Správu aktualizujeme
TEHARÁN. Iránsky prezident Ebráhím Raísí a minister zahraničných vecí Hosejn Amír Abdollahján zahynuli pri páde vrtuľníka, ktorý sa v nedeľu v hustej hmle zrútil v hornatom teréne asi 20 kilometrov južne od azerbajdžansko-iránskych hraníc na svahu strmej hory.
Podľa iránskych médií záchranári už objavili telesné pozostatky prezidenta a ministra. Raísí mal 63 rokov a Amír Abdollahján 60. Presnú príčinu nehody ešte neoznámili.
Úmrtie politických predstaviteľov potvrdil aj iránsky viceprezident Mohsen Mansúrí, ktorý na sieti X zverejnil verš z Koránu používaný na vyjadrenie sústrasti.
Najvyšší vodca ajatolláh Alí Chameneí vyzval Iráncov, aby sa neobávali o vedenie islamskej republiky a ubezpečil ich, že k narušeniu kontinuity práce nedôjde.
Vyhlásenie v podobnom duchu neskôr vydala aj iránska vláda, ktorá sa zišla na mimoriadnom zasadnutí.
Raísí bol skôr počas nedele na hranici s Azerbajdžanom, aby inauguroval s tamojším prezidentom Ilhamom Alijevom priehradu na rieke Araks.
Minister vnútra Ahmad Vahídí v nedeľu pre štátnu televíziu povedal, že prezident a ďalší predstavitelia cestovali vo vrtuľníkoch a jeden zo strojov musel v dôsledku zlého počasia a hmly tvrdo pristáť.
Raísí letel vo vrtuľníku vyrobenom v USA - šlo o stroj typu Bell 212. Konvoj zahŕňal tri vrtuľníky - ďalšie dva "bezpečne dorazili do svojho cieľa", uviedla tlačová agentúra Tasnim.
Iránski záchranári najskôr našli v pondelok havarovaný vrtuľník, nedokázali sa k nemu ihneď dostať a pozorovali ho zhruba z diaľky dvoch kilometrov.
Iránska štátna televízia s odvolaním sa na šéfa miestneho Červeného polmesiaca Pir Kolivanda vtedy uviedla, že v troskách stroja nespozorovali z diaľky "žiadne známky života".
Vrtuľník sa zrútil v strmom údolí a záchranári sa k nemu snažia dostať v ťažko prístupnom teréne. "Vrtuľník našli, avšak zatiaľ nezaregistrovali nič, čo by vzbudzovalo nádej, že pasažieri sú stále nažive," informovala štátna televízia.
Nehoda vyvolala medzinárodný ohlas, množstvo štátov ponúklo Iránu pomoc pri pátracích a záchranných akciách. Tie však komplikovalo nepriaznivé počasie a tma.
Neskôr úrady informovali, že stroj lokalizoval turecký dron, ktorý identifikoval zdroj tepla. Do pátrania sa zapojilo 65 záchranných tímov, vrátane iránskych ozbrojených síl a špecializovaných záchranných jednotiek horskej služby, avšak prácu im komplikovalo nepriaznivé počasie.
Pomoc poslalo aj Turecko a Rusko, pričom ruský tím tvorí 47 špecialistov "s potrebnou výstrojou a vybavením, terénnymi vozidlami a vrtuľníkom BO-105.