TEHERÁN, BRATISLAVA. Iránsky režim sa pod vedením najvyššieho duchovného vodcu ajatolláha Chomeneího rozhodol v roku 1988 vysporiadať s nepriateľmi z ozbrojenej opozičnej skupiny Ľudoví mudžahedíni. Výsledkom bola séria politických popráv, pri ktorej počas niekoľkých mesiacov zahynuli tisíce, možno až desaťtisíce väzňov.
Popravy sa odohrali bez súdnych procesov, no dozerala na ne komisia, ktorej členom bol aj zástupca generálneho prokurátora Ebrahím Raisí.
Raisí postupoval v hierarchii klerikálneho režimu islamskej republiky a neskôr sa stal generálnym prokurátorom a potom aj ministrom spravodlivosti.
V júni 2021 vyhral prezidentské voľby, ktoré však väčšina západných pozorovateľov považuje za neregulárne. Aby v nich Raisí mohol uspieť, musela ho ako kandidáta schváliť Rada strážcov – komisia duchovných, ktorá bdie nad islamistickým režimom v krajine.
Jeho najvyššou hlavou v skutočnosti nie je prezident republiky, ale duchovný vodca, ktorým je v súčasnosti ajatolláh Alí Chameneí. Ebrahím Raisí mal šancu stať sa jeho nástupcom.
Spolu s iránskym ministrom zahraničných vecí Hosejnom Amírabdolláhjánom však 19. mája 2024 zahynuli pri havárii vrtuľníka, v ktorom sa obaja politici vracali z návštevy iránsko-azerbajdžanskej hranice.
V článku sa dočítate:
- kto je Ebrahím Raisí,
- za akých okolností došlo k nehode vrtuľníka,
- čo zatiaľ vieme o jej možných príčinách,
- ako reagovali oficiálne miesta v Iráne.
Prehru odmietal uznať
Ebrahím Raisí sa stal prezidentom Iránu až na druhý pokus. Keď prvýkrát kandidoval v roku 2017, porazil ho umiernenejší úradujúci prezident Hassan Ruhání.
„Voľby mnohí vnímali ako verdikt nad Ruháního politikou otvárania Iránu svetu a jeho úsilím rozbehnúť stagnujúce hospodárstvo,“ hodnotila v roku 2017 Rúháního volebné víťazstvo al-Džazíra.
Raisí už vtedy podľa arabskej televízie volal po tvrdšej línii voči Západu. Pripomína, že nešlo iba o vnútornú slobodu v rámci Iránu, ale aj o dohody, vďaka ktorým sa Irán zbavil časti sankcií za svoj jadrový program. Porazený kandidát svojmu konkurentovi nezagratuloval a voľby spochybnil.
Konzervatívnejší a tvrdší Raisí už uspel v nasledujúcich voľbách v roku 2021.Denník New York Times už vtedy pripomenul Raisího úlohu pri politických popravách z osemdesiatych rokov, označil ho za predstaviteľa tvrdej línie a obľúbenca najvyššieho duchovného Chameneího.
„Po týchto voľbách bude mať ajatolláh konečne prezidenta, ktorý preňho nebude vyzývateľom. Mestská stredná trieda, ktorá podporuje reformy a kontakt s okolitým svetom, tak už na vrchole mocenskej pyramídy nebude mať žiadne slovo,“ hodnotil v roku 2021 americký denník.
Jeho víťazstvo sprevádzali pochybnosti, ktorých bolo veľa ešte aj na iránsky režim. Volebná účasť bola rekordne nízka, milióny ľudí zostali doma alebo odovzdali neplatné lístky. Úspech mu zaručilo aj to, že Rada strážcov z volieb vylúčila všetkých vážnejších protikandidátov.
Raisí okrem iného podporoval represálie režimu po masových protestoch, ktoré v roku 2022 vyvolala smrť Mahsy Amíníovej, ktorá zahynula v rukách polície. Zadržali ju, pretože nemala správne nasadenú šatku na hlave. Represálie mali stovky obetí.
Havaroval v ťažkom teréne a zlom počasí
Keď sa v nedeľu začali šíriť správy, že vrtuľník s Ebrahímom Raisím sa zrútil, médiá zverejnili aj informáciu, že od nehody v čase prvých správ uplynulo zhruba päť hodín a záchranári ešte nepoznali ani presné miesto, kde stroj hľadať.
Kým iránske štátne médiá hovorili, že vrtuľník tvrdo pristál, západné médiá písali o havárii. Udalosť sa stala na severozápade Iránu neďaleko mesta Varzaghan (Varzeqan).
Mesto sa nachádza v iránskej provincii Východný Azerbajdžan, neďaleko hraníc so štátom Azerbajdžan a s Arménskom. Terén je tam hornatý a záchranné práce komplikovala aj hustá hmla v oblasti.
„Je tma a začalo pršať, no pátranie pokračuje. Záchranné tímy sa dostali do oblasti, no pre dážď vzniklo blato a pátranie to komplikuje,“ citovala v nedeľu večer agentúra Reuters miestnu televíziu.
Do pátrania sa postupne zapojili desiatky tímov a tiež armáda, ani po niekoľkých hodinách od prvotných správ o nehode však neprichádzali jasnejšie informácie o jej následkoch.
Až neskôr iránska štátna televízia a ďalšie miestne médiá oznámili, že záchranári objavili telesné pozostatky prezidenta Raísího aj ministra zahraničných vecí Amíra Abdollahjána.
Nateraz neexistujú indície, že by za nehodou vrtuľníka stál akýkoľvek úmysel. V Iráne však zvolali bezpečnostnú radu.
Loading
...
Prezidenta dokážu nahradiť
Iránska legislatíva pamätá na možnosť, že prezident zomrie v úrade. New York Times pripomínajú, že v takom prípade sa moc presúva na viceprezidenta.
Tým je dnes Mohamed Mochber, ktorého denník označuje za konzervatívneho politika.
V krajine by sa v takom prípade mali do šiestich mesiacov konať voľby.
Inou stránkou je nástupníctvo po súčasnom najvyššom vodcovi Alím Chameneím, ktorý má už 85 rokov. Pozícia je doživotná a nového vodcu má vyberať „rada expertov“.
Meno následníka nie je známe, no práve o Raisím sa hovorilo ako o Chameneího favoritovi. Aj v neoficiálnej rovine však bol iba jedným z možných kandidátov.