SME

Raísího smrť oplakáva aj Hamas. Irán sa teraz zmieta v neistote pre jeho nástupcu

Po smrti prezidenta bude pokračovať vláda tvrdej ruky.

Ebrahim Raisí.Ebrahim Raisí. (Zdroj: Wikimedia)

Text vyšiel pôvodne v denníku Washington Post.

Smrť prezidenta Ebrahíma Raísího pri nedeľňajšej havárii vrtuľníka rýchlo odštartovala výmenu vedenia, ktorá podľa iránskych predstaviteľov zanechá islamskú republiku v stabilných rukách a pravdepodobne povedie iba k malej zmene v smerovaní krajiny, tvrdia analytici.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Iránsky národ by sa nemal obávať,“ povedal podľa štátnych médií najvyšší iránsky vodca ajatolláh Alí Chameneí. Raísí bol podľa analytikov vnímaný skôr ako vykonávateľ Chameneího nariadení než ako nezávislý aktér.

SkryťVypnúť reklamu

Ak však Raísího smrť vyvolala neistotu, bolo to v jej načasovaní – nastala počas stupňujúcej sa konfrontácie medzi Iránom a Izraelom, ktorá vyvolala znepokojenie na Blízkom východe i mimo neho. Konflikt, ktorý odštartovala vojna v Pásme Gazy, sa prejavil rastúcim násilím na južnej hranici Libanonu, v oblasti Červeného mora aj v Sýrii a Iraku.

Minulý mesiac zvýšili napätie aj priame boje medzi Izraelom a Iránom. Po tom, ako izraelské údery zabili iránskych vojenských veliteľov v Sýrii, Irán odpovedal vypálením stoviek kusov rakiet smerom na Izrael.

„Medzi týmito dvoma regionálnymi rivalmi neplatia staré pravidlá hry a nové pravidlá nie sú úplne stanovené,“ povedal Ali Vaez, riaditeľ projektu Irán a hlavný poradca Medzinárodnej krízovej skupiny počas pondelkovej panelovej diskusie v Katare.

SkryťVypnúť reklamu

Raísího smrť prispela „k nejednoznačnosti, ktorá existovala medzi Iránom a Izraelom a k neistote, ktorá zvyšuje riziko chybnej kalkulácie,“ povedal.

Technická porucha

Raísí, zástanca tvrdej línie a dôverník najvyššieho vodcu, zahynul pri havárii vrtuľníka v iránskej provincii Východný Azerbajdžan spolu s ministrom zahraničných vecí Hosseinom Amirom-Abdollahianom a ďalšími predstaviteľmi, oznámili v pondelok iránske štátne médiá. Raísí cestoval v nedeľu do mesta Tabríz na severozápade Iránu po tom, ako sa zúčastnil na otvorení priehrady na hranici s Azerbajdžanom, keď sa jeho vrtuľník zrútil.

Fotografie z miesta nehody v nedeľu ukazovali hustú hmlu v hornatom teréne. Irán oficiálne nepotvrdil príčinu havárie, ale štátne médiá spomínali technickú poruchu.

SkryťVypnúť reklamu

Kým sa do 50 dní neuskutočnia voľby nového prezidenta, za dočasného prezidenta vymenovali Mohammada Mochbera, Raísího prvého viceprezidenta. Iránsky kabinet tiež vymenoval Aliho Bagheriho Kaniho, doterajšieho hlavného jadrového vyjednávača, za ministra zahraničných vecí.

Súvisiaci článok Bol katom, sudcom aj možným následníkom Chameneího. Iránsky prezident Raisí neprežil nehodu vrtuľníka Čítajte 

V pondelok prišli kondolencie od spojencov Iránu a jeho susedov vrátane Ruska, Číny a Indie a palestínska militantná skupina Hamas poďakovala Iránu za podporu vo vojne s Izraelom.

Zosnulý iránsky prezident a minister zahraničných vecí „vynaložili významné politické a diplomatické úsilie na zastavenie [izraelskej] agresie proti nášmu palestínskemu ľudu“, uviedol Hamas vo vyhlásení.

Počas uplynulých siedmich mesiacov Iránom podporované ozbrojené skupiny na celom Blízkom východe uskutočnili útoky, ktoré označili za odvetu voči Izraelu za jeho smrtiacu ofenzívu v Pásme Gazy alebo voči Spojeným štátom, hlavnému medzinárodnému spojencovi Izraela. Násilie vyvolalo pretrvávajúce obavy z regionálnej vojny, hoci Irán opakovane signalizoval, že sa jej snaží vyhnúť.

SkryťVypnúť reklamu

Po Raísího smrti sa obávali, že „protivníci Iránu v regióne by mohli vidieť príležitosť a mohli by zatlačiť na pílu,“ povedal Vaez.

Obdobie nejednoznačnosti

Táto obava – že Izrael alebo iní by mohli využiť Raísího smrť ako príležitosť na zorganizovanie útokov na Irán – by mohla viesť k „pocitu zraniteľnosti“ v krajine, povedal Hamidreza Azízí, hosťujúci pracovník Nemeckého inštitútu pre medzinárodné a bezpečnostné záležitosti. Podľa neho by to malo následky na domácu politiku.

„Na domácej pôde sa zvýšia represie,“ povedal. V 50-dňovom období pred novými voľbami pravdepodobne dôjde k „prísnejšej kontrole spoločenských a politických aktivít v krajine. Viac zabezpečeného vládnutia“.

Istá novinárka v Teheráne v pondelok uviedla, že ju kontaktoval predstaviteľ spravodajskej služby po tom, ako na Instagrame zverejnila článok o Raísího smrti. Novinárka, ktorá hovorila pod podmienkou zachovania anonymity z obavy pred represiami, uviedla, že úradník sa ohradil voči titulku, v ktorom sa uvádzalo, že Raísí bol zabitý, a nie „umučený“, čo je termín, ktorý používajú štátne médiá, keď hovoria o jeho smrti.

SkryťVypnúť reklamu

Keď sa spýtala, či ju núti odstrániť príspevok, predstaviteľ spravodajskej služby odpovedal, že nechce, aby sa jej stalo „niečo zlé“ alebo aby sa v súvislosti s jej aktivitou na sociálnych sieťach otvoril prípadný súdny spor.

Bez ohľadu na domáce dôsledky havárie, len málo vecí naznačuje, že regionálny postoj Iránu, či už konfrontácia s Izraelom, alebo zlepšovanie vzťahov s arabskými susedami, sa zmení. Túto politiku určuje najvyšší vodca a vykonáva ju Zbor islamských revolučných gárd, povedal Azízí. Úloha výkonnej moci – prezidenta a kabinetu – sa „zredukovala na vykonávateľa štátnych rozhodnutí“, povedal.

„Kým nebude známy ďalší prezident, nastane obdobie nejednoznačnosti.“

Taktika železnej päste

Raísího smrť však vyvolala ďalšie otázky vrátane toho, kto bude nástupcom najvyššieho vodcu, ktorý má 85 rokov. Niektorí považovali Raísího za hlavného uchádzača spolu so synom najvyššieho vodcu, Mojtabom. Azízí však naznačil, že špekulácie o menách sa rovnajú čítaniu z čajových lístkov.

SkryťVypnúť reklamu

„Nikto to v skutočnosti nevie,“ povedal. Iránsky politický systém „má vždy spôsoby, ako ľudí prekvapiť“.

Bola tu aj otázka, ako sa štát postaví k Raísího dedičstvu, ktoré zahŕňa brutálne potlačenie protivládneho povstania, ktoré sa začalo na jeseň 2022, a rozšírenú apatiu voličov, vrátane lojalistov vlády – zatiaľ čo sa blížia voľby Raísího nástupcu.

Nespokojnosť voličov bola pre iránskych vládcov „znepokojujúca“ a vyvolávala otázky o legitimite, povedal Azízí. To však neznamená, že by sa volebný proces zrazu otvoril umiernenejším osobnostiam. „Vláda sa čoraz viac prikláňa k taktike železnej päste,“ povedal a dodal, že v ére po Raísího nástupe bude pravdepodobne dochádzať k súpereniu medzi tvrdými politickými frakciami o vplyv.

Súvisiaci článok Lídri vyjadrujú sústrasť, Irán vyhlásil päť dní smútku za prezidenta Čítajte 

Analytici však uvádzajú, že v tábore tvrdej línie nie je žiadna výrazná osobnosť, ktorá by mohla Raísího nahradiť na poste prezidenta, čo ešte viac sťažuje situáciu Iránu.

SkryťVypnúť reklamu

„Keď som sa dozvedel, že nikto neprežil, okamžite som sa zamyslel nad politickými dôsledkami tejto skutočnosti,“ povedal 33-ročný Amir, obyvateľ Isfahánu, s tým, že jednou z jeho hlavných obáv je, kto nahradí Chameneího. Hovoril pod podmienkou, že z bezpečnostných dôvodov bude použité len jeho krstné meno. Dúfa, že budúci najvyšší vodca spustí revitalizačnú kampaň podobnú tej v Saudskej Arábii, ktorá prinesie drastické spoločenské zmeny.

„Ak chcú súčasní držitelia moci pokračovať, presne to by museli urobiť,“ povedal.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 16 891
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 527
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 320
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 157
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 932
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 755
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 738
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 1 846
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Vizualizácia projektu Fizz Park.

Investor Fizz Parku presvedčil úradníkov z bratislavského magistrátu.


3
Karol Duchoň na Bratislavskej lýre v roku 1984.

Špeciálna relácia bude venovaná legende.


36
Tadej Pogačar.

Slovenský cyklista Lukáš Kubiš preteky nedokončil.


a 1 ďalší 2
Daniel Bombic po skončení neverejného zasadnutia na Špecializovanom trestnom súde v Banskej Bystrici.

Ku komunikácii iných orgánov sa nevyjadruje.


TASR 53

Neprehliadnite tiež

Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio hovorí s novinármi pred odletom do Saudskej Arábie.

Toto sú falošné správy,“ napísal Rubio.


TASR 1
Vozidlá zdravotníkov sa dostali pod paľbu.

Zástupcu veliteľa vojenskej jednotky prepustia.


TASR 1
Ilustračné foto

Izrael 18. marca po takmer dvoch mesiacoch prímeria obnovil boje v Pásme Gazy.


TASR
Kamila po omši zaželala prítomnému davu šťastnú Veľkú noc.

Pozornosť médií zaujala prítomnosť Andrewa.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu