MOSKVA, BRATISLAVA. Elektronické bilbordy po celom Rusku zobrazujú jednu horiacu sviečku a slovo „Skorbim“, čo v preklade znamená „Smútime“. Počas piatkového útoku v koncertnej sále Crocus City Hall v meste Krasnogorsk na predmestí Moskvy zahynulo minimálne stotridsaťtri ľudí.
„Očakáva sa, že počet obetí porastie,“ uvádza Vyšetrovací výbor Ruskej federácie (SKR) na telegrame. Obete zomreli na strelné poranenia a na vdýchnutie toxických látok z požiaru, ktorý zachvátil budovu. Hasiči plamene likvidovali celú noc, ale z útrob koncertnej sály ešte stále stúpa čierny dym.
Jedno z najznámejších koncertných miest v Rusku sa premenilo na oblasť katastrofy, opisuje BBC. Útok v Krasnogorsku je najsmrteľnejším útokom v krajine za posledných takmer dvadsať rokov.
Rusko v sobotu oznámilo, že v súvislosti s útokom, ku ktorému sa hlásia islamisti, zatklo jedenásť ľudí vrátane štyroch ozbrojencov.
Islamský štát (IS) ešte v piatok priznal, že stojí za útokom. V sobotňajšom vyhlásení dodal, že útok má byť súčasťou vojny zúriacej medzi IS a krajinami bojujúcimi proti islamu, spresňuje Reuters.
Ruský prezident Vladimir Putin v prejave po útoku v Krasnogorsku naznačil spojitosť s Ukrajinou.
„[Teroristi] sa po kúsili ukryť. Presunuli sa smerom na Ukrajinu, kde pre nich podľa predbežných údajov bolo z ukrajinskej strany pripravené okno na prekročenie štátnej hranice,“ uviedol Putin. „ Ktokoľvek sú, kto ich vedie - opakujem: Identifikujeme a potrestáme každého, kto stojí za teroristami.“
Jeden z hlavných ruských kanálov NTV v sobotu odvysielal video, ktoré služba BBC Verify vyhodnotila ako deepfake.

Na videu, ktoré sa šíri aj na sociálnych sieťach, Oleksij Danilov z ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti, hovorí: „V Moskve je dnes zábava. Myslím, že je to veľká zábava. Chcel by som veriť, že takúto zábavu im zariadime častejšie.“
Reportéri BBC Verify zistili, že zvuk na videu bol vygenerovaný umelou inteligenciou, v rámci ruskej snahy obviniť Ukrajinu z piatkového útoku. Video sa skladá z dvoch iných rozhovorov zverejnených v uplynulom týždni. Sam Gregory, odborník na obsah generovaný umelou inteligenciou, pre BBC povedal, že video vysielané NTV bolo pravdepodobne deepfake.
V článku sa dočítate:
- aké útoky proti Rusku islamisti spáchali v minulosti,
- prečo by ISIS chcel útočiť na Rusko práve teraz,
- že Washington informoval Moskvu o možnom útoku,
- prečo by Rusko mohlo chcieť z útoku obviniť Ukrajinu,
- ako mohla byť FSB zapojená do útokov v minulosti.
Ukrajina: Nič s tým nemáme
V koncertnej sále podľa vyšetrovacieho výboru ešte stále prebieha kontrola – pohotovostné služby pracujú na odstránení trosiek, zaistení dôkazov a prezerajú zábery z bezpečnostných kamier.
Útočníci, po ktorých na mieste zostala munícia, pri útoku použili automatické zbrane a na podpálenie častí budovy použili horľavú kvapalinu. V súčasnosti sa vykonávajú balistické, genetické vyšetrenia a vyšetrenia odtlačkov prstov, uvádza BBC.