BRUSEL. Európska únia v stredu vyzvala Izrael, aby okamžite ukončil svoju vojenskú operáciu v meste Rafah na juhu Pásma Gazy.
Varovala, že ak tak neurobí, skomplikuje to vzťahy s Úniou, píše TASR na základe správy Európskej služby pre vonkajšiu činnosť (ESVČ).
Únia zároveň vyzvala Izrael, aby sa zdržal ďalšieho zhoršovania už aj tak veľmi zlej humanitárnej situácie v tejto palestínskej enkláve a znovu otvoril hraničný priechod Rafah.
Hoci EÚ uznáva právo Izraela na obranu, Tel Aviv musí postupovať v súlade s medzinárodným humanitárnym právom a zaistiť bezpečnosť civilistov, pripomína ESVČ.
"Vyzývame všetky strany, aby zvýšili svoje úsilie o dosiahnutie okamžitého prímeria a bezpodmienečného prepustenia všetkých rukojemníkov zadržiavaných Hamasom," píše sa vo vyhlásení vydanom v mene šéfa diplomacie EÚ Josepa Borrella.

OSN spustilo vyšetrovanie
Organizácia Spojených národov (OSN) spustila vyšetrovanie útoku na svoje vozidlo, pri ktorom v pondelok v Pásme Gazy zahynul prvý zahraničný pracovník OSN od 7. októbra minulého roka.
Hovorca Farhan Haq v utorok oznámil vytvorenie vyšetrovacej komisie OSN, ktorej úlohou bude určiť, kto nesie zodpovednosť za útok.
"Vyšetrovanie je stále v počiatočných fázach, stále prebieha overovanie podrobností s izraelskou armádou," vyhlásil Haq. Dodal, že v súčasnosti sa v Pásme Gazy nachádza 71 pracovníkov OSN.

Obeťou útoku je dôstojník indickej armády vo výslužbe Vaibhav Anil Kale, ktorý pracoval pre Oddelenie OSN pre bezpečnosť a ochranu (UNDSS). V čase útoku mieril autom do Európskej nemocnice v meste Rafah spolu s ďalšou osobou pracujúcou pre UNDSS, ktorá utrpela zranenia.
Generálny tajomník OSN António Guterres v pondelok vo vyhlásení zverejnenom po Kaleovej smrti zopakoval "naliehavú žiadosť o okamžité humanitárne prímerie a prepustenie všetkých rukojemníkov".
Podľa jeho slov si konflikt v Pásme Gazy naďalej vyberá vysokú daň nielen na civilnom obyvateľstve, ale už aj na humanitárnych pracovníkoch.
Izraelská armáda vstúpila do Rafahu
Z mesta Rafah odišlo za približne týždeň takmer 450-tisíc ľudí v snahe uniknúť pred tamojšími bojmi, oznámil v utorok Úrad OSN pre palestínskych utečencov na Blízkom východe (UNRWA).
Rafah je preplnený vnútorne vysídlenými osobami a je považovaný za poslednú baštu palestínskeho hnutia Hamas.
Do minulého týždňa sa tam pred bojmi v iných častiach Pásma Gazy ukrýval viac než milión ľudí.
Izraelská armáda vstúpila do Rafahu, ktorý leží pri hraniciach s Egyptom, pred vyše týždňom a získala kontrolu nad palestínskou časťou hraničného priechodu.
Izrael takto vyvíja tlak na Hamas, aby zaistil prepustenie rukojemníkov, ktorých militanti uniesli pri útoku na Izrael vlani v októbri. Cieľom izraelskej operácie v Rafahu je tiež rozložiť zostávajúce jednotky Hamasu.
Pripomínajú si Deň nakby
Palestínčania si v stredu pripomínajú stratu vlasti ako Deň nakby (katastrofy). Vzťahuje sa na vysídlenie vyše 700-tisíc Palestínčanov počas prvej arabsko-izraelskej vojny v roku 1948 po vyhlásení štátu Izrael.
Pamätný deň nakby sa každý rok 15. mája pripomína pochodmi a demonštráciami. Tento rok je ústredné podujatie naplánované v meste Ramalláh v Predjordánsku, kde sa očakáva, že sirény budú znieť 76 sekúnd - pri príležitosti 76. výročia nakby.
Vzhľadom na situáciu v Pásme Gazy pozorovatelia očakávajú násilné zrážky s izraelskými silami na Západnom brehu Jordánu.

Izraelskú deklaráciu nezávislosti vyhlásil 14. mája 1948 David Ben-Gurion, výkonný šéf Svetovej sionistickej organizácie (WZO) a prvý premiér židovského štátu, na mandátnom palestínskom území spravovanom od roku 1920 Britániou.
Organizácia Spojených národov (OSN) odhaduje počet palestínskych utečencov a ich potomkov na približne šesť miliónov. Zriadenie trvalého domova pre utečencov sa spolu s riešením štatútu Jeruzalema považuje za jeden z najzložitejších problémov izraelsko-palestínskeho konfliktu.
Podľa Palestínskeho ústredného štatistického úradu (PCBS) žije na svete zhruba 14 miliónov Palestínčanov, pričom polovica z nich žije v Predjordánsku, vo východnej časti Jeruzalema, v Pásme Gazy a v samotnom Izraeli. Približne 20 percent z takmer desiatich miliónov obyvateľov Izraela tvoria Arabi.