Text vyšiel pôvodne v denníku Washington Post.
Výpadky sa začali v pondelok a počas týždňa sa len stupňovali – veľká časť ukrajinského hlavného mesta sa ponorila do tmy s výnimkou niekoľkých hodín denne. V niektorých častiach Kyjeva sú vypnuté dokonca aj semafory a v noci sú celé štvrte zahalené do čiernej farby.
Neustále búšenie ruských dronov a rakiet do ukrajinských elektrární cítiť. Štátny distribútor elektriny Ukrenergo uviedol, že posledný útok na elektrickú sieť počas víkendu spôsobil, že elektrina v celej krajine bola na prídel. Od marca to bol už šiesty takýto zásah.
„Katastrofálne nám chýba elektrina pre naše potreby,“ napísal v stredu na facebooku Serhij Kovalenko, šéf ukrajinského súkromného distribútora elektriny.
V článku sa dočítate:
- odkiaľ čerpajú niektorí Kyjevčania elektrinu,
- ako Kremeľ zmenil taktiku,
- dokedy budú pokračovať odstávky elektriny.
Návrat benzínových generátorov
Výpadky elektriny rozdelili Kyjev na tých, ktorí elektrinu majú, a tých, ktorí ju nemajú - dokonca aj obyvatelia niektorých privilegovaných, luxusných adries sa zrazu ocitli v druhej kategórii.
Obyvatelia si vymieňali tipy na to, ako udržať svoju domácnosť pod prúdom, kým ich susedia sa ocitli v tme. Mnohým pomohlo napríklad elektrické vedenie napojené na železničný úrad alebo detskú nemocnicu.
Osemnásťročná Aline Laptiyová, ktorá pracuje v kaviarni a žije mimo centra Kyjeva, povedala, že spolu s priateľom použili plynový kempingový varič, keď vypadol prúd.
Horšie je na tom aj zásobovanie vodou, keďže bývajú na horných poschodiach výškovej budovy, ktorú zásobuje elektrické čerpadlo. Keď na krátky čas zapnú elektrinu, napĺňajú vodou všetko, čo sa dá: „Vaňu, fľaše, čokoľvek,“ povedala s tým, že nedávno mali v noci elektrinu len na dve hodiny.

Výpadky elektriny spôsobili, že sa do ulíc Kyjeva vrátil zvuk chrčania benzínových generátorov - ktorý síce ľudia poznali najmä počas zimy po predchádzajúcich ruských útokoch, no počas dlhých letných nocí je nezvyčajný.
V Remi, novej modernej reštaurácii v centre Kyjeva, sa tento týždeň dvere neustále otvárali a zatvárali, ako sa kuchyňa snažila zvládnuť situáciu bez elektrickej energie. Reštauráciu otvorili v apríli, ešte pred začatím výpadkov elektriny, a zatiaľ nemajú generátor. Zamestnanci dúfajú, že ho dostanú vo štvrtok alebo v piatok. Po niekoľkých dňoch bez zásob a zákazníkov by to bola záchrana.
V stredu reštaurácia zatvorila o niekoľko hodín skôr ako zvyčajne. Ingrediencie sa im totiž pokazili a pizzu nevedeli vyrobiť - elektrinu potrebovali pre stroj, ktorý miesil cesto, rovnako ako pre pec.
„Nebola elektrina, neboli ľudia, nebolo jedlo,“ povedal 20-ročný čašník Arsen.
Neutíchajúce zásahy na infraštruktúru
Po invázii Ruska na Ukrajinu vo februári 2022 ruské sily bombardovali ukrajinský energetický sektor, pričom osobitnú pozornosť venovali elektrickej prenosovej sústave. Útoky priviedli systém počas zimy 2022 až 2023 na pokraj kolapsu a spôsobili, že veľká časť krajiny zostala počas dlhých mrazivých zimných mesiacov bez elektriny, tepla a vody.
Prenosová sieť sa však dá pomerne ľahko opraviť, takže tentoraz Kremeľ zmenil taktiku. Ruské sily teraz sústreďujú svoje rakety na ukrajinské tepelné a vodné elektrárne, zatiaľ čo prenosovú sústavu zasahujú samodeštrukčnými dronmi.
Útoky na prenosovú sústavu nespôsobili také škody, uviedol v rozhovore Maxim Timčenko, generálny riaditeľ najväčšej ukrajinskej súkromnej energetickej spoločnosti DTEK. Rozvodné siete sú dobre chránené za betónovými bunkrami a v prípade ich zničenia sa dá zariadenie rýchlo nahradiť.
Sústredené raketové útoky na elektrárne sú však ničivé. DTEK stratila približne 86 percent svojej výrobnej kapacity, povedal Timčenko. Situáciu zhoršuje aj to, že mnohé z elektrických zariadení boli terčom útoku opakovane - ide o cyklus „zničenie, obnova, zničenie“, povedal.
Elektrický blok DTEK, ktorý opravili len pred niekoľkými týždňami, cez víkend opäť zasiahli, povedal Timčenko. „Teraz je jednoducho mimo.“
Ukrajinská elektrická sieť sa do veľkej miery vyhla ruskému bombardovaniu v predchádzajúcej zime, čiastočne vďaka systému protivzdušnej obrany, ktorý zachytil veľké množstvo rakiet a dronov. Teraz však ruské rakety čoraz častejšie nachádzajú svoje ciele. Ukrajinskí predstavitelia tvrdia, že nemajú dostatok protilietadlových systémov a že protivzdušnej obrane dochádza munícia - sčasti aj pre oneskorenie dodávok zbraní zo Západu.
Otázkou je, čo bude nasledovať. Viac ako polovicu energetických potrieb Ukrajiny zabezpečuje jadrová energia, ktorá môže počas dlhých období vysokej spotreby v zime predstavovať približne 70 percent elektrickej energie. Tepelné a vodné elektrárne však poskytujú ďalšiu elektrickú kapacitu, ktorá je potrebná, pretože dokáže relatívne rýchlo vykryť krátkodobé zvýšenie spotreby. Bez tejto dodatočnej kapacity by energetický systém čelil nerovnováhe a výpadkom, tvrdia ukrajinskí predstavitelia.
„Dôsledky ruských útokov na energetiku sú dlhodobé, takže šetrenie energiou bude v nasledujúcich rokoch súčasťou nášho každodenného života,“ povedal ukrajinský premiér Denys Šmyhal na stredajšom zasadnutí vlády. Uviedol, že prišli o „viac ako deväť gigawattov výrobnej kapacity“, čo je takmer polovica ukrajinskej vojnovej výroby energie.
Ďalšia zima bude náročná
Plánované odstávky budú s prestávkami pokračovať počas celého leta, keďže jadrové elektrárne prechádzajú plánovanou údržbou a spotreba elektriny sa zvyšuje so zvyšujúcimi sa teplotami a Ukrajinci zapínajú klimatizáciu.
„Budúci týždeň bude lepší,“ povedala hovorkyňa Ukrenergo Mariia Tsaturianová. „Ďalší týždeň by mohol byť horší.“
Počas tohto obdobia sa ukrajinskí predstavitelia budú snažiť zabezpečiť potrebné zariadenia pre elektrárne, aby mohli zvýšiť výrobu elektriny. Veľkú časť z nich však treba objednať teraz a do zimy ich nestihnú dodať, uviedli.
Timčenko povedal, že na budúci týždeň sa v Berlíne uskutoční konferencia o obnove Ukrajiny, výročné stretnutie venované diskusiám a zabezpečeniu pomoci pre obnovu Ukrajiny, ktoré poskytne príležitosť na získanie zariadení, ako sú napríklad plynové turbíny.
Dúfa tiež, že sa mu podarí dosiahnuť dohodu s európskymi predstaviteľmi o nákupe použitých zariadení z vyradených elektrární.

Ukrajina zvýšila dovoz energie zo susedných krajín, ale to nestačí na pokrytie jej nedostatku.
V konečnom dôsledku je otázkou, čo Ukrajinu čaká v zime. Plánované odstávky budú pokračovať - otázkou je len to, aké silné budú, povedal generálny riaditeľ spoločnosti Ukrenergo Volodymyr Kudryckyj.
„Bude to veľmi ťažké,“ povedal Kudryckyj. „A my musíme toto riziko ďalšieho zhoršovania výrobných schopností tejto sústavy zvládnuť.“
Niektorí analytici tvrdia, že v každom prípade bude táto zima bezpochyby ťažšia ako tá počas predchádzajúcich ruských útokov.
„Hovoríme o obrovskej strate výroby,“ povedal Jurij Kubruško, zakladateľ spoločnosti Imepower, ukrajinskej poradenskej spoločnosti v oblasti energetiky. „Ťažko si viem predstaviť, odkiaľ by Ukrajina mohla získať nové dodatočné kapacity práve túto zimu.“
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine