SME

Do Líbye prichádzajú tisíce ruských bojovníkov. Schyľuje sa k veľkému zmätku, tvrdia

Mnohých presunuli z Ukrajiny.

Vojnou zničená Líbya, január 2012.Vojnou zničená Líbya, január 2012. (Zdroj: Flickr)

Text vyšiel pôvodne na webe Meduza.

Rusko v posledných mesiacoch posilňuje svoju vojenskú prítomnosť v Líbyi, ktorá sa od pádu Muammara al-Kaddáfího v roku 2011 zmieta v občianskej vojne a Rusi sú už dlho obviňovaní zo zasahovania do tohto afrického konfliktu. Vyplýva to zo spoločného vyšetrovania nezávislého portálu Verstka a projektu All Eyes on Wagner.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podľa ich zistení Kremeľ v posledných troch mesiacoch posiela do Líbye a okolitého regiónu viac vojenského vybavenia a presúva tam aj jednotky regulárnej armády, ktoré maskuje ako žoldnierov spolu s regrútmi z afrických operácií žoldnierskej skupiny Wagner.

SkryťVypnúť reklamu

Tieto sily sa sústreďujú najmä vo východnej Líbyi, v regióne pod kontrolou Chalífu Haftara, veliteľa Líbyjskej národnej armády a spojenca Ruska. Západnú časť krajiny vrátane hlavného mesta Tripolis spravuje vláda národnej dohody uznaná OSN.

Tektonické zmeny

Zdroj z líbyjskej bezpečnostnej agentúry uviedol, že len za posledné dva týždne prišlo do krajiny najmenej 1800 ruských vojakov. Niektorí boli vyslaní do Nigeru, zatiaľ čo iní zostávajú v Líbyi a čakajú na ďalšie rozkazy.

Jeden z vojakov novinárom povedal, že on a niekoľko stoviek ďalších vojakov špeciálnych síl sa začiatkom roka presunulo z Ukrajiny. Ďalších niekoľko tisíc bojovníkov - profesionálnych vojakov aj žoldnierov z afrických operácií skupiny Wagner - prišlo do Líbye v období od februára do apríla.

SkryťVypnúť reklamu

Samotní vojaci v rozhovoroch s novinármi priznali, že ich prítomnosť v Líbyi je neoficiálna. Povedali, že sú tam ako súčasť súkromnej vojenskej spoločnosti, hoci nešpecifikovali ktorej.

Ruský vojenský personál a vybavenie od začiatku marca spozorovali najmenej na desiatich miestach vo východnej Líbyi. Ruské jednotky sú rozmiestnené v okolí veľkých vojenských základní, ako sú letecké základne al-Džufra a Ghardabiya, ako aj v blízkosti menších základní pri Waddane a Marj.

Zdroje uvádzajú, že niektorí z prichádzajúcich ruských vojakov sa podieľajú na výcviku miestnych vojakov a nových regrútov zo súkromných vojenských spoločností. Ďalší plnia bojové úlohy, napríklad zabezpečujú prepravu vojenského vybavenia.

„Nikdy tu nebol taký rozruch, dejú sa tu tektonické zmeny,“ vyjadril sa jeden z ruských vojakov v Líbyi. „Myslím si, že sa schyľuje k veľkému zmätku.“

SkryťVypnúť reklamu

Po stopách chlebových omrviniek

Údaje o polohe používateľov telegramu ukazujú zvýšenú aktivitu v okolí vojenských objektov v Líbyi. Dňa 5. marca sa ruský vojak s používateľským menom „Andrej“ objavil v blízkosti leteckej základne Ghardabiya pri Syrte. Niekoľko mesiacov predtým sa však Andrej nachádzal v Muline - meste v ruskej Nižnonovgorodskej oblasti, kde sa vojaci pripravujú na boj na Ukrajine.

Takmer dva týždne po tom, ako sa Andrej objavil na leteckej základni Ghardabiya, tam Líbyjská národná armáda uskutočnila vojenské cvičenia.

Krátko po tom bola v líbyjskom meste Mardž spozorovaná ďalšia skupina ruských vojakov. Ich fotografie boli 17. marca zverejnené na líbyjských sociálnych sieťach; Verstka a jej investigatívni partneri dokázali tieto fotografie geolokalizovať porovnaním budov a stavieb so satelitnými snímkami.

SkryťVypnúť reklamu

Začiatkom mája geolokačné údaje potvrdili prítomnosť dvoch ruských vojakov v meste Džufra. Jeden z nich bol ten istý „Andrej“, ktorý bol v marci na leteckej základni Ghardabiya. Zostal tam minimálne do apríla, a potom sa do mája presunul do Džufry.

Druhým vojakom v Džufre bol 26-ročný Pavel Vavilov z ruskej Vladimirskej oblasti. Je pravdepodobné, že Vavilov vstúpil do armády nedávno: z uniknutých údajov vyplýva, že v roku 2020 pracoval ako strážnik a predtým ako taxikár. Mal rôzne problémy so zákonom vrátane odsúdenia za krádež.

Na ďalšom účte na telegrame prepojenom s Vavilovom je na profilovej fotografii auto s poznávacou značkou samozvanej Luhanskej ľudovej republiky.

V posledných týždňoch došlo k výraznému nárastu dodávok ruských zbraní a dopravných prostriedkov zo Sýrie do Líbye. Na fotografiách, ktoré 30. marca zverejnil ruský provojnový kanál Military Informant na telegrame, vidieť niekoľko ruských obrnených transportérov Tigr, ktoré sa používajú na cvičeniach Líbyjskej národnej armády. Súdiac podľa označenia jednotky na predných dverách, boli dodané 106. brigáde Líbyjskej národnej armády.

SkryťVypnúť reklamu

Kanál zverejnil aj videozáznam z cvičenia. Po porovnaní terénu, budov a orientačných bodov viditeľných na videozázname so satelitnými snímkami Verstka a jej investigatívni partneri určili, že zábery boli natočené medzi leteckou základňou al-Džufra a mestom Waddan.

Súvisiaci článok Niektoré špičkové americké zbrane sú neúčinné. Ako prebiehajú na Ukrajine preteky v zbrojení Čítajte 

Rusko posiela do Líbye po mori veľké množstvo vojenského vybavenia. Istý zdroj Verstke povedal, že osobne sprevádzal vybavenie z „vojenského prístavu“ do rôznych „vojenských základní“. V niektorých prípadoch prichádza vybavenie do Líbye cez sýrsky prístav Tartus.

Napríklad 2. apríla boli v Tartuse spozorované dve ruské vyloďovacie lode - Alexander Otrakovskij a Ivan Gren. Tie isté lode sa 6. apríla nachádzali pri pobreží Kréty a 8. apríla dorazili do prístavu Tobruk v Líbyi.

Tieto plavidlá prevážali vozidlá a zbrane; jedna položka v zásielke pripomínala ťažký mínometný systém 2S12 Sani zo sovietskej éry. Podľa vyšetrovateľov z otvorených zdrojov išlo o piatu takúto zásielku za posledných šesť týždňov. Satelitné snímky ukazujú, že odvtedy lode pokračovali v cestách tam a späť.

SkryťVypnúť reklamu

Jalel Harchaoui, odborník na Líbyu z think-tanku Royal United Services Institute (RUSI), upozornil na skutočnosť, že ruský vojenský personál sa presúva na základňu Brak al-Šati v Líbyi. Podľa neho sa počet po rusky hovoriaceho personálu na základni v posledných týždňoch zvýšil približne o 25 percent.

Ešte v marci 2024 vyšetrovatelia z projektu All Eyes on Wagner nenašli na základni žiadne ruské účty na telegrame. Situácia sa však v posledných týždňoch zmenila. Napríklad začiatkom mája bol v blízkosti základne objavený účet registrovaný na ruské číslo.

Zdá sa, že používateľ, 28-ročný Maxim Kukol nebol pred rokom 2021 spojený s armádou. Po tomto období nie sú k dispozícii žiadne verejné záznamy o jeho zamestnaní, avšak do roku 2022 boli jeho dlhy vyrovnané.

SkryťVypnúť reklamu

Geolokačné údaje tiež ukazujú stály prúd ruského vojenského personálu prichádzajúceho do sýrskeho prístavu Tartus, ktorý sa stal akýmsi prerozdeľovacím centrom pre vojenské zdroje. Medzi nimi je aj 19-ročný vojak námorníctva Anton Zaikin, ktorý bol začiatkom roka 2024 umiestnený v Baltijsku v ruskej Kaliningradskej oblasti. Začiatkom mája sa presunul do Sýrie.

Strategický krok

Turecko, USA a ďalšie krajiny opakovane obvinili Rusko zo zasahovania do líbyjského konfliktu, a to aj prostredníctvom využívania žoldnierov skupiny Wagner. Novinárske vyšetrovanie potvrdilo, že ruskí žoldnieri sú v Líbyi prítomní prinajmenšom od roku 2019, a podľa expertov Kremeľ podporuje Chalífu Haftara približne od roku 2018.

V roku 2023 uskutočnili ruskí predstavitelia a Haftar prvé verejné rokovania od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu v plnom rozsahu. V auguste sa s ním v Líbyi stretol námestník ruského ministra obrany Junus-bek Jevkurov a v septembri sa Haftar stretol s ruským prezidentom Vladimirom Putinom v Moskve.

SkryťVypnúť reklamu

V nadväznosti na to sa v médiách viackrát objavili správy o plánoch Kremľa vybudovať ruskú námornú základňu v líbyjskom Tobruku, kam prichádza ruský vojenský náklad zo Sýrie.

V januári 2024, krátko predtým, ako Rusko začalo do regiónu vysielať veľké množstvo vojakov, Jevkurov opäť navštívil Líbyu. V Benghází sa stretol s Haftarom; neďaleko tohto mesta už údajne funguje nová ruská vojenská výcviková základňa.

Súvisiaci článok Ukazujú na Ukrajinu aj na „liberálne elity“. Atentát na Fica využíva aj ruská propaganda Čítajte 

Podľa zdrojov Verstka a All Eyes on Wagner ruský kontingent v Líbyi riadia štyria velitelia, ktorí predtým pôsobili v Sýrii. Tí zasa podliehajú Jevkurovovi.

„Myslím si, že Rusi vsádzajú na vojnu vnútri Tripolisu medzi milíciami, takže sa chystajú na zmeny,“ povedal jeden z vojenských zdrojov.

Iný zdroj naznačil, že súčasný prílev ruského vybavenia a premiestnenie jednotiek má nahradiť sily skupiny Wagner v Líbyi a pripraviť pôdu na ďalšie nasadenie v iných afrických krajinách.

SkryťVypnúť reklamu

Harchaoui poznamenal, že zvýšená prítomnosť v Líbyi je v súlade s mnohými strategickými regionálnymi záujmami Ruska. „Líbya ponúka mimoriadne cenný prístup k Stredozemnému moru, pôsobí ako južné krídlo na vyvíjanie tlaku na NATO a EÚ a posilňuje dialóg s ďalšími kľúčovými arabskými krajinami,“ vysvetlil.

„Dôležité je aj to, že slúži ako vstupná brána do krajín subsaharskej Afriky a ponúka strategickú trasu do krajín ako Sudán, Niger a ďalších.“

Podľa neho spolupráca s rodinou Haftara umožňuje Kremľu dosiahnuť svoje ciele aj počas minimalizovania nákladov. „Zhruba povedané, Haftarovci odmeňujú Moskvu materiálne a finančne za to, že robí veci, ktoré sú aj v jej záujme,“ domnieva sa Harchaoui.

Zvýšená vojenská aktivita v regióne môže súvisieť aj so zvýšeným tlakom na to, aby Líbya usporiadala voľby. Hoci sa uskutočnilo niekoľko pokusov o usporiadanie volieb, plány sa často odkladali alebo prerušovali v dôsledku eskalácie vojenského konfliktu.

SkryťVypnúť reklamu

OSN naliehavo vyzvala na uskutočnenie volieb, aby sa zabránilo ďalšiemu upadnutiu krajiny do vojny.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  2. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  3. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  5. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu
  6. eFleet Day 2025: Poznáme program a prezentujúcich
  7. S Kauflandom môže pomôcť každý, štartuje zbierka potravín
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom
  1. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  2. BENU otvorila v Košiciach lekáreň aj v Auparku
  3. Jedinečný koncert EURYTHMICS v Bratislave
  4. LOVESTREAM Festival oznamuje prvú vlnu interpretov
  5. Knižnice získavajú novú príležitosť
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Pravda o 50 % zľavách BUBO? Koľko ich vlastne je? 12 076
  2. Slováci oddnes nakupujú exotiku s BUBO za 50%. 8 753
  3. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 7 563
  4. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 4 881
  5. Hodnotenie profesionála: Cestovali sme po Kanárskych ostrovoch 4 808
  6. Ísť do kúpeľov je IN 4 706
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 4 523
  8. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 491
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Sídlo Agentúry Spojených štátov pre medzinárodný rozvoj USAID vo Washingtone.

Väčšinu kompetencií má prevziať ministerstvo zahraničných vecí.


TASR 1
Ilustračné foto.

Bukurešť plánuje zvýšiť výdavky na obranu.


TASR
Elon Musk.

Miliardár ponúkal odmenu aj v prezidentských voľbách.


TASR 8
Vladimir Putin na ponorkovej základni v Murmansku.

Trump hovorí o anexii ostrova.


SkryťZatvoriť reklamu