TEHERÁN.Predčasné prezidentské voľby v Iráne sa uskutočnia 28. júna. Informovali o tom iránske médiá.
Registrácia kandidátov bude od 30. mája do 3. júna a predvolebná kampaň potrvá od 12. do 27. júna.
Iránsky najvyšší vodca ajatolláh Alí Chameneí v pondelok vyhlásil v krajine päťdňový smútok. Súčasne oznámil, že funkciu prezidenta bude dočasne vykonávať doterajší prvý viceprezident Mohammad Mochber, ktorý musí do 50 dní usporiadať predčasné prezidentské voľby.
Pohreb bude v rodnom meste
Stovky ľudí sa v utorok zišli v meste Tabríz, hlavnom meste iránskej provincie Východný Azerbajdžan, na pohrebnom sprievode za prezidenta Raísího.
Ako dodala agentúra AFP, z Tabrízu Raísího telo v utorok prepravia do mesta Kum, ktoré je centrom šiitského islamu a známym pútnickým miestom, a odtiaľ do hlavného mesta Teherán, kde sa v utorok večer pod vedením najvyššieho duchovného vodcu Alího Chameneího bude konať modlitebné zhromaždenie.

Na stredu sú v Teheráne naplánované veľké pohrebné procesie, informovala AFP.
Vo štvrtok ráno potom Raísího pozostatky odvezú do provincie Južný Chorásán a neskôr do jeho rodného mesta Mašhad, kde ho vo štvrtok večer po pohrebných obradoch pochovajú.
Raísí, minister zahraničných vecí Hosejn Amír Abdollahján a ďalšie osoby na palube zahynuli v nedeľu pri páde vrtuľníka, ktorý v hustej hmle havaroval v hornatej oblasti iránskej provincie Východný Azerbajdžan. Vracali sa zo stretnutia s azerbajdžanským prezidentom Ilhamom Alijevom, s ktorým inaugurovali projekt priehrady na spoločnej hranici.
Ultrakonzervatívny Raísí (63) bol v úrade od roku 2021. Svoj mandát vykonával v čase, keď Iránom otriasli masové protesty, ekonomická kríza prehĺbená americkými sankciami a ozbrojené potýčky s úhlavným nepriateľom - Izraelom.
Bývalý korunný princ kondolencie kritizuje
Syn zvrhnutého iránskeho panovníka Mohammada Rezu Pahlavího v reakcii na tragickú smrť iránskeho Raísího upozornil, že tento politik bol masový vrah, a "preto sú kondolencie nemiestne".
Raísí bol "brutálny masový vrah, ktorý si nezaslúži sústrasť," napísal bývalý korunný princ Rezá Pahlaví na sociálnej sieti Instagram.
Dodal, že súcit s Raísím je "urážkou pamiatky jeho obetí, urážkou iránskeho ľudu, ktorý, ak niečo ľutuje, tak len to, že sa (Raísí) nedožil pádu islamskej republiky a súdneho procesu za svoje zločiny".
Raísí bol v roku 1988 jedným zo štyroch sudcov, ktorí zasadali v takzvaných komisiách smrti. Tieto komisie rozhodovali o osude tisícov uväznených príslušníkov či sympatizantov opozície, ktorí boli následne popravení v iránskych väzniciach, doplnila BBC.
Na represiách proti odporcom režimu sa Raísí podieľal aj v čase, keď bol zástupcom prokurátora v Teheráne, či námestníkom ministra spravodlivosti, uviedol Rezá Pahlaví, ktorý je presvedčený, že Raísího smrť nezmení politiku Teheránu.
"Tento režim bude pokračovať v represiách v krajine a v agresii v zahraničí," konštatoval syn zosnulého šáha.
Otec Rezu Pahlavího, šáh Mohammad Rezá Pahlaví, bol zvrhnutý pred 45 rokmi a rok nato zomrel v exile. Ako panovník presadzoval prozápadnú politiku, ale vládol autoritatívnymi metódami a potláčal opozíciu.
Prenasledovanie opozície pod jeho vedením bolo však neporovnateľné s represiami, ktoré spustil teokratický islamský režim, ktorý prišiel po ňom, upozorňuje BBC.
Na margo volieb Pahlaví vo svojom statuse napísal, že "iránsky ľud si zaslúži právo slobodne a spravodlivo voliť svojich vodcov a neakceptuje nadchádzajúce falošné voľby tohto režimu ani nelegitímneho tyrana (duchovného vodcu) Alího Chameneího, ktorý vopred určil ich výsledok".
Kondoluje aj Hamas
Po Raísího smrti Iránu kondolovalo palestínske militantné zoskupenie Hamas, libanonský Hizballáh i vedenie Sýrie, ktoré sú označované za "os odporu" proti Izraelu a jeho spojencom.
K Raísího tragickej nehode došlo v čase vysokého napätia na Blízkom východe v súvislosti s vojnou v Pásme Gazy. Táto séria eskalácií viedla k tomu, že Teherán v apríli vypustil smerom na Izrael stovky rakiet a bezpilotných lietadiel.
Stalo sa tak v reakcii na skorší letecký útok, za ktorý je
obviňovaný Izrael a ktorý zrovnal so zemou iránsky konzulát v Damasku. Zahynuli pritom aj dvaja generáli iránskych elitných Revolučných gárd.
V prejave niekoľko hodín pred svojou smrťou Raísí zdôraznil nutnosť pokračovať v podpore Palestínčanom - ide o jeden z ústredných bodov zahraničnej politiky Iránu od islamskej revolúcie v roku 1979.
Aj preto boli v pondelok na smútočných zhromaždeniach za Raísího spolu s iránskymi vlajkami vztýčené aj palestínske, doplnila AFP.