Článok pôvodne vyšiel na Aktuálně.cz
Ukrajinským obrancom sa podarilo zastaviť postup ruských síl v Charkovskej oblasti na východe krajiny a stabilizovať front. Avšak len vďaka tomu, že narýchlo prevelili niektoré prápory z iných úsekov frontu.
Ukrajinskí vojenskí blogeri a zdroje priamo z armády uvádzajú, že tzv. záchranné jednotky boli vytvorené za pochodu z rôznych brigád, ktoré prišli z iných častí krajiny. Rusi spustili útok cez hranice severovýchodne od Charkova 10. mája.
Nasadili približne tridsaťtisíc vojakov a rýchlo obsadili pásmo dedín pozdĺž hranice. Ukrajinci dediny nebránili a nemali tam pozície, pretože si mysleli, že to nemá zmysel. Obranné línie ležia ďalej na juh.

Na ceste sú ďalšie posily
V tomto bode Rusi dosiahli okraj dediny Lypcy, ktorá je vzdialená tridsať kilometrov od Charkova. Podarilo sa im však obsadiť časť mesta Vovčansk, ktoré je teraz rozdelené riekou Vovča: na severe sú Rusi, na juhu Ukrajinci.
Väčšina obyvateľov mesta, kde pred vojnou žilo sedemnásťtisíc ľudí, odišla už po vypuknutí konfliktu vo februári predchádzajúceho roka.
"Ruským ozbrojeným silám sa nepodarilo vytvoriť stabilné predmostie na druhej strane rieky - ani v meste, ani na východ, ani na západ od neho. Všetky mosty cez Vovču boli zničené, takže bude ťažké zásobovať predmostie na druhom brehu, ak sa vôbec nejaké podarí vytvoriť," uviedla v utorok vo svojej analýze ruská exilová webová stránka Meduza.
Americký Inštitút pre štúdium vojny na základe satelitných snímok tvrdí, že Ukrajinci dokonca vytlačili Rusov z časti okupovanej Charkovskej oblasti.
Loading
...
Podľa Meduzy však svedkovia videli na železničných staniciach a tratiach v blízkosti Ukrajiny ďalšie železničné vagóny s obrnenými transportérmi, ktoré pravdepodobne smerujú na bojisko v Charkovskej oblasti.
Rusko od začiatku tohto roka obsadilo viac územia ako Ukrajina počas svojej minuloročnej protiofenzívy. Získalo 654 kilometrov štvorcových, zatiaľ čo Ukrajinci vlani získali 222 kilometrov štvorcových na juhu a východe krajiny.
"Hlavným cieľom ruskej operácie v Charkovskej oblasti je pravdepodobne snaha naviazať ukrajinské sily z iných častí frontu a oslabiť hlavne ukrajinskú obranu v Doneckej oblasti," píše fínsky analytik Emil Kastehelmi zo skupiny Black Bird, ktorá monitoruje boje.
Loading
...
Žijú len pre prítomnosť
Rusi ostreľujú mesto Časiv Jar na Donbase, ktoré je dôležitou križovatkou, a jeho dobytie by im umožnilo postupovať k väčším mestám, ako sú Kosťantynivka, Kramatorsk a Slovjansk.
"Žijeme len pre dnešok. Nevieme, čo prinesie zajtrajšok," povedal agentúre Reuters jeden z obyvateľov Kosťantynivky, kde je z diaľky počuť delostreleckú paľbu.
Ukrajinci očakávajú, že okupanti sa pokúsia o územné zisky aj neskôr v lete, kým na ukrajinské pozície dorazí vojenská pomoc.

"Budujeme veľké opevnenie, na ktorom sa pracovalo už predtým, ale teraz veľmi intenzívne. Urobíme všetko pre to, aby sme agresora zastavili. Budeme bojovať za každú cenu. Toto rozhodnutie Ukrajina prijala už skôr a platí zaň. Neprestaneme sa brániť za žiadnych okolností," povedal v máji pre Aktuálně.cz Bohdan Matkivskyi, ukrajinský veliteľ a bývalý poslanec tamojšieho parlamentu.
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine