BRATISLAVA, KYJEV. Ukrajinské drony v piatok zasiahli ruské vojenské letiská v Morozovsku, Engelse a Jejsku. Informovali o tom ukrajinské médiá s tým, že pri útokoch sa podarilo zničiť najmenej šesť ruských bojových lietadiel.
Hoci o zničení strojov v čase vydania tohto článku neboli vizuálne dôkazy, sociálnymi sieťami sa šírili zábery z útokov. Všetky tri letiská sa nachádzajú stovky kilometrov od neokupovaných ukrajinských území.
Jejsk je na čiernomorskom pobreží neďaleko Rostova, Morozovsk sa nachádza vo vnútrozemí, zhruba na polceste medzi Rostovom a Volgogradom a Engels sa nachádza v Saratovskej oblasti, asi tristo kilometrov severne od Volgogradu, proti prúdu Volgy.
Ešte zaujímavejším z hľadiska vzdialenosti bol utorkový útok ukrajinského dronu na ruskú továreň na drony v Jelabuge neďaleko Nižnekamska. Nižnekamsk sa nachádza v Tatársku, asi 160 kilometrov východne od Kazane a je viac ako 1100 kilometrov vzdušnou čiarou od ukrajinských hraníc. V samotnom Nižnekamsku Ukrajina zasiahla ropnú rafinériu.
V Jelabuge Ukrajinci zrejme použili malé športové lietadlo prerobené na dron, ktorý však omylom zasiahol neďalekú ubytovňu.
Dronové útoky sú pre ukrajinskú armádu momentálne najúčinnejším spôsobom, ako ničiť nielen bombardovacie či útočné lietadlá, ale aj priemyselnú základňu nepriateľa vzdialenú stovky kilometrov v tyle. Vďaka pozoruhodnému vývoju námorných dronov si Ukrajina dokázala prebiť koridor v Čiernom mori.
V článku sa dočítate:
- Čo vieme o drone, ktorý zasiahol tisíc kilometrov vzdialenú továreň.
- Ako mohol tak ďaleko doletieť a či ho ovládali ľudia na diaľku.
- Ako Ukrajina zasahuje vzdialené nepriateľské letecké základne.
Cieľ vraj nájdu samy
Komerčne dostupné bezkáblové technológie umožňujú ovládať model lietadla alebo dron v najlepšom prípade na pár kilometrov. Určite nie na stovky alebo vyše tisíc kilometrov, kde je okrem výkonu vysielača či veľkosti antény prekážkou aj horizont. Vo vojnovom prostredí môže navyše telekomunikačné zariadenia nepriateľ aktívne rušiť.