SME

Sanitky zbierali ľudí zľava aj sprava. Tohtoročnú púť do Mekky sťažila neznesiteľná horúčava

V priebehu niekoľkých dní zahynulo 1301 ľudí.

Púť do Mekky sa tento rok konala v čase veľkých horúčav.Púť do Mekky sa tento rok konala v čase veľkých horúčav. (Zdroj: TASR/AP)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

MEKKA, BRATISLAVA. Adil Kachawala práve kráčal do klimatizovaného stanu, keď si všimol, že okolo neho omdleli nejakí ľudia. Extrémne vysoké teploty sa vyšplhali až na 46 stupňov Celzia a skolili dvoch členov skupiny britských pútnikov, do ktorej patril aj on.

Dusivé počasie podľa 39-ročného Kachawalu spôsobilo, že ďalší člen skupiny sa rozplakal, keď sa vrátil späť do vychladených priestorov. Už totiž nedokázal zniesť ani len pomyslenie na to, že by z nich mal opäť vyjsť von.

Znepokojivá situácia Britov síce trápila, ale zároveň si uvedomovali, aké majú šťastie. Spomenuli si na chudobných veriacich z rozvojových krajín, ktorí boli nútení spať na záchodoch v mešite al-Harám, kde sa nachádza Kába – prvé z troch najposvätnejších miest islamu.

SkryťVypnúť reklamu

Neznesiteľná horúčava, ktorá trýznila moslimov na tohtoročnej náboženskej púti hadždž v saudskoarabskej Mekke, si v priebehu niekoľkých dní vyžiadala 1301 obetí.

Saudskoarabský minister zdravotníctva Fahd bin Abdurrahman al-Jalajel v nedeľu uviedol, že 83 percent úmrtí tvorili ľudia, ktorí na púť prišli ilegálne - bez osobitného víza. Dodal však, že vláda ošetrila takmer pol milióna ľudí vrátane 141-tisíc neoprávnených návštevníkov. Mŕtvych podľa jeho slov pochovali v Mekke.

Pútnici sa musia registrovať

Na tohtoročnej moslimskej púti hadždž, ktorá sa konala od 14. do 19. júna, sa zúčastnilo približne 1,8 milióna ľudí. „Nemohli sme dýchať,“ povedal pre Washington Post 37-ročný Ahmad Bahaa. Opísal šokujúce scény v Mekke, ktoré spôsobila vlna horúčav. Podľa jeho slov trpeli predovšetkým neregistrovaní pútnici, ktorí nemali prístup k službám vrátane klimatizovaných stanov.

SkryťVypnúť reklamu

Teploty sa v júni na arabskom polostrove vyšplhali až na 51,8 stupňa Celzia. „Sanitky sa pohybovali nepretržite a zbierali ľudí zľava aj sprava,“ vysvetlil. „Ľudia spali na chodníkoch. Videl som, ako sa priamo pred naším klimatizovaným stanom niekto zrútil a nemohol sa ani pohnúť.“

Podľa ministra al-Jalajela sa vláda snažila zvýšiť povedomie verejnosti o nebezpečenstvách, ktoré spôsobujú extrémne vysoké teploty. „Nech sa Alah zmiluje sa nad zosnulými. Ich rodinám vyjadrujeme úprimnú sústrasť,“ uviedol.

Stotožňovanie obetí trvalo dlho, pretože pútnici pri sebe nemali doklady. Mnoho mŕtvych trpelo chronickými chorobami.

Najväčší počet pútnikov, ktorí tento rok zomreli, pochádzal z Egypta, Jordánska, Indonézie, Indie a Pakistanu. V reakcii na situáciu Egypt odňal licenciu šestnástim cestovným kanceláriám s tvrdením, že nezákonne sprostredkovali cesty do Saudskej Arábie.

SkryťVypnúť reklamu

Zdroj prestíže aj peňazí

Udalosti zároveň vrhajú tieň na rastúce náklady, ktoré sú s púťou spojené. Pútnici môžu očakávať, že celkové náklady sa budú pohybovať od tritisíc do desaťtisíc eur na osobu.

„Pre mnohých pútnikov z Egypta, Bangladéša, Maroka a ďalších krajín je to nedosiahnuteľný cieľ, hoci celý život šetria peniaze, aby sa tam raz mohli dostať,“ povedala pre agentúru Bloomberg Madawi al-Rašídová, profesorka v londýnskom Centre pre Blízky východ. Dodala, že na takéto cesty sa zvyčajne vydávajú starší ľudia so zhoršeným zdravotným stavom.

Niektorí pútnici často prichádzajú pred začiatkom púte, aby sa vyhli kontrolám spojeným s ich registráciou, a často spia vonku. Neregistrovaní pútnici nemajú prístup ku klimatizovaným stanom alebo k doprave.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Útok v Dagestane je zlým znamením pre Putina. Rusko sa príliš sústredilo na Ukrajinu Čítajte 

Púť prináša Saudskej Arábii každoročne príjmy vo výške približne 11 miliárd eur. Kráľovstvo si z náboženských rituálov urobilo kľúčový cieľ svojho ekonomického plánu s názvom Vízia 2030 a dúfa, že do roku 2030 bude hostiť približne 30 miliónov zahraničných veriacich ročne. Zvyčajne je hadždž pre saudskoarabskú vládu zdrojom prestíže.

Povolenia na vykonanie hadždž udeľuje Saudská Arábia štátom na základe systému kvót a jednotlivcom sa povolenia rozdeľujú lotériou. Kráľovstvo vyžaduje, aby každý pútnik získal jednu z 1,8 milióna dostupných licencií na legálny vstup do Mekky. Dôvodom má byť snaha o vytvorenie rovnakých podmienok pre všetkých.

Na miestach, ako je napríklad Spojené kráľovstvo, klesol vďaka zavedeniu nových pravidiel v roku 2022 počet vydaných víz z 25-tisíc na 3500.

SkryťVypnúť reklamu

Zníženie nebezpečenstva

Moslimovia veria, že tí z nich, ktorí si to môžu dovoliť, majú náboženskú povinnosť absolvovať hadždž aspoň raz za život. Púť však môže byť veľmi ťažká – veriaci trávia na modlitbách pod spaľujúcim slnkom celé hodiny a každý deň prejdú v rámci rôznych rituálov niekoľko kilometrov.

Zatiaľ čo saudskoarabské úrady zaviedli tvrdé tresty, ako napríklad doživotný zákaz pre tých, ktorí Mekku navštívia ilegálne, mnohí sa o to naďalej pokúšajú z dôvodu náboženského presvedčenia. Takmer 155-tisíc ľudí, ktorí prišli do krajiny na turistické víza namiesto špeciálnych víz na púť, tento rok na sväté miesta nepustili, informovala saudská tlačová agentúra.

Saudská Arábia sa v priebehu rokov zároveň snažila podniknúť viacero krokov, aby znížila nebezpečenstvo, ktoré spôsobuje neznesiteľná horúčava. Postavila stotisíc klimatizovaných stanov, rozdávala vodu a dáždniky, sadila stromy a pripravovala zariadenia rýchlej pomoci.

SkryťVypnúť reklamu

Opatrenia, ktoré kráľovstvo doteraz prijalo, sú síce užitočné, ale nie dostatočné, myslí si Davide Faranda, riaditeľ výskumu francúzskej štátnej výskumnej organizácie CNRS.

„Pútnici budú čeliť rastúcemu tepelnému stresu, ktorý môže viesť k zdravotným problémom, ak sa neprijmú primerané opatrenia,“ uviedol Faranda pre agentúru Bloomberg s tým, že treba zatieniť chodníky, zriadiť ďalšie vychladené priestory, umožniť flexibilné harmonogramy rituálov a sprísniť zdravotné prehliadky pútnikov.

Saudská Arábia

Súvisiace témy: Blízky východ
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  6. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  8. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 11 401
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 952
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 6 976
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 485
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 334
  6. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 5 841
  7. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 118
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 261
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Záplavy v Grécku.

Búrky na Kréte spôsobili záplavy, pády stromov, zosuvy skál a pôdy.


TASR
Cory Booker

Cory Booker prekonal doterajší rekord z roku 1957.


TASR
Charlotte Webbová.

Webbová pracovala na dešifrovaní kódov nemeckej armády.


TASR 1
Izraelský minister obrany Jisrael Kac.

Izrael chce obsadiť územia a začleniť ich do svojich bezpečnostných zón.


TASR

Sportnet

Hráči Realu Madrid postúpili do finále Copa del Rey

V Madride padlo osem gólov.


a 1 ďalší

Trnavčania šli na krv a stáli na prvej pumpe.


Hráči Bielefeldu oslavujú gól

Outsider dokázal zápas otočiť.


TASR
Róbert Boženík (vľavo) v drese Boavista Porto

Slovenský útočník strelil svoj štvrtý gól v sezóne.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu