TEL AVIV. Izrael v pondelok večer zvažoval odvetný útok na Irán, ale nakoniec sa ho rozhodol odložiť.
Vôbec prvý priamy raketový a dronový útok Iránu na Izrael, ktorý sa odohral v noci na nedeľu, bol reakciou na nálet na iránsky konzulát v sýrskej metropole Damask z 1. apríla, ktorý sa pripisuje Izraelu – i keď ten sa k nemu neprihlásil, ale ani to nepoprel.
Irán zaútočil na Izrael viac ako 300 bezpilotnými lietadlami a riadenými strelami. Izraelu a jeho spojencom vrátane USA či Británie sa podarilo zostreliť až 99 percent z nich.

Nálet zrovnal so zemou päťposchodovú budovu konzulátu pri iránskom veľvyslanectve. Zahynulo tam sedem členov iránskych elitných Revolučných gárd vrátane dvoch generálov.
Izrael sa zaviazal, že na iránsky útok odpovie. Jeho hlavný západný spojenec - USA - však s takýmto postupom nesúhlasí.
USA s odpoveďou nesúhlasia
Administratíva prezidenta Joea Bidena Izrael varovala, že odvetný útok a ďalšia eskalácia konfliktu by neslúžili americkým ani izraelským záujmom. Prezident sa vyjadril, že Tel Aviv musí postupovať "opatrne".
"Nie sme si istí, ako blízko sa (Izrael) dostal k spusteniu útoku," vyjadril sa nemenovaný americký úradník. Iný americký zdroj potvrdil, že Izrael pre Biely dom potvrdil, že s útokom počká.
Tretí nezávislý zdroj upozornil, že aj "malý" odvetný útok by zapríčinil iránsku odvetu. Izrael tak už druhýkrát odložil svoje rozhodnutie začať odvetný útok na Irán.
Odvetný útok bol prvý raz odložený v pondelok, keď izraelský vojnový kabinet zvažoval, že dá svojim obranným silám "zelenú". Dvaja izraelskí predstavitelia potvrdili, že rozhodnutie zaútočiť bolo odložené z "prevádzkových dôvodov," uvádza agentúra Axios.
K zdržanlivosti Izrael vyzývajú aj ostatné západné štáty: nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková sa na stredajšom stretnutí ministrov zahraničných vecí skupiny G7 vyjadrila, že všetky štáty G7 zastávajú názor, že všetky zainteresované strany by mali byť "maximálne zdržanlivé".
Nesnažia sa o eskaláciu
Iránsky minister zahraničných vecí Hosejn Amír Abdollahján vo štvrtok vyhlásil, že jeho krajina informovala Spojené štáty, že po bezprecedentnom útoku na Izrael sa už nesnaží o eskaláciu.
Minister Amír Abdollahján je v New Yorku, kde sa zúčastní na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN. Vo videu zverejnenom jeho ministerstvom uviedol, že jeho krajina sa "snaží jasne Spojeným štátom povedať", že Irán "nehľadá rozšírenie napätia v regióne".

Irán a Spojené štáty nemajú od roku 1980 priame diplomatické vzťahy, ale záujmy USA v Iráne zastupuje Švajčiarsko. USA aj Irán sa zmieňujú o úlohe Švajčiarska ako o prostredníkovi.
Podľa Amíra Abdollahjána Irán komunikoval s Washingtonom "pred svojím útokom na Izrael a po ňom".
Iránska odveta proti Izraelu spôsobila vážne zranenia 7-ročnému beduínskemu dievčaťu v Negevskej púšti, ale iba malé materiálne škody. Nasledovala po útoku v Damasku, pri ktorom zahynulo sedem členov iránskych Islamských revolučných gárd vrátane dvoch generálov.
"Pred operáciou sme jasne americkej strane povedali, že nebudeme cieliť na americké základne a záujmy v regióne," dodal Amír Abdollahján.
Sankcie pre Irán
Lídri Európskej únie sa v stredu dohodli na uvalení nových sankcií na iránskych výrobcov dronov a riadených striel v reakcii na bezprecedentný útok Teheránu na Izrael.
Šéf EÚ Charles Michel označil zavedenie sankcií proti Iránu za "jasný signál, ktorý sme chceli vyslať".
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu následne deklaroval, že Izrael sa rozhodne, ako reagovať na tento iránsky útok. V snahe zabrániť eskalácii na Blízkom východe globálne mocnosti po iránskom útoku vyzvali všetky zainteresované strany na zdržanlivosť.

Aj lídri EÚ vo svojom vyhlásení zo summitu v Bruseli žiadali "všetky strany, aby zachovali maximálnu zdržanlivosť a zdržali sa akéhokoľvek konania, ktoré by mohlo zvýšiť napätie v regióne".
EÚ už na Irán uvalila jeden balík sankcií v súvislosti s dodávkami bezpilotných lietadiel. Ich odberateľom je Rusko, ktoré ich používa vo vojne na Ukrajine. Tieto sankcie však mali na prerušenie väzieb medzi Teheránom a Moskvou len malý vplyv, doplnila AFP.
Skupina G7 musí reagovať na útok Iránu na Izrael, vyhlásila vo štvrtok
Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková vyhlásila, že skupina G7 musí na útok reagovať.
"O ďalších opatreniach diskutujeme aj tu na zasadnutí G7, pretože na tento bezprecedentný incident je samozrejme potrebné reagovať," uviedla Baerbocková na stretnutí ministrov zahraničných vecí G7 v Taliansku.
Upresnila však, že v regióne nesmie dôjsť k ďalšej eskalácii, ktorá by bola pre jeho obyvateľov osudná.
Írsko stojí s Palestínou
Nový írsky premiér Simon Harris plánuje svoj prvý summit EÚ v Bruseli využiť na to, aby lídrov ostatných členských krajín EÚ vyzval na uznanie palestínskeho štátu. Novinárom to povedal po príchode na summit.
Harris vyhlásil, že má v úmysle tlmočiť lídrom EÚ potrebu "posunúť sa vpred" a uznať palestínsky štát.

"Ak veríte v dvojštátne riešenie, myslím si, že takýto pozitívny impulz by mohol byť užitočný a dôležitý," povedal.
"Mám v úmysle využiť príležitosť, že som tu, a hovoriť s ostatnými kolegami o možnosti, že by aj iné krajiny chceli spolu s Írskom a Španielskom pokročiť v uznaní Palestíny ako štátu," dodal Harris.
Podľa DPA tým odkazoval na nedávnu návštevu španielskeho premiéra Pedra Sáncheza v Dubline, na ktorej sa v tejto otázke obe krajiny zhodli.