MADRID, BRATISLAVA. Španielska polícia v januári po viac ako piatich rokoch medzinárodného pátrania zatkla holandského drogového bosa. Úrady ho majú vydať späť do vlasti, v súčasnosti však nevedia, kde sa nachádza.
Karim Bouyakhrichan nebol vo väzbe ani dva mesiace, keď sa opäť dostal na slobodu. O jeho prípade totiž rozhodovali dva rôzne súdy, ktorých chybou sa mu podarilo utiecť.
„Pôvodne veľký úspech španielskej polície sa zmenil na fiasko v dôsledku justičného zmätku,“ komentoval to španielsky denník El País. Kartel pritom ohrozoval aj holandskú princeznú.
V článku sa dočítate aj:
- o koho ide,
- ako k omylu došlo,
- ako sú do príbehu zapojení holandský premiér a princezná.
Hľadaný kriminálnik
Štyridsaťšesťročný Bouyakhrichan, známy ako Taxi, je jedným zo šéfov kriminálnej skupiny Mocro Maffia. Ide o viacero drogových kartelov, ktoré pôsobia v Holandsku a Belgicku. Karim vedenie jednej časti prebral v roku 2014 po tom, ako jeho brata a zakladateľa Samira zastrelili.
Bouyakhrichana zatkli v januári v meste Marbella na juhu Španielska spolu s ďalšími piatimi mužmi. Stalo sa tak v rámci veľkej operácie zameranej na pranie špinavých peňazí. Holandský gang tak údajne robil cez 172 nehnuteľností, ktoré v Španielsku kúpil za viac ako 50 miliónov eur.
Pred zatknutím bol mafián jedným z najhľadanejších ľudí, ktorých sa Interpol usiloval dolapiť. Medzinárodná policajná organizácia po ňom pátrala najmenej päť rokov.
Loading
...
Zmätok na súdoch
Holandské orgány po jeho zatknutí požiadali španielsky vyšší súd o vydanie späť do krajiny. Chceli, aby tam čelil obvineniam súvisiacim s jeho drogovým impériom.
Súd túto žiadosť schválil. Súd nižšej inštancie v Malage, kde Bouyakhrichana zadržiavali, tak však odmietol urobiť. Argumentoval, že drogový bos musí najprv v Španielsku čeliť obvineniam z prania špinavých peňazí.
Úrady v Holandsku sa proti rozhodnutiu odvolali. Pri ďalšej žiadosti upozornili na to, že šéf kartelu je jedným z najhľadanejších zločincov Interpolom a zohráva poprednú úlohu vo vojne gangov, ktorá si vyžiadala viaceré obete v niekoľkých krajinách.
Španielske médiá píšu, že súd v Madride, ktorý má vyššie právomoci, dal za pravdu holandskej strane. Nevydal však príkaz na zadržanie, ktorý by zabezpečil, že Bouyakhrichan by za mrežami zostal až do presunu do Holandska.
Súd v Malage sa koncom februára rozhodol drogového bosa prepustiť na kauciu 50-tisíc eur. Sudcovia pripustili, že šéf kartelu by mohol ujsť z krajiny, nakoniec však usúdili, že stačí, ak odovzdá pas a na súde sa bude hlásiť každých 15 dní.
Bouyakhrichan tak naposledy urobil začiatkom apríla, odvtedy ho nikdy nevidel.
„Je to znepokojujúca správa,“ povedal novinárom o prepustení mafiána španielsky minister spravodlivosti Félix Bolaños. Verí však, že bezpečnostným zložkám sa ho podarí čo najskôr chytiť.
Drogy a boj o moc
Predpokladá sa, že gangy Mocro Maffie za posledných 15 rokov do Európskej únie z latinskej Ameriky prepašovali kokaín za miliardy eur. Využívajú na to veľké prístavy v Amsterdame a Rotterdame. Po Európe, na Blízkom východe či v Maroku tiež riadia operácie prania špinavých peňazí.
Gangy však medzi sebou často bojujú, čo viedlo k viacerým úmrtiam v Holandsku, Belgicku, Španielsku aj v Maroku. Po tom, ako Karima začiatkom roka zatkli, sa podľa viacerých informácií boj o moc medzi nimi upokojil.
Jeho kartel podľa holandských médií plánoval vraždu holandského premiéra Marka Rutteho, únosom sa zas vyhrážal 20-ročnej holandskej korunnej princeznej Amalii. Tá preto ušla do Madridu v Španielsku, kde najmenej rok žila a študovala.