Text vyšiel pôvodne v denníku Washington Post.
Bývalý americký prezident Donald Trump tvrdí, že by dokázal ukončiť ruskú vojnu na Ukrajine: na Ukrajincov by zatlačil, aby sa vzdali niektorých území. Trumpov nápad, o ktorom hovoril v súkromí, by podľa niektorých odborníkov na zahraničnú politiku odmenil ruského prezidenta Vladimira Putina a odobril by mu násilné narušenie medzinárodne uznaných hraníc.
Trump by tlačil na Ukrajinu, aby Krym a pohraničnú oblasť Donbasu prenechala Rusom. V tom spočíva jeho návrh podľa ľudí, ktorí o ňom diskutovali s Trumpom alebo s jeho poradcami. S reportérmi The Washington Post hovorili pod podmienkou anonymity, keďže išlo o súkromné rozhovory. Prístup, ktorý navrhuje Trump, by bol dramatickou zmenou oproti politike amerického prezidenta Joea Bidena, ktorý zdôrazňoval obmedzenie ruskej agresie a poskytovanie vojenskej pomoci Ukrajine.
Nádejný republikánsky kandidát Trump sa v snahe o návrat k moci často chválil, že v prípade svojho zvolenia by dokázal vyrokovať mierovú dohodu medzi Ruskom a Ukrajinou do 24 hodín, a to ešte pred príchodom do Bieleho domu. Opakovane však odmietol verejne špecifikovať, ako presne by chcel tak rýchlo vyriešiť vojnu, ktorá zúri už viac ako dva roky a zabila desaťtisíce vojakov a civilistov.
Trumpovi blízki experti na zahraničnú politiku zdôrazňovali, že treba riešiť hrozby zo strany Číny a hľadať spôsoby, ako zvrátiť rastúcu závislosť Ruska od Číny v oblasti vojenskej, priemyselnej a hospodárskej pomoci. Takisto sa vyslovili za obmedzenie rozširovania NATO.
V súkromí sa Trump vyjadril, že Rusko aj Ukrajina si podľa neho „chcú zachovať tvár, chcú východisko“ a podľa osoby, ktorá o tejto záležitosti diskutovala priamo s Trumpom, by ľuďom v niektorých častiach Ukrajiny neprekážalo, keby boli súčasťou Ruska.
V článku sa dočítate:
- čo uviedla Trumpova hovorkyňa v reakcii na zverejnené dohady,
- ako by Trump kazil pomoc Ukrajine z prezidentského postu,
- o stretnutí Trumpa a Orbána,
- že páky USA bez spojeneckej podpory nie sú dostatočne silné.
Hrozná dohoda
Ponechať časti Ukrajiny pod kontrolou Ruska by rozšírilo dosah Putinovej diktatúry po najväčšej pozemnej vojne v Európe od druhej svetovej vojny. Niektorí Trumpovi stúpenci sa exprezidenta snažili presvedčiť, že toto by nebol želaný výsledok vojny.
„Strávil som sto percent svojho času rozhovormi s Trumpom o Ukrajine,“ povedal senátor Lindsey Graham, niekdajší Trumpov kritik, ktorý sa stal jeho spojencom. „Musí zaplatiť cenu. Na konci tohto nemôže vyhrať,“ povedal Graham o Putinovi.
Rusko už skôr vyhlásilo, že anektuje ukrajinské územie za regiónom Donbas a Krym. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj povedal, že nebude súhlasiť s odovzdaním žiadneho územia. Výmenou územia za prímerie by sa Ukrajina dostala do horšej pozície bez záruk, že Rusko neobnoví nepriateľské akcie, ako sa to stalo v minulosti, uviedla Emma Ashfordová, vedúca pracovníčka nezávislého think-tanku Stimson Center. „Hrozná dohoda,“ povedala o Trumpovom návrhu.
Trumpova kampaň sa k otázkam The Washington Post odmietla vyjadriť. „Akékoľvek špekulácie o pláne prezidenta Trumpa pochádzajú z nemenovaných a neinformovaných zdrojov, ktoré nemajú predstavu o tom, čo sa deje alebo čo sa stane,“ uviedla vo vyhlásení hovorkyňa kampane Karoline Leavittová. „Prezident Trump je jediný, kto hovorí o zastavení zabíjania.“
Biden vo svojom prejave o stave Únie povedal, že Putin je „na pochode, napáda Ukrajinu a rozsieva chaos v celej Európe aj mimo nej“ a Ukrajina sa (iba) snaží brániť. Prezident načrtol dlhodobý plán podpory Ukrajiny, ktorý by tento rok vybudoval jej vojenské kapacity, aby bola v lepšom postavení a mohla budúci rok prejsť do ofenzívy. Pomoc USA je však už teraz ohrozená, keďže predseda Snemovne reprezentantov Mike Johnson čelí vzbure republikánskych zástancov tvrdej línie, ktorí vystupujú proti ďalšiemu financovaniu a žiadajú jeho zosadenie.
Trump tlačil na republikánov v Kongrese, aby sa bránili ďalšej americkej podpore vojnového úsilia na Ukrajine, a návrat do Bieleho domu by výrazne rozšíril jeho vplyv na túto diskusiu. Vidiac politickú dynamiku v Spojených štátoch, európski spojenci naštartovali vojenský priemysel do takej miery, že dúfajú, že nahradia značnú časť súčasnej americkej pomoci Kyjevu. Analytici však uviedli, že reálne by sa schopnosť Ukrajiny pokračovať v boji oslabila, ak by sa Trumpovi podarilo zablokovať ďalšiu americkú pomoc.
Trumpov plán je v mnohých ohľadoch v súlade s jeho prístupom vo funkcii prezidenta. Jeho uprednostňovanie okázalých summitov pred politickými detailmi, dôvera vo vlastné vyjednávacie schopnosti a netrpezlivosť s konvenčnými diplomatickými protokolmi boli charakteristické pre jeho prístup k zahraničným záležitostiam.
Povzbudzovanie Ruska
Počas ôsmich rokov Trumpovho pôsobenia vo funkcii lídra republikánov nastala výrazná zmena prevládajúcej orientácie strany, ktorá sa stala skeptickejšou k zahraničným intervenciám, ako je napríklad vojenská pomoc Ukrajine. Trump Putinovi neustále skladal komplimenty, vyjadroval obdiv k jeho diktátorskej vláde a vyhýbal sa jeho kritike, naposledy za smrť politického oponenta Alexeja Navaľného vo väzení. Nevyzval na prepustenie Evana Gershkovicha, reportéra denníka Wall Street Journal, ktorého v Rusku zadržiavajú bez obvinení a súdneho procesu.
Trump odmietol uznať zasahovanie Ruska do volieb v roku 2016 a falošne obvinil Ukrajinu zo snahy pomôcť jeho demokratickej súperke Hillary Clintonovej – čo je ohováranie šírené ruskými špionážnymi službami. Jeho pokus v roku 2019 zadržať pomoc Ukrajine, ak Zelenskyj neoznámi vyšetrovanie Bidena, spustilo prvý Trumpov impeachment (obžalovanie funkcionára pre porušenie jeho prísahy, žiadosť o jeho odvolanie a samotná procedúra – pozn. red.).
V telefonickom rozhovore so Zelenským v tom roku, ktorý Trump označil za „dokonalý“, tlačil na Zelenského, aby vyšetril Bidena a zdiskreditovanú teóriu, že Ukrajina, a nie Rusko, sa snažila zasahovať do volieb v roku 2016. Senát kontrolovaný republikánskou stranou neskôr Trumpa spod obžaloby oslobodil.
„Nevysvetliteľný a obdivný vzťah bývalého prezidenta Trumpa s Putinom spolu s jeho bezprecedentným hostilným postojom k NATO nemôže dodať Európe alebo Ukrajine žiadnu dôveru v jeho vzťahy s Ruskom,“ povedal Tom Donilon, poradca prezidenta Baracka Obamu pre národnú bezpečnosť. „Trumpove vyjadrenia, ktorými povzbudzuje Rusko, aby si s našimi európskymi spojencami robilo, čo chce, patria k jeho najznepokojujúcejším a najnebezpečnejším výrokom. Jeho postoj predstavuje jasné a aktuálne nebezpečenstvo pre bezpečnosť USA a Európy.“
Graham uviedol, že Trumpa varoval pred prenechaním územia Rusku a chce, aby Trump prišiel s plánom pre vstup Ukrajiny do NATO.
„Spôsob, akým sa podľa mňa ukončí táto vojna, je zabezpečiť, aby sa Ukrajina dostala do NATO a EÚ,“ povedal. „On o tom veľa nehovorí. Neviem, či o tom príliš premýšľal.“
Vo svojich verejných sľuboch o ukončení vojny Trump dôrazne zamlčal podrobnosti o tom, ako by rokoval s Putinom a so Zelenským. „Každému z nich poviem určité veci, ktoré by som nepovedal zvyšku sveta, a preto vám nemôžem povedať oveľa viac,“ povedal Trump v marcovom rozhovore s bývalým poradcom Sebastianom Gorkom.
Bez plánu
Jeho verejné mlčanie o jeho vyjednávacej taktike ponechalo priestor iným, aby vyplnili prázdne miesta. Maďarský premiér Viktor Orbán, ktorý si znepriatelil európskych spojencov svojimi autokratickými a proruskými tendenciami, sa minulý mesiac stretol s Trumpom. Po stretnutí tvrdil, že Trump mu povedal, ako si vynúti ukončenie vojny – tým, že „nedá ani cent“ na pomoc Ukrajine. Podľa osoby blízkej Trumpovi, ktorá hovorila pod podmienkou anonymity, aby opísala súkromný rozhovor, bolo Orbánovo tvrdenie nepravdivé, ale bývalý prezident mu nechcel verejne odporovať po tom, ako ho celý večer zabával vo svojom klube Mar-a-Lago a obdivoval jeho tvrdé a protiimigračné postoje.
Počas stretnutia Orbán dlho hovoril o sovietskej histórii, túžbe Ruska po ukrajinskom území a vojenských výzvach, ktorým Ukrajina čelí, uviedla táto osoba. Trump počúval, ale rozhovor bol nezáväzný, dodal zdroj Washington Postu. Orbánov hovorca na žiadosť o komentár nereagoval.
Informácie o Trumpovom pláne pre Ukrajinu sa šírili vo Washingtone v novembri minulého roka na stretnutí v nadácii Heritage Foundation medzi osobnosťami pravicovej zahraničnej politiky a hosťujúcou delegáciou z Európskej rady pre zahraničné vzťahy.
Podľa viacerých ľudí prítomných na stretnutí, ktorí rovnako ako ostatní hovorili pod podmienkou anonymity, aby opísali súkromnú diskusiu, opísal bývalý Trumpov poradca v Bielom dome Michael Anton očakávané kontúry Trumpovho mierového plánu ako odstúpenie Ukrajiny od územia na Kryme a v Donbase, obmedzenie rozširovania NATO a zlákanie Putina, aby uvoľnil svoju rastúcu závislosť od Číny.
Anton, s ktorým sa denník Washington Post telefonicky spojil v marci, povedal, že s Trumpom nehovoril 18 až 24 mesiacov, a poprel, že by vedel čokoľvek o Trumpovom pláne pre Ukrajinu. Na ďalšie otázky neodpovedal.
James Carafano, spolupracovník nadácie Heritage Foundation, ktorý stretnutie zvolal, odmietol súkromnú diskusiu komentovať, ale kritizoval myšlienku oddeliť Rusko od Číny. „To je hlúpy nápad,“ povedal. „Všetko, čo by ste mohli dať Rusku a čo by skutočne ocenilo, by ohrozilo všetky vaše ostatné záujmy. Spôsob, ako riešiť rusko-čínske vzťahy, je urobiť z Ruska slabšieho partnera.“
Odtrhnutie Ruska od Číny by pravdepodobne zahŕňalo zmiernenie sankcií, keďže Kremeľ sa obrátil na Peking, aby sa pokúsil kompenzovať rozsiahle západné sankcie voči jeho energetickému, obrannému a finančnému sektoru, povedal Jeremy Shapiro, vedúci washingtonskej kancelárie Európskej rady pre zahraničné vzťahy, ktorý v novembri priviedol delegáciu tejto skupiny na stretnutie. Shapiro odmietol komentovať podrobnosti rozhovoru s odvolaním sa na základné pravidlá novembrového podujatia, ktoré zakazujú pripisovať čokoľvek, čo bolo povedané, ale povedal, že Trumpov mierový plán pre Ukrajinu sa nezdal byť podrobný.
„Trumpovi ľudia majú pocit, že jedným z veľkých hriechov ukrajinskej vojny a politiky voči Rusku je tlačenie Ruska k Číne, čím sa stáva ešte viac závislým od Číny,“ povedal. Trumpov „základný prístup ku všetkým veciam spočíva v tom, že sa muži stretnú v miestnosti a diskutujú“ bez toho, aby mali vopred pripravené podrobné plány, povedal Shapiro.
Zmrazenie frontovej línie
Experti na Rusko pochybujú, že Trumpovo mierové úsilie môže byť úspešné. Fiona Hillová, vedúca pracovníčka Brookingsovho inštitútu, ktorá bola Trumpovou hlavnou poradkyňou pre Rusko a odvtedy sa stala jeho významnou kritičkou, povedala, že jej to pripomína rok 2017, keď sa na Trumpa obracali neoverení cudzinci a obchodní manažéri s rôznymi mierovými plánmi a on si myslel, že si môže sadnúť s Ruskom a Ukrajinou a sprostredkovať ich na základe svojej osobnej charizmy.
Trumpov tím „o tom uvažuje skôr ako o teritoriálnom spore, a nie ako o spore o celú budúcnosť európskej bezpečnosti a následne svetového poriadku“.
Ani stanovenie línie prímeria nemusí byť také jednoduché. Kremeľ v septembri 2022 vyhlásil, že anektuje štyri južné a východné ukrajinské provincie vrátane regiónu Donbas, tie však siahajú ďaleko za jeho hranice. Keďže Kyjev stále kontroluje veľkú časť územia, akýkoľvek pokus o vyriešenie vojny územnými ústupkami bude pravdepodobne zahŕňať rozsiahle dohadovanie – pokiaľ sa obe strany jednoducho nedohodnú na zmrazení frontovej línie podľa hraníc, ktoré by mala v čase dohody.
Ukrajina a európski spojenci by sa pravdepodobne bránili Trumpovmu úsiliu uzavrieť dohodu s Moskvou, povedala Hillová. Dodala, že Spojené štáty majú obmedzené páky na jednostrannú dohodu, pretože zmysluplné zmiernenie sankcií by záviselo od európskej spolupráce.
„Žiadne páky, ktoré Spojené štáty majú, pravdepodobne nedonútia ukrajinské vedenie, aby sa zapojilo do politiky, ktorá by predstavovala domácu politickú samovraždu,“ povedal Michael Kofman, analytik rusko-ukrajinskej vojny v Carnegieho nadácii pre medzinárodný mier, nestranného výskumného centra. „A žiadne páky, ktoré majú Spojené štáty, nemôžu prinútiť Ukrajinu, aby sa vzdala územia alebo urobila takéto ústupky. Toto je situácia, v ktorej ak ste ochotní podať prst, druhá strana bude rýchlo chcieť celú ruku.“