KYJEV. Keby na Ukrajine neplatil vojnový stav, v nedeľu by sa tam konalo prvé kolo prezidentských volieb. To, že sa tam teraz nevolí, ale obyvateľom Kyjeva ani vojakom príliš nevadí, píše CNN.
Ak by sa teraz hlasovanie predsa len konalo, súčasný prezident Volodymyr Zelenskyj by mal podľa prieskumov veľkú šancu obhájiť svoj mandát.
Vojnový stav na Ukrajine vlani zabránil aj parlamentným voľbám. Vo funkcii tak po vypršaní riadneho mandátu zostávajú poslanci zvolení v roku 2019 aj prezident Zelenskyj, ktorý sa stal hlavou štátu v tom istom roku.
Chýba náhradník
Obyvateľom Kyjeva, s ktorými televízia CNN hovorila, ale príliš nevadí, že sa teraz prezidentské voľby nekonajú. Psychologička Kateryna Bilokonová sa domnieva, že voľby by boli v súčasnosti len záťažou pre štátny rozpočet, ktorý musí financovať obranu proti Rusku.
"Teraz tu nie je nikto, kto by mohol Zelenského nahradiť," povedala americkej stanici. Zotrvanie súčasného prezidenta vo funkcii podporuje aj dvadsaťjedenročný Mykola Ljapin.

"Keby ľudia nadobudli dojem, že Zelenskyj je vo funkcii už príliš dlho, vyriešili by to, aj keby bola vojna," povedal mladík.
Proti konaniu volieb v súčasnej situácii sa vyslovili aj vojaci v aktívnej službe, s ktorými CNN hovorila. Obávali sa napríklad "mocenského vákua", ktoré by mohlo nastať pri voľbách a po nich.
Senátor zmenil názor po návšteve Kyjeva
Konanie volieb v čase vojnového stavu má napokon málo priaznivcov aj podľa prieskumov verejnej mienky. Sondáž, ktorú minulý mesiac zverejnil kyjevský Medzinárodný ústav sociológie, ukázala, že usporiadanie prezidentských volieb v riadnom termíne podporovalo len 15 percent Ukrajincov.
Naopak 69 percent respondentov sa vyslovilo za to, aby Zelenskyj zostal prezidentom do konca vojnového stavu a potom okamžite vypísal voľby. Len zhruba desať percent ľudí uviedlo, že by mal Zelenskyj skončiť vo funkcii a jeho právomoci by mal prevziať predseda parlamentu.
Na konanie volieb napriek vojne tlačili podľa CNN niektorí politici zo spojeneckých krajín. Najhlasnejšie k usporiadaniu hlasovania v minulom roku vyzýval americký senátor Lindsey Graham z Republikánskej strany. Aj ten však po návšteve Kyjeva tento rok vo februári svoj názor zmenil, uvádza CNN.
"Každý, s ktorým som hovoril, vravel, že vojna sa musí dostať do lepšieho bodu, aby bolo možné usporiadať voľby. To dáva zmysel," povedal podľa CNN senátor.
Dôvera v Zelenského klesla
Zelenskyj myšlienku usporiadať voľby aj za vojnového stavu úplne neodmietal, uviedol ale, že náklady na hlasovanie by mali zaplatiť spojenecké krajiny, aby sa tak neoslabil obranný rozpočet Ukrajiny.
Výrazne odmietavý postoj mali aj ďalší politici z vládneho bloku, podľa ktorých by bolo usporiadanie hlasovania za vojnových podmienok skoro nemožné. To si myslí aj predseda parlamentu Ruslan Stefančuk, ktorý bol zvolený za prezidentovu stranu Sluha národa.

Stefančuk poukázal na to, že by s účasťou vo voľbách mali ťažkosti milióny Ukrajincov, ktorí utiekli pred vojnou do zahraničia či inej časti krajiny, vojaci a samozrejme aj Ukrajinci, ktorí žijú na území, ktoré okupuje Rusko.
S obhajobou mandátu by Zelenskyj zrejme nemal problém. Podľa februárovej sondáže Zelenskému dôverovalo 64 percent respondentov, čo bol medzi politickými predstaviteľmi najvyšší údaj.
Dôvera v Zelenského však v porovnaní s podobným prieskumom z decembra minulého roka klesla o 13 percentuálnych bodov.
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine