PEKING/MASKAT. Čína po hlásených piatkových útokoch na Irán nesúhlasí s konaním, ktoré vedie k stupňovaniu napätia. Omán útoky na Irán odsudzuje.
"Čína zaznamenala relevantné správy a je proti akémukoľvek konaniu, ktoré ešte viac stupňuje napätie," uviedol hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Lin Ťien.
Odsúdenie útokov
Omán, ktorý dlhodobo plní funkciu sprostredkovateľa medzi Teheránom a Západom, v piatok odsúdil "izraelské útoky" na Irán. Reagoval na správy iránskym médií o výbuchoch v okolí mesta Isfahán. "Omán takisto odsudzuje a kritizuje opakované vojenské útoky Izraela v oblasti," uviedlo ománske ministerstvo zahraničných vecí.

Irán oznámil, že vo vzdušnom priestore nad mestom Isfahán bolo v piatok skoro ráno zostrelených niekoľko menších letiacich predmetov. Viaceré americké médiá s odvolaním sa na predstaviteľov americkej vlády hlásili, že na Irán zaútočil Izrael v odvete za víkendový útok Iránu na izraelské územie.
Nemecký spolkový kancelár Olaf Scholz varoval pred ďalším stupňovaním napätia na Blízkom východe.
"Všetci sa musia teraz a v najbližšej dobe usilovať o to, aby nedošlo k ďalšej eskalácii," povedal. Nemecko tento postoj zdieľa spolu so svojimi spojencami.
Rusko dalo Izraelu jasne najavo, že Irán "nechce eskaláciu" napätia v regióne Blízkeho východu. Uviedol to v piatok ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.
Je nutná deeskalácia
Taliansky minister zahraničných vecí Antonio Tajani vyzval v piatok na "úplnú deeskaláciu" situácie po správach amerických médií, že Izrael zaútočil na Irán. Dodal, že partneri zo skupiny G7 budú o situácii diskutovať počas rokovaní na Capri.
"Vyzývame všetkých, aby boli opatrní a vyhli sa eskalácii," povedal pre spravodajskú televíziu RAI z talianskeho ostrova, kde sa koná stretnutie ministrov zahraničných vecí skupiny G7.
G7, ktorá zahŕňa Spojené kráľovstvo, USA, Francúzsko, Nemecko, Japonsko a Kanadu, si podľa neho želá "absolútnu deeskaláciu" na Blízkom východe.
Egypt vyzval Irán a Izrael, aby zachovali zdržanlivosť a vyhli sa tomu, že Blízky východ vtiahnu do konfliktu.
Egyptské ministerstvo zahraničných vecí vyjadrilo vo vyhlásení hlboké znepokojenie nad pokračujúcou obojstrannou eskaláciou napätia medzi Iránom a Izraelom. Zároveň varovalo pred následkami rozšírenia konfliktu v regióne a s tým súvisiacim ohrozením regionálnej bezpečnosti a tamojších obyvateľov.

Šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová vyzvala tiež na zdržanlivosť s cieľom zabrániť ďalšiemu stupňovaniu napätia na Blízkom východe. Britský premiér Rishi Sunak žiadal, aby v regióne prevládol pokoj.
"Musíme urobiť všetko pre to, aby sa všetky strany zdržali eskalácie v tomto regióne. Je absolútne nevyhnutné, aby región zostal stabilný a aby sa všetky strany zdržali ďalšieho konania," povedala šéfka eurokomisie.
Sunak uviedol, že "výrazná eskalácia nie je v nikoho záujme". "Chceme, aby v celom regióne zavládol pokoj," dodal.
Turecké ministerstvo zahraničných vecí konštatovalo, že sa stáva jasné, že napätie medzi Iránom a Izraelom sa môže „zmeniť na trvalý konflikt".
„Vyzývame všetky strany, aby sa zdržali krokov, ktoré by mohli viesť k širšiemu konfliktu. Prioritou medzinárodného spoločenstva by malo byť zastavenie masakry v Gaze a zabezpečenie trvalého mieru v našom regióne vytvorením Palestínskeho štátu," vyhlásil turecký rezort diplomacie.
Spojené štáty americké v piatok na schôdzke ministrov zahraničných vecí organizácie G7 na talianskom ostrove Capri uviedli, že od Izraela dostali informáciu o útoku dronmi na Irán „na poslednú minútu". Informoval o tom taliansky minister zahraničia Antonio Tajani.
Vážnosť situácie na Blízkom východe si podľa španielskeho premiéra Pedra Sáncheza vyžaduje zodpovednosť a zdržanlivosť.
"Musíme sa vyhnúť akémukoľvek konaniu, ktoré povedie k stupňovaniu konfliktu na Blízkom východe," uviedol. "Cieľom by vždy mal byť mier a vyhýbanie sa akejkoľvek ceste, ktorá nás privedie k ďalšiemu stupňovaniu," napísal.
Loading
...
Útok ovplyvnil aj dopravu
Najmenej dve letecké spoločnosti v piatok narýchlo zmenili trasy svojich lietadiel po uzavretí iránskeho vzdušného priestoru. Irán uzavrel časť svojho vzdušného priestoru a niektoré letiská v reakcii na nočný útok, za ktorým podľa amerických médií stojí Izrael. Lietadlá boli presmerované na iné letiská alebo sa vrátili na miesto odletu.

Irán v reakcii na útok dočasne uzavrel letiská v Teheráne a mestách Širáz a Isfahán. Letecká spoločnosť Flydubai ešte pred ich znovuotvorením uviedla, že ruší piatkové lety do Iránu. Dodala, že jedno z jej lietadiel, ktoré smerovalo do tejto krajiny, sa vrátilo do Dubaja.
Let spoločnosti Iran Air z Ríma do Teheránu bol v noci na piatok presmerovaný do tureckej Ankary, vyplýva z údajov na webe Flightradar24.
Spoločnosti Emirates, Turkish Air, Wizz Air Abu Dhabi a Belavia krátko po útoku pokračovali v letoch cez časti iránskeho vzdušného priestoru, ktoré neboli uzavreté.
Mnohé západné a ázijské aerolínie sa vyhýbali Iránu už pred nočným útokom, ktorý prišiel niekoľko dní po iránskom raketovom a dronovom údere na Izrael.
Nemecká spoločnosť Lufthansa v stredu predĺžila pozastavenie svojich letov do Teheránu do konca mesiaca, pretože v regióne pretrvávajú bezpečnostné obavy.
Austrálske aerolínie Qantas Airways minulý víkend uviedli, že v dôsledku obáv z bezpečnostnej situácie na Blízkom východe zmenili trasu letov medzi Perthom a Londýnom a pridali zastávku na doplnenie paliva v Singapure, aby sa ich lietadlá vyhli iránskemu vzdušnému priestoru.