FASANO. Lídri krajín skupiny G7 na summite v Taliansku našli zhodu ohľadom využitia výnosov zo zmrazeného ruského majetku.
Ukrajina by mala dostať úver vo výške 50 miliárd dolárov, prvé peniaze by mohli prísť už tento rok, informuje agentúra Reuters.
Podľa agentúry AP dohoda počíta s tým, že ruský majetok zostane zmrazený dovtedy, kým Moskva vyplatí Ukrajine reparácie za vojnové škody.
Pôžička vo výške 50 miliárd dolárov
V Taliansku sa začalo zasadnutie lídrov krajín skupiny G7 za účasti ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.
Na schôdzi sú prítomní prezidenti a premiéri členských štátov skupiny G7, predsedníčka Európskej komisie Usula von der Leyenová a šéf Európskej rady Charles Michel.
Podľa nemenovaných diplomatických zdrojov sa lídri zhodli na využití výnosov zo zmrazeného ruského majetku.
"Máme dohodu na najvyššej úrovni," cituje agentúra AFP predstaviteľov Bieleho domu. Spojené štáty a ďalšie krajiny G7 poskytnú Ukrajine pôžičku vo výške 50 miliárd dolárov, ktorá bude krytá výnosmi z ruského majetku, na ktorý sú uvalené sankcie.
Reparácie za škody spôsobené vojnou
Podľa diplomatov však zostáva doladiť technické detaily mechanizmu, čo by mohlo trvať niekoľko týždňov, píše agentúra Reuters.
Počíta sa s tým, že by Ukrajina mohla dostať prvé peniaze už v tomto roku. Ukrajina bude môcť peniaze z pôžičky použiť na rekonštrukciu, humanitárne potreby aj pre svoju armádu.

Dohoda sa týka výnosov zo zhruba 260 miliárd dolárov zmrazeného ruského majetku.
Podľa agentúry AP sa krajiny G7 dohodli, že nevrátia Moskve kontrolu nad jej majetkom, kým nevyplatí Ukrajine reparácie za škody spôsobené vojnou, ktorú Moskva začala v roku 2022.
Zelenskyj a Biden podpísali dohodu
Zelenskyj a Biden podpísali desaťročnú americko-ukrajinskú dohodu na posilnení bezpečnosti Ukrajiny.
Stalo sa tak počas trojdňového summitu skupiny ekonomicky vyspelých krajín G7, ktorý sa koná na juhu Talianska.
Dokument okrem iného stanovuje, že obe vlády sa do 24 hodín stretnú na najvyššej úrovni, aby prerokovali reakciu v prípade ozbrojeného útoku na Ukrajinu, uviedla agentúra Reuters.
Dohoda podľa nej tiež slúži ako "most" pre prípadné členstvo Ukrajiny v NATO.
Japonsko poskytne 4,5 miliardy dolárov
Zelenskyj a japonský premiér Fumio Kišida podpísali desaťročnú bezpečnostnú dohodu na okraj summitu skupiny G7 v Taliansku.
Dohoda sa podľa Zelenského vzťahuje na bezpečnostnú a obrannú pomoc, humanitárnu pomoc, ale aj technickú a finančnú spoluprácu. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.
"V roku 2024 poskytne Japonsko Ukrajine 4,5 miliardy amerických dolárov a bude nás podporovať počas celého desaťročného obdobia platnosti dohody," napísal Zelenskyj na sieti X.
Ukrajinský prezident označil dohodu medzi Ukrajinou a Japonskom za jedinečný dokument s jednou z hospodársky a technologicky najvyspelejších krajín sveta.
"Okrem toho dohoda zahŕňa sankcie voči agresorovi a úsilie o vyvodenie zodpovednosti voči nemu," pokračoval ukrajinský líder. Zároveň ocenil spoluprácu Japonska pri obnove Ukrajiny.
Zelenskyj uviedol, že tento typ dohody a úroveň podpory je pre Japonsko prelomová.
"Vnímame to a ďakujeme Japonsku za jeho neochvejnú solidaritu s našou krajinou a našimi občanmi, ako aj za jeho odhodlanie chrániť život a medzinárodné právo," dodal Zelenskyj.
Ukrajina doteraz podpísala 15 podobných dohôd, v ktorých jej spojenci vrátane Británie, Francúzska a Nemecka prisľúbili dlhodobú podporu.
Meloniová verí, že prinesie výsledky
Talianska premiérka Giorgia Meloniová verí, že summit skupiny G7 na juhu Talianska prinesie v nasledujúcich dvoch dňoch konkrétne a merateľné výsledky.
Uviedla to počas svojho otváracieho príhovoru.
Meloniová poukázala na to, že skupina G7 nie je žiadnou "uzavretou pevnosťou", ktorá sa potrebuje brániť proti ostatným. "Chceme sa otvoriť svetu, nech je naším cieľom spoločný rast a rozvoj," povedala talianska premiérka.
Počas príhovoru zároveň informovala o programe summitu. "Rokujeme o súčasných krízach, o Ukrajine a Blízkom východe," uviedla.
Dôležitou témou bude i umelá inteligencia, ktorú Meloniová označila za jednu z najväčších výziev súčasnosti. Zároveň je však podľa nej potrebné venovať väčšiu pozornosť aj indopacifickému regiónu.
"Talianske predsedníctvo (v G7) sa rozhodlo venovať pozornosť aj inému kontinentu, ktorý je základom budúcnosti - a ním je Afrika s jej príležitosťami. To si vyžaduje iný prístup než v minulosti," povedala. Poukázala, že s Afrikou je spojená aj ďalšia dôležitá problematika, a to migrácia.
Pápež sa stretne s Bidenom, Zelenským aj Macronom
Pápež František sa na okraj summitu G7 v Taliansku stretne s lídrami Spojených štátov, Francúzska, Ukrajiny, Indie a iných krajín, oznámil Vatikán. Informuje o tom agentúra Reuters.
František sa v piatok v talianskom meste Borgo Egnazia zúčastní na rokovaní lídrov o nových technológiách.
V januári pritom pápež upozorňoval na nebezpečenstvo umelej inteligencie. František je prvým pápežom, ktorý sa zúčastní na rokovaniach skupiny G7.
Vatikán informoval o programe Františka počas jeho účasti na summite, pričom uviedol, že absolvuje aj bilaterálne stretnutie s americkým prezidentom Joeom Bidenom.
Okrem toho sa pápež osobitne stretne s prezidentmi Francúzska a Ukrajiny Emmanuelom Macronom a Volodymyrom Zelenským, kanadským premiérom Justinom Trudeauom, ako aj s indickým premiérom Naréndrom Módím, brazílskym lídrom Luizom Ináciom Lulom da Silvom, ale aj s prezidentom Turecka Recepom Tayyipom Erdoganom, kenskou hlavou štátu Williamom Rutom či prezidentom Alžírska Abdalom Madžídom Tabbúnom.
Podľa Vatikánu sa František okrem politických lídrov stretne i s riaditeľkou Medzinárodného menového fondu (MMF) Kristalinou Georgievovou.