Článok pôvodne vyšiel na webe Aktuálně.cz
Vtedy 16-ročného Denysa Kosteva z juhoukrajinského Chersonu uniesli ruskí okupanti hneď na začiatku invázie. Jeho rodina mesiace nevedela, kde je. Rusi ho držali v prevýchovných táboroch v Rusku a na okupovaných územiach Ukrajiny, kde sa z neho stala hviezda kremeľskej propagandy. O dva roky neskôr sa mu poradilo utiecť.
Denys je jedným z 20-tisíc ukrajinských detí, ktoré podľa vlády v Kyjeve okupanti nezákonne odvliekli do Ruska. Späť k rodinám sa zatiaľ podarilo vrátiť iba štyritisíc z nich. Chlapec, ktorý bol na úteku z Ruska cez Bielorusko asi týždeň, teraz žije v bezpečí v Poľsku, odkiaľ opisuje svoj príbeh.
"Bol som šialene šťastný. Keď som prešiel do Poľska a vedel som, že som mimo Ruska, uvedomil som si, že som prekročením hraníc zahájil novú etapu svojho života," zveril sa serveru Scripps News, ktorý sa s ním stretol len pár hodín po jeho príchode do Poľska.
Denysovi príbuzní, ktorý pred vojnou utiekli do Nemecka, viedli niekoľko mesiacov kampaň za jeho návrat, ale dlho sa im ho nedarilo presvedčiť.

Celú akciu viedla organizácia Save Ukraine, ktorá rodinám pomáha nájsť ich stratené deti. Šéfuje jej bývalý vládny splnomocnenec pre práva detí Mykola Kuleba, ktorý vlani v októbri v rozhovore pre Atuálně.cz hovoril o Denysovom príbehu.
"Stratili sme ho podobne ako mnoho ďalších," vysvetlili vtedy Kuleba s tým, že už podľa neho neexistuje nádej, že sa Denys bude chcieť vrátiť späť domov. Po príchode do Ruska si zmenil telefónne číslo a prerušil kontakt s príbuznými. Dostal ruský pas a začal natáčať propagandistické videá podporujúce vojenskú mašinériu prezidenta Vladimira Putina. "Veril, že sú na Ukrajine nacisti," dodal Kuleba.
Vo februári 2023, v deň prvého výročia ruskej invázie na Ukrajinu, sa Denys objavil zahalený v ruskej vlajke v reportáži ruskej štátnej televízie. "Chcem slúžiť v armáde. Som pripravený slúžiť Ruskej federácii," povedal v rozhovore. Po úteku z Ruska opísal, že sa mu vyhrážala tajná služba FSB a že s Rusmi spolupracoval pre obavy o život.
"Prebieha vojna a vy neviete, ako prežiť, ste sami. Nie je okolo vás nikto, koho by zaujímal váš život, nikto vás nepotrebuje. Keď ste v ohrození života, urobíte čokoľvek, aby ste boli v bezpečí," povedal Denys vo svedectve, ktoré Aktuálně.cz poskytla organizácia Save Ukraine.
Vymývanie mozgov
Podľa ukrajinských predstaviteľov bol po únose z rodného Chersonu na anektovaný Krym terčom takzvanej indoktrinačnej kampane.
Rusi v tamojšom tábore Družba, kde Denysa zo začiatku držali, deti každý deň budili o šiestej ráno na rozcvičku a spev ruskej hymny. Všade viali ruské vlajky. Mnoho detí po návrate domov tiež opísalo, že ich trestali za to, že hovorili ukrajinsky.

Na Kryme strávil niekoľko mesiacov a presúval sa medzi dvoma tábormi. Už tam pochopil, že je s Rusmi lepšie spolupracovať. Keď sa sťažoval na zlé podmienky, začali sa mu vyhrážať, že ho vezmú do lesa a tam ho zmlátia.
V novembri 2022 Denysa Rusi presunuli do tábora v okupovanom meste Heničesk na brehu Azovského mora, kde pod vplyvom ruskej propagandy začal brojiť proti Ukrajine.
Keď ho teda okupanti požiadali, aby natočil propagandistické materiály, súhlasil. Volal v nich sa slávu Ruska a hovoril o jeho nevyhnutnom víťazstve na Ukrajine.
Loading
...
Zložitý návrat domov
Postupom času ale prišiel do kontaktu s príbuznými, ktorým sa sťažoval, že sa mu cnie za domovom. Rodinná priateľka Olha Huruliaová sa vtedy dobrovoľne ponúkla, že sa chlapca pokúsi dostať preč a spojila sa s neziskovou organizáciou Save Ukrajine. Pri prílete do Moskvy ju však Rusi zadržali. Cestu podnikla zbytočne.
"FSB celú akciu zablokovala. Olhu Rusi deportovali a Denys si medzitým rozmyslel, že sa vlastne vrátiť nechce. Dokonca sa tam pridal do radov ruskej mládežníckej armády. Spojili sme sa s jeho bratom, ktorý sa ho tiež pokúšal presvedčiť, ale nešlo to," opísal Akutálně.cz Kuleba komplikovanú záchrannú misiu.
Rusi Denysovi údajne sľúbili byt v Moskve, miesto na prestížnej škole v ruskom hlavnom meste, prácu a stabilný plat. Po poslednom telefonáte o ňom rodina nepočula asi sedem mesiacov až do vlaňajších Vianoc, keď sa im priznal, že ku všetkej propagande, ktorú natáčal, ho okupanti prinútili.
O štyri mesiace neskôr z Ruska s pomocou organizácie Save Ukraine utiekol. Čo po ceste zažil, ale hovoriť nechce. Jeho konečnou destináciou je Nemecko, kam ho zatiaľ úrady nepustili, preto zatiaľ zostáva v náhradnej rodine v Poľsku.
Na Ukrajinu sa podľa svojich slov nevráti, pretože ho tam niektorí ľudia mylne považujú za kolaboranta.
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine