BRATISLAVA. Medzinárodná bezpečnostná konferencia Globsec, ktorú od roku 2005 organizujú v Bratislave, by sa v tomto roku mohla po prvýkrát konať mimo Slovenskej republiky.
Organizácia zvažuje presun do Prahy alebo Varšavy, hlavným dôvodom je nepostačujúca kapacita kongresových priestorov v slovenskom hlavnom meste. Globsec sa v Bratislave dlhodobo angažuje v prospech výstavby nového kongresového centra. Doposiaľ sa konferencia konala v hoteli River Park na nábreží Dunaja.
"Globsec expanduje a prvou lokalitou, kde sa rotujúce fórum môže konať môže byť Praha, či Varšava. Organizácia Globsec je úspešnou a hrdou slovenskou značkou, ktorá naďalej ostáva pôsobiť v Bratislave," oznámila denníku SME Henrieta Kunová, hovorkyňa organizácie.
O možnosti, že by sa už tohtoročná konferencia konala v Prahe, informovali denník SME aj ďalšie dva zdroje.
Zmena prichádza v čase, keď sa súčasná slovenská vládna koalícia o organizácii vyjadruje kriticky a jej predstavitelia žiadajú zastavenie štátnej pomoci pre jej aktivity.
Chýba kongresové centrum aj podniky
Organizátori Globsecu uvažovali o zmene miesta konferencie už niekoľko rokov.
"Posledné roky nám ukázali, že v Bratislave je logisticky stále náročnejšie zorganizovať konferenciu pre 1500 hostí," uviedla pre SME Kunová.
V čase konania konferencie musí Globsec pre potreby sprievodných akcií rezervovať podniky a lode v okolí konferencie. "Chýbajúcu kongresovú infraštruktúru sme už dávnejšie vyhodnotili ako jeden z hlavných problémov, ktorý nám bude brániť ďalej rásť. Snažili sme sa to odvrátiť a osobne sme sa vložili do iniciatívy za vznik kongresového centra v Bratislave. V tomto smere je Praha aj Varšava oveľa lepšie pripravená," uvádza sa v stanovisku.
Bratislava by podľa Kunovej mala zostať jedným z miest, kde sa podujatie bude konať v rámci rotácie.
Think tank neodchádza
Kým konferencia Globsec Bratislavu aspoň načas opúšťa, organizácia, ktorá ju zastrešuje, svoje sídlo nemení. "Globsec je hrdou slovenskou značkou, ktorú zakladatelia vybudovali bez akejkoľvek počiatočnej investície, zo študentskej organizácie," dodala Kunová. Ostatné podujatia organizácie ako Tatra Summit alebo odborné fórum Chateau Béla by mali na Slovensku zostať.
"Globsec na Slovensku pokračuje v strategických iniciatívach ako napríklad Globsec Trendy (zameraných na štúdium naratívov a odolnosti demokracie voči konšpiráciám). Keďže tento rok je rokom osláv členstva Slovenska v NATO a EÚ, Globsec plánuje niekoľko aktivít s cieľom rozširovania povedomia o transatlantických a európskych hodnotách," uzavrela Kunová.
Súčasná vládna zostava na Slovensku sa o konferencii nevyjadrovala priateľsky. Predseda SNS Andrej Danko v decembri oznámil, že požiadal svojich koaličných partnerov, aby zastavili akúkoľvek štátnu podporu Globsecu.
"Je prirodzenou ambíciou SNS, aby sa tretí sektor obmedzil vo financiách. Je prirodzené a podľa mňa aj žiaduce, aby inštitúcie ako Globsec nemali od štátu ani euro. Globsec je občianske združenie, ktoré nás stojí státisíce len na priamej podpore," povedal Danko.
Štátne peniaze pritom tvorili maximálne desatinu rozpočtu konferencie, informovala organizácia.
"Štát Globsecu prispieval na organizačné náklady konferencie, nedotoval každodenný chod organizácie tak, ako to bolo miestami prezentované. Napríklad v roku 2023 tvorila podpora zo slovenského štátneho rozpočtu pre Globsec cca 10 percent celkových organizačných výnosov," napísala Kunová.
Prilákal prestížnych hostí
Globsec je medzinárodne uznávaným podujatím a slovenská diplomacia jeho konanie v Bratislave vždy prezentovala ako úspech. "Veľkým diplomatickým úspechom" ho v roku 2012 nazval aj Robert Fico, ktorý na konferencii rečnil ako slovenský premiér.
Na konferenciách Globsec v Bratislave sa v minulosti zúčastnili napríklad britský premiér David Cameron, dnešná predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen alebo francúzsky prezident Emmanuel Macron.