti Čierneho mora," píše David Axe.
Upozorňuje, že hoci Ukrajina v nedeľu podľa dostupných informácií na radarový objekt vyslala štyri taktické rakety ATACMS, nie je jednoduché ho zničiť a rozsah poškodenia zatiaľ nie je známy.
Na záberoch zo sociálnych médií však bolo vidieť intenzívne požiare a v prípade, že Ukrajina použila variant ATACMS s kazetovou muníciou, parabolické antény môžu byť ako rešeto, poukazuje blog The War Zone.
Úplné zničenie objektu by bolo problematické, keďže jeho budovy sú veľmi odolné.
Americký Inštitút pre štúdium vojny uviedol, že radarový objekt už možno dostal jeden zásah v decembri 2023.
The War Zone s odvolaním sa na noviny Kyiv Post špekuluje aj o možnosti, že NIP-16 slúži ako stanovište včasnej výstrahy pred balistickými strelami. Iní experti však poukazujú práve na GLONASS, čo by aj vysvetľovalo, prečo si Ukrajina vybrala práve tento cieľ.
Ak sa NIP-16 podarilo aspoň čiastočne poškodiť, mohlo by to mať okrem ruských ozbrojených síl vplyv aj na ruský civilný vesmírny program.
Otvorené zdroje spomínajú, že NIP-16 je dôležitý aj pri ruských misiách k Medzinárodnej vesmírnej stanici a jeho poškodenie by mohlo spomaliť ruský vesmírny výskum alebo účasť na zahraničných programoch.
Protiraketové antény už napadli
Ukrajine sa už koncom mája podarilo zasiahnuť anténový systém včasnej výstrahy v ruskom Krasnodarskom kraji pri meste Armavir. Tu išlo o útok na ruské územie a Ukrajina tak použila drony vlastnej výroby.
Dokázala prinajmenšom poškodiť dvojicu radarov Voronež-DM, ktoré slúžia na zisťovanie balistických striel, ktoré by sa mohli blížiť k Rusku. Ich strategický význam preto presahuje vojnu na Ukrajine. Rusko útokom prišlo o časť systému, ktorý ho chráni pred útokom balistickými strelami (vrátane jadrových) od iných mocností a je dôležitý bez ohľadu na situáciu na Ukrajine.
Pre Rusko by v horšom prípade takýto útok mohol spadať do jeho doktríny použitia jadrových zbraní.
"Treba poznamenať, že radarové antény sú vo všeobecnosti veľmi citlivé a krehké systémy a aj relatívne malé poškodenie ich môže vyradiť z činnosti," napísal 24. mája server The War Zone.
Server sa zamýšľa nad možnosťou, že Ukrajina radarovú základňu napadla preto, že Rusku slúžila aj na obranu pred ukrajinskými balistickými strelami.
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine