SME

Mučili ich prúdom aj ponižovaním. Škandál z väznice Abú Ghraib navždy zmenil americkú reputáciu

Situácia sa nevyvinula podľa ich plánov.

Väzňov v irackej väznici Abú Graib v roku 2003 Američania zatvárali do klietok aj mučili.Väzňov v irackej väznici Abú Graib v roku 2003 Američania zatvárali do klietok aj mučili. (Zdroj: SITA/AP)

Upozornenie: Článok obsahuje opis fyzického a psychického násilia.

BAGDAD, BRATISLAVA. Pripomínal skôr strašiaka v poli ako ľudskú bytosť. Rozpažený stál na kartónovej škatuli vo väzenskej cele vymaľovanej nažlto a z jeho rúk, nôh a penisu sa tiahli elektrické káble smerujúce niekam nahor, pravdepodobne do rozvodnej skrine. Nič z toho však nevidel – vo výhľade mu bránilo čierne plastové vrece, ktoré mal na hlave.

Táto fotografia neznámeho irackého väzňa, ktorá v roku 2004 kolovala v médiách, je spájaná so škandálom, ktorý nezabudnuteľne poškvrnil povesť Spojených štátov doma aj vo svete.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V apríli uplynulo presne dvadsať rokov, odkedy televízia CBS prvýkrát odvysielala informácie o tom, ako americkí vojaci a CIA počas ich vojny proti terorizmu zneužívali irackých väzňov vo väznici Abú Ghraib.

Ani po dvadsiatich rokoch nie je prípad týrania uzatvorený, čo bývalým zajatcom pripomína fyzické aj psychické jazvy, upozorňuje organizácia Human Rights Watch (HRW). Niektorí z nich stále dúfajú, že sa im americká vláda ospravedlní a poskytne im odškodnenie.

Škandál narušil tiež rétoriku o zámeroch USA na Blízkom východe a namiesto snahy priniesť mier a slobodu ukázal podľa denníka The Guardian snahu ponížiť Irak Saddáma Husajna.

Ako doma

Americký prezident George W. Bush v roku 2003 ospravedlňoval inváziu do Iraku úsilím odzbrojiť krajinu od zbraní hromadného ničenia a odstaviť od moci diktátora Husajna, pretože podporuje terorizmus.

SkryťVypnúť reklamu

Snaha upevniť postavenie Spojených štátov ako veľmoci sa však Washingtonu vypomstila - ani po aprílovom páde irackého režimu sa nenašli žiadne zbrane hromadného ničenia, ani žiadne podstatné dôkazy o prepojení medzi Irakom a teroristickou skupinou al-Káida, ktorá stála za útokmi z 11. septembra 2001.

V Husajnovej ére bolo Abú Ghraib považované za jedno z najhorších väzení na svete. Presný počet väzňov síce nie je známy, ale predpokladá sa, že v istom momente sa v ňom naraz nachádzalo až 15-tisíc mužov, žien a detí, ktorí na dennej báze čelili mučeniu, popravám a katastrofálnym životným podmienkam.

Po zmene irackého vedenia bol obrovský väzenský komplex 32 kilometrov západne od Bagdadu vyrabovaný, neskôr ho však zrenovovali a stala sa z neho americká vojenská väznica.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Vojna v Iraku sa začala pred dvadsiatimi rokmi. V čom sa podobá na ruskú inváziu? Čítajte 

Janis Karpinski, armádnu brigádnu generálku v zálohe, ktorú vymenovali za veliteľku 800. brigády armádnej polície a poverili vedením vojenských väzníc v Iraku, jej nová práca podľa magazínu The New Yorker údajne nadchla.

V rozhovore pre Saint Petersburg Times v decembri v roku 2003 povedala, že pre mnohých irackých väzňov v Abú Ghraib sú teraz lepšie životné podmienky vo väzení ako doma. „V jednej chvíli sme mali obavy, že ani nebudú chcieť odísť,“ povedala.

Skutočná situácia však bola pomerne odlišná – Karpinskú, ktorá dovtedy nikdy neviedla väzenský systém, časom formálne napomenuli a v tichosti suspendovali. Následné vyšetrovanie väzenského systému armády viedlo k zdrvujúcim záverom – medzi októbrom a decembrom 2003 došlo vo väznici Abú Ghraib k početným prípadom svojvoľného „sadistického, očividného a zločinného“ zneužívania.

SkryťVypnúť reklamu

Zatknutí omylom

Tohto systematického a nezákonného zneužívania zadržaných osôb sa dopustili vojaci 372. roty vojenskej polície a tiež členovia americkej spravodajskej komunity. Zneužívanie väzňov sa podľa The New Yorker zdalo takmer rutinné – nik z americkej armády necítil potrebu ho skrývať.

Medzi uniknuté fotografie, ktoré pobúrili svet, patria napríklad snímky špecialistky Sabriny Harmanovej, ktorá s úsmevom a vystretým palcom pózuje pri mŕtvolách väzňov. Na inej je skupina Iračanov v tvare pyramídy – nahí muži so zelenými plastovými vrecami na hlavách sú na sebe naskladaní, zatiaľ čo nad nimi s prekríženými rukami pózuje špecialista Charles Graner. Na ďalšej zase slobodníčka Lynndie Englandová ťahá na vôdzke po zemi nahého väzňa.

Niektorých členov armády USA pre ich zločiny odsúdili, ale po niekoľkých rokoch ich podmienečne prepustili. Medzi obvinenými bol aj štábny seržant Ivan Frederick, ktorý Iračanov nútil vzájomne masturbovať. Samotná Karpinská nikdy žiadnemu trestnému konaniu nečelila.

SkryťVypnúť reklamu

Škandál podľa denníka The Guardian poškodzuje reputáciu Spojených štátov dodnes. V 53-stranovej vyšetrovacej správe z roku 2004 sa okrem iného spomína aj oblievanie väzňov ľadovou vodou, znásilňovanie a používanie vojenských psov na vystrašenie zadržaných. Obvinenia boli podložené podrobnými výpoveďami svedkov a dôkazmi v podobe „mimoriadne názorných“ záznamov.

Väčšina väzňov – na jeseň v roku 2003 ich bolo niekoľko tisíc, vrátane žien a detí – však boli civilisti, z ktorých mnohí boli zadržaní pri náhodných vojenských záťahoch a na diaľničných kontrolách. Podľa správy Červeného kríža bolo 70 až 90 percent zadržaných v tom roku zatknutých omylom, uvádza The New York Times.

Hŕstka hnilých jabĺk

Za udalosti v irackých väzeniach počas americkej invázie ani po dvoch desaťročiach neniesla vláda USA žiadnu zodpovednosť. Bývalým väzňom z Abú Ghraib sa podarilo predložiť svoje tvrdenia o zneužívaní pred porotu Spojených štátov až tento rok, historický súdny proces sa začal v apríli v štáte Virgínia. Trvať má približne dva týždne.

SkryťVypnúť reklamu

„Prial som si zomrieť,“ povedal podľa webu Middle East Monitor Salah al-Edžailí, jeden z troch mužov žalujúcich spoločnosť California Analysis Center, Inc. (CACI), ktorá poskytuje služby americkej vláde a armáde a ktorá bola bola podľa nich zodpovedná za výsluchy v Abú Ghraib.

CACI poprela, že by sa dopustila akéhokoľvek previnenia.

Al-Edžailí svedčil o „strachu“ a „hrôze“, ktoré pociťoval, keď ho 40 dní väznili. Počas vypočúvania podrobne opísal, ako ho v novembri a decembri v roku 2003 mučili. Tvrdí, že ho zbili a na hlavu mu navliekli čierne plastové vrece, prinútili ho vyzliecť sa a priviazali ho k stene v studenej a prázdnej miestnosti. Nútili ho tiež nosiť ženskú spodnú bielizeň a odopierali mu spánok, ktorý bol podľa jeho slov takmer nemožný pre oslepujúce svetlo a hlasnú hudbu.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Kolonializmus navždy zmenil Blízky východ. Z čoho pramení izraelsko-palestínsky konflikt? Čítajte 

John O'Connor, právnik CACI, zvalil vinu za mučenie v Abú Ghraib na „hŕstku zhnitých jabĺk“, s tým, že títo jednotlivci už boli súdení a v niektorých prípadoch aj odsúdení.

O'Connor podľa CNN dodal, že neexistuje žiadny dôkaz o tom, že by zamestnanci CACI trom žalobcom ublížili a spresnil, že za riadenie väznice zodpovedala americká armáda, nie CACI. HRW uvádza, že CACI sa pokúsila o zamietnutie prípadu 20-krát od jeho prvého podania v roku 2008.

Prípad pokročil iba preto, lebo CACI je skôr dodávateľom než oficiálnou pobočkou americkej armády, ktorá má vďaka zákonu z roku 1946 imunitu týkajúcu sa prípadov z vojnového obdobia.

Niektorí vojaci slúžiaci vo väznici Abú Ghraib si však spätne svoju vinu uvedomovali. „Každý vedel, že je to zlé, ale nikto nebol ochotný zakročiť a zastaviť to,“ uviedol podľa The New York Times vo svojej výpovedi Graner, ktorého často označovali za „vodcu“ jednotiek páchajúcich násilie.

SkryťVypnúť reklamu

Graner si za konanie v Iraku odsedel šesť a pol roka väzenia. V e-maile z roku 2013, v ktorom rozoberal to, kto z americkej armády je v konečnom dôsledku zodpovedný za zaobchádzanie so zadržanými v Abú Ghraib, údajne napísal: „Na vine sú všetci.“

Incident na dlhé roky poškodil reputáciu americkej armády. „Abú Ghraib rozbil našu vieru v mýty o tom, že Američania nemučia alebo že tak robia len vtedy, keď sú v pretekoch s časovanou bombou,“ povedal pre The New York Times Harold H. Koh, profesor práva na Yalovej univerzite, ktorý počas vlády bývalého amerického prezidenta Baracka Obamu pôsobil ako právny poradca ministerstva zahraničných vecí.

Blízky východ

Izraelskí vojaci hliadkujú v obci Bruchin na Z8padnom brehu Jprdánu.

Lekári vykonali cisársky rez, dieťa je údajne v kritickom stave.


TASR 2
Americký prezident Donald Trump s obchodnou delegáciou počas rokovaní v Katare.

Prezident USA vyjadril optimizmus, že sa tak Irán vyhne vojenskému útoku.


TASR
Sanitka po izraelskom útoku v Gaza City

Humanitárna blokáda je porušením medzinárodného práva, píše sa v liste.


TASR 2
Súvisiace témy: Terorizmus, al-Káida, USA
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  3. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  4. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  6. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  7. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  8. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  1. Záver vojny bol pre mnohých Slovákov životnou skúškou
  2. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá
  3. LESY SR otvorili Poľanu: Nová cesta pre ľudí aj prírodu
  4. Tatra banka uvádza nový produkt Digitálna hypotéka
  5. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  6. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  7. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 13 861
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 9 337
  3. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 942
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 2 826
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 % 2 684
  6. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu 2 490
  7. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 016
  8. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 2 001
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Prípravné práce pred pokusom o vytiahnutie potopenej jachty.

Nehoda si vyžiadala sedem obetí.


TASR
Podporovatelia varšavského starostu Trzaskowského v poľských prezidentských voľbách počas kampane v Lodži.

Cieľom operácií je destabilizácia volebného procesu v Poľsku.


TASR
Emmanuel Macron.

Prezident nemá v pláne zúčastniť sa na inauguračnej omši.


TASR
Paludan v roku 2022 vyvolal vo Švédsku nepokoje, keď cestoval po krajine a verejne pálil výtlačky Koránu.

Úrady muža zadržali na letisku Malpensa v Miláne.


TASR

Sportnet

Futbalisti FC Barcelona oslavujú titul po víťazstve nad Espanyolom.

Barcelonské derby rozhodol parádnou strelou Lamine Yamal.


a 1 ďalší
Will Cuylle v zápase Kanada - Rakúsko v skupine A na MS v hokeji 2025.

Kanada dnes zdolala Rakúsko v skupine A na MS v hokeji 2025. Pozrite si priebeh, výsledok, tabuľku a góly.


a 1 ďalší
Denis Godla v bránke HC Slovan Bratislava.

Tridsaťročný brankár pôsobil uplynulé dve sezóny v Slovane Bratislava.


TASR
Prezident FIFA Gianni Infantino a šéf UEFA Aleksander Čeferin počas kongresu.

Prezident FIFA sa zúčastnil na kontroverznej ceste na Strednom východe.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu