KYJEV. Česká iniciatíva na dodávku delostreleckých granátov na Ukrajinu je majstrovským príkladom psychologickej operácie, ktorá - ak sa skončí úspechom a krajina napadnutá Ruskom muníciu skutočne dostane - sa môže zapísať do učebníc.
Informovala o tom ukrajinská tlačová agentúra Unian.
Návrh na nákup delostreleckej munície pre Ukrajinu z krajín mimo EÚ predložil český premiér Petr Fiala na mimoriadnom summite EÚ začiatkom februára.
Neskôr na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii prezident Petr Pavel informoval o možnosti nákupu 800-tisíc granátov pre Ukrajincov v tretích krajinách.
Ekvádor a banány
Cieľom českej dezinformačnej kampane je podľa Unian zakryť dodávateľov a nepadnúť do "banánovej pasce", ako sa to nedávno stalo Ekvádoru.
Vtedy sa v médiách rozšírila informácia, že táto juhoamerická krajina je pripravená odovzdať Ukrajine sovietske alebo ruské zbrane. V reakcii na to Kremeľ zakázal dovoz ekvádorských banánov, ktoré tvoria základ ekvádorského hospodárstva. Quito následne od vojenských dodávok na Ukrajinu odstúpilo.

Aby Česi nezradili svojich obchodných partnerov, vytvorili podľa Unian "skutočnú dezinformačnú sieť": najprv prostredníctvom anonymných vládnych zdrojov odovzdali západným médiám informáciu, že dodávateľom je Južná Afrika. Krátko nato rovnako anonymné zdroje oznámili, že skutočným zdrojom granátov je Turecko. O niečo neskôr údajní zasvätenci "vypustili" informáciu, že to bola Južná Kórea. Následne sa objavili správy o Maroku a Indonézii. Vždy prostredníctvom rešpektovaných médií.
"Toto všetko Kremeľ znervózňuje a vyvoláva čisto psychologickú potrebu, aby si to overil," uviedol Unian a dodal, že táto previerka zahŕňa aktiváciu špiónov, ktorí majú začať pôsobiť v každej z menovaných krajín.

Semienko nedôvery
"To bol však len začiatok. Po tejto dezinformačnej kampani nasledovala druhá fáza: Česká republika informovala, že v skutočnosti granáty na Ukrajinu nedodá len tak hocikto, ale skutočný 'ruský spojenec'," napísal Unian a agentúra pripomenula, že poradca českého premiéra pre národnú bezpečnosť Tomáš Pojar vylúčil zo zoznamu potenciálnych predajcov len Severnú Kóreu.
Ukrajinská agentúra poznamenáva, že ruské médiá následne začali so všetkou vážnosťou diskutovať o "kandidátoch na zradu". Konkrétne spomínali Arménsko, Azerbajdžan, Kazachstan, Turkménsko či krajiny "globálneho Juhu", konkrétne Egypt.
"Čechom nestačilo len zatajiť informácie o skutočnom dodávateľovi. Rozhodli sa tiež zasiať nezhody a nedôveru medzi krajiny lojálne Kremľu," napísala Unian.
"Ak operácia zostane utajená, táto česká psychologická operácia sa môže zapísať do učebníc. S ich pomocou by sa mali učiť nielen naši príliš "transparentní" západní partneri, ale aj niektorí ukrajinskí predstavitelia," dodala Unian.
Agentúra uviedla, že úspech operácie by zároveň otvoril možnosť ďalších tajných dodávok zbraní na Ukrajinu.
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine