BRATISLAVA, LONDÝN. Desaťtisíce Slovákov už nevidia budúcnosť v krajine, ktorá je čím ďalej, tým menej tolerantná a smerujú do Prahy.
Takouto vetou uvádza britský denník The Guardian svoj článok o Slovensku a o tom, ako krajina prichádza o vzdelaných mladých ľudí.
"Odliv slovenských mozgov sa pod populistickým lídrom Robertom Ficom zrýchľuje," píše sa v titulku.
Text na príkladoch niekoľkých ľudí, ale aj firiem či konferencie Globsec ilustruje, ako zmes nacionalizmu, populizmu a hrubosti v podaní politikov vytláča z krajiny ľudí, ktorí okrem lepších profesijných príležitostí hľadajú aj tolerantnejšiu spoločnosť.
V článku sa dočítate:
- ako britský denník opísal Roberta Fica a atmosféru na Slovensku,
- čo o nej hovoria ľudia, ktorí Slovensko opustili,
- prečo mnohí necítia potrebu vrátiť sa.
Orbánovské smerovanie a proruská propaganda
Slovenského premiéra článok opisuje ako politika, ktorý ponúka zmes nacionalizmu, ľavicového populizmu a sociálneho konzervativizmu. Politika, ktorý pritiahol Slovensko bližšie k Maďarsku Viktora Orbána.
"Podobne ako Orbán, aj Fico šíri proruskú propagandu a snaží sa umlčať nezávislé médiá," píše Guardian.
Zdôrazňuje aj to, že Fico sľuboval zastavenie vojenskej pomoci Ukrajine a umlčanie súdov, ktoré vyšetrujú korupciu smerujúcu k Ficovým spojencom.
"Päť a pol miliónová krajina stráca mladé elity už desaťročia. Podľa Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj, 20 percent univerzitných študentov odchádza študovať do zahraničia, priemer v EÚ je iba štyri percentá," poukazuje článok, ktorý cituje aj slovenského sociológa Michala Vašečku.
Ten dodáva, že odliv ľudí sa po Ficovom návrate k moci zrýchlil.

"Voľby boli pre mňa poslednou kvapkou," cituje Guardian Mareka Mikiča, košického DJ-a a organizátora koncertov, ktorý odišiel do Prahy.
"Mladá generácia už Slovensku neverí," dodáva pre Guardian Vašečka. "Ak raz odídu, už sa nemajú k čomu vrátiť. Krajina je pre nich slepým ramenom," komentuje.
Za najväčšieho príjemcu benefitov sociológ označuje Českú republiku, ktorá slovenským občanom okrem takmer nulovej jazykovej bariéry a lepších pracovných možností ponúka najmä tolerantnejšiu a otvorenejšiu spoločnosť.
Ľuďom, ktorých česká autorka Laďka Bauerová oslovila, prekáža polarizácia, korupčné prostredie a agresivita v spoločnosti. Všetci jednohlasne tvrdia, že od nástupu Roberta Fica sa tieto parametre zhoršujú.

Ako príklad uvádza vyhlásenia politikov proti "genderovej ideológii" alebo "dúhovému fašizmu".
"Nemám kontrolu nad tým, či moje deti budú gay alebo trans. Ale aj keby sa ich tieto témy priamo nedotýkali, atmosféra na Slovensku začala byť absolútne neznesiteľná. Nechcem, aby vyrastali na mieste, kde by mohli takéto zlé veci počuť o svojich kamarátoch," povedala v článku Tatiana Jančáriková, slovenská komunikačná expertka, ktorá odišla do Prahy.
Odchádzajú aj organizácie
Okrem odlivu mozgov text poukazuje aj na odchod organizácií. Medzi nimi spomína aj rozhodnutie organizácie Globsec prvýkrát usporiadať rovnomennú medzinárodnú konferenciu mimo Slovenska. Podobne ako respondenti Guardianu, aj Globsec sa presúva do Prahy.
Zakladateľ organizácie Robert Vass vtedy presun udalosti do Prahy zdôvodnil najmä tým, že Bratislava nemá konferenčné centrum, ktoré by tak veľkú udalosť dokázalo hostiť. Podobne ako Vass, aj Guardian však toto rozhodnutie dáva do súvislosti aj s postojmi súčasnej slovenskej vlády.

"Vnímame, že na Slovensku sa stráca spoločenský konsenzus v základných zahraničnopolitických otázkach," povedal Vass vo februárovom rozhovore pre SME.
V Prahe svoju budúcnosť našla aj filmová kurátorka Daniela Hanušová. "Pre mladých liberálnych Slovákov je náročné vrátiť sa do takej ťaživej atmosféry," povedala. "O máločom som tak presvedčená ako o fakte, že na Slovensko sa už nevrátim," uztvára Hanušová text Guardianu.