Text vyšiel pôvodne v denníku Washington Post.
Ukrajina pred ruskou inváziou vo februári 2022 nevyrábala prakticky žiadne zbrane, no tamojší zbrojný priemysel v súčasnosti zažíva svoj boom.
Továrne chrlia granáty, mínometné náboje, vojenské vozidlá, rakety a ďalšie prostriedky, ktoré sú pre vojnové úsilie kľúčové. Produkcia sa v roku 2023 strojnásobila a očakáva sa, že tento rok narastie šesťnásobne, uviedol premiér Denys Šmyhaľ na januárovom zasadnutí ukrajinskej vlády.
Produkcia síce nestačí nahradiť stratu medzinárodnej podpory, najmä zbraní zo Spojených štátov, ale s balíkom pomoci vo výške 60 miliárd dolárov, ktorý uviazol v americkom Kongrese, je domáca výroba teraz dôležitejšia ako kedykoľvek predtým.
Pokiaľ ide o určité kľúčové položky, ako sú drony, ktoré zmenili spôsob vedenia vojny, Ukrajina už vyrába 90 percent toho, čo potrebuje, povedal na konferencii minulý mesiac minister pre digitálnu transformáciu Mychajlo Fedorov.
K týmto položkám patria diaľkové bezpilotné lietadlá, ktoré v posledných týždňoch zasiahli ropné zariadenia hlboko v Rusku, ako aj námorné bezpilotné zariadenia, ktoré vážne poškodili ruskú čiernomorskú flotilu a pomohli znovu otvoriť námorné trasy pre vývoz obilia z Ukrajiny. Ukrajina tiež vyrába svoje vlastné mínometné náboje a sovietske štandardné 122-milimetrové a 152-milimetrové delostrelecké granáty.
Ukrajinské obranné spoločnosti sa tiež snažia naplniť najväčšie potreby armády budovaním vlastných 155 milimetrových nábojov štandardu NATO, ktoré sú potrebné pre delostrelecké systémy dodávané západnými podporovateľmi Ukrajiny.
Týchto nábojov je na fronte zúfalo málo, ale predstaviteľ štátnej obrannej spoločnosti Ukroboronprom uviedol, že výroba sa nezačne skôr ako v „druhej polovici tohto roka“. Predstaviteľ, ktorý hovoril pod podmienkou anonymity z dôvodu citlivosti otázok národnej bezpečnosti, neposkytol ďalšie podrobnosti.
Prezident Volodymyr Zelenskyj však povedal, že domáca výroba je kľúčom k tomu, aby Ukrajina dokázala udržať svoju obranu.
„Toto je cesta von,“ povedal Zelenskyj agentúre AP v decembri, keď diskutoval o nádeji, že Ukrajina môže naplno rozvinúť svoj zbrojný priemysel. Ak sa tieto ašpirácie naplnia, ruské plány „na destabilizáciu, expanziu a okupáciu Ukrajiny sa skončia“.
V článku sa dočítate:
- prečo sa zbrojný priemysel na Ukrajine rozpadol,
- čo predpovedali americké spravodajské služby,
- koľko minie Ukrajina na výrobu zbraní tento rok,
- o celosvetovom nedostatku výbušných chemikálií.
Od guliek po stíhačky
Zatiaľ čo Ukrajina má výrobné kapacity a niektoré suroviny, najmä oceľ, armáda teraz naliehavo potrebuje zbrane.
„Bohužiaľ, môžem povedať, že bez pomoci našich západných partnerov, našich priateľov, vrátane Spojených štátov, nebudeme schopní plne uspokojiť potreby ozbrojených síl Ukrajiny,“ povedal Maksym Polyvianyi, zástupca generálneho riaditeľa najväčšieho súkromného výrobcu zbraní v krajine Ukrainian Armor.

Po páde Sovietskeho zväzu sa zbrojný priemysel na Ukrajine fakticky rozpadol. Roky zlého hospodárenia a korupcie spolu so skutočnosťou, že veľká časť priemyslu sa zameriavala na ruských odberateľov, znamenali, že Ukrajina musela hľadať v zahraničí všetko od guliek po stíhačky.
Ukrajina sa tiež vzdala svojho jadrového arzenálu výmenou za záruky, a to aj od Ruska, že bude rešpektovaná územná suverenita krajiny.
Teraz, vyše dvoch rokoch totálnej vojny, Ukrajina potrebuje všetko od základných materiálov, ako sú guľky, až po sofistikované zbrane, ako sú raketové systémy dlhého doletu, stíhačky a bombardéry.
Ukrajinský minister pre strategický priemysel Oleksandr Kamyšin minulý mesiac povedal, že Ukrajina rozmiestnila lokálne vyrobenú raketu s dosahom viac ako 640 kilometrov. Podrobnosti neuviedol. Vyvíjajú sa aj systémy protivzdušnej obrany a vysoko presné rakety podobné americkému raketovému systému HIMARS, uviedli predstavitelia.
Ale high-tech systémy, ktoré Ukrajina potrebuje na zatlačenie ruských útočníkov, sú ďaleko od výroby na ukrajinskom území. „Na zvládnutie takejto výroby a na vybudovanie takejto výroby treba desaťročia,“ povedal Polyvianyi, ktorý je zároveň riaditeľom Národnej asociácie ukrajinského obranného priemyslu, ktorá zahŕňa cez 50 súkromných dodávateľov.
Ukrajinské jednotky v posledných týždňoch stratili územie na východe, pretože zápasia s klesajúcim počtom nábojov, guliek a dokonca aj vojakov. Situácia sa čoskoro môže ešte zhoršiť. Americké spravodajské služby predpovedali, že Ukrajine sa do konca mesiaca môžu minúť rakety protivzdušnej obrany.
Kým sa Biely dom snaží získať 60 miliárd dolárov pomoci prostredníctvom amerického Kongresu, Ukrajine svitla nádej.
Minulý týždeň Európska únia schválila balík vojenskej pomoci vo výške piatich miliárd dolárov a Bidenova administratíva oznámila, že pošle pomoc vo výške 300 miliónov dolárov vďaka „neočakávaným úsporám nákladov“ v zmluvách Pentagónu pre Ukrajinu. Česká iniciatíva zase dúfa, že v najbližších týždňoch začne posielať asi 800-tisíc nábojov.
To všetko však stále ďaleko zaostáva za potrebami krajiny.

Na hranici životnosti
Ukrajinskí predstavitelia tvrdia, že z bezpečnostných dôvodov nemôžu zverejniť presné údaje o svojej výrobnej produkcii, ale zoznam obmedzení – od nedostatku adekvátnych financií až po nájdenie dostatku strelného prachu – bráni ukrajinskému priemyslu zvýšiť produkciu.
„Náš štátny rozpočet nestačí,“ povedal Oleksandr Zavitnevyč, šéf Výboru pre národnú bezpečnosť, obranu a spravodajstvo v ukrajinskom parlamente.
Schopnosť Ukrajiny financovať domácu výrobu zbraní je obmedzená investičným kapitálom, ktorý môže vyčleniť, keďže finančná podpora Západu vo všeobecnosti smeruje na nevojenské výdavky. Tento rok Ukrajina minie približne päť miliárd dolárov na domácu výrobu zbraní, uviedli predstavitelia, ale všetci sa zhodujú, že to nestačí.
„Hlavným obranným zdrojom sú peniaze,“ povedal Zavitnevyč.
Zvyšovanie daní je politicky riskantné, možno až ekonomicky nerealizovateľné vzhľadom na to, že hospodárstvo krajiny je už teraz na hranici životnosti a veľká časť pracujúceho obyvateľstva žije v zahraničí, bojuje vo vojne alebo je nezamestnaná.
Ukrajinskí predstavitelia obhajujú použitie niektorých z odhadovaných 300 miliárd dolárov v aktívach ruskej centrálnej banky, ktoré Západ zmrazil. V piatok nemecký kancelár Olaf Scholz prvýkrát povedal, že túto myšlienku podporuje.
Aj keby sa však našli peniaze, Ukrajina musí čeliť celosvetovému nedostatku výbušných chemikálií.
Prekážky v dodávateľskom reťazci a prudký nárast medzinárodného dopytu – čiastočne spôsobený vojnami na Ukrajine a v Pásme Gazy vyčerpali zásoby strelného prachu a raketových palív. Na Ukrajine to spôsobilo pravidelné prerušovanie výroby, uviedol Polyvianyi z Ukrainian Armor.
„Dosiahneme štádium, že koľko strelného prachu nájdeme, toľko munície vyrobíme,“ povedal predstaviteľ Ukroboronpromu.
Výrobu brzdia tiež spôsoby obstarávania ukrajinskej vlády, hovoria dodávatelia obrany, pričom zmluvy podpisujú viaceré ministerstvá a neexistuje súdržný systém.
„Hlúpa otázka, ktorú zakaždým dostaneme z rôznych ministerstiev, je ‚Koľko toho dokážete vyprodukovať tento mesiac?‘,“ povedal Artem Viunnyk, šéf spoločnosti Athlon Avia, ktorá vyrába Furia, hlavný ukrajinský prieskumný dron na pozorovanie delostrelectva. „Musia pochopiť, že výroba takto nefunguje.“
Pred vojnou Athlon Avia vyrábala sto dronov ročne, povedal Viunnyk. Teraz ich je 150 mesačne. Zmluvy si však vyžadujú mesiace plánovania nákupu surovín.
Viunnyk povedal, že úradníkom dáva rovnakú odpoveď – nemôže zvýšiť produkciu okamžite, ale v budúcom roku ich môže vyrobiť viac vďaka príprave. „Môžem to urobiť, ale povedzte mi o tom hneď teraz,“ povedal.
Kritické procesy v podzemí
Ukrajinskí predstavitelia tvrdia, že zefektívňujú proces na čele s ministerstvom obrany a generálnym štábom armády.
Ukrajina spolupracuje aj so západnými spoločnosťami ako nemecká Rheinmetall, britská BAE Systems a turecká Baykar. Minulý mesiac sa Rheinmetall dohodol na spoločnom podniku na výrobu 155-milimetrových nábojov a pohonných látok.
V konečnom dôsledku Zelenskyj dúfa, že získa lacné pôžičky a licencie na výrobu a opravu amerických zbraní.
Keďže Ukrajina zvyšuje výrobu zbraní, Rusko sa začalo zameriavať na továrne na výrobu zbraní. Mnoho rakiet je zachytených, ale niekoľko údajne našlo svoj cieľ.
Ukrajina nezverejňuje, kedy je továreň zasiahnutá. Nedávnu cestu novinárov Washington Postu do zariadenia na výrobu mínometov Ukrainian Armor dvakrát prerušili nálety. V okolí však neboli vidieť žiadne ruské rakety ani výbušné drony.
Ukrajinské zbrojovky a ďalšie firmy presunuli časť svojej výroby mimo Ukrajiny, povedal Polyvianyi.
Ochrannými opatreniami spoločností sa stalo, že rozdeľujú výrobné fázy alebo ich duplikujú a umiestňujú ich na rôzne miesta. Niektoré kritické procesy prebiehajú v podzemí. To všetko znižuje produkciu.
Viunnyk z Athlonu Avia uviedol, že rozdelil svoju prevádzku v Kyjeve a časť presunul do Ľvova na západe Ukrajiny. Po bombovej hrozbe vo Ľvove rozdelil výrobu aj tam. „To znižuje našu efektivitu, ale musíme to urobiť, pretože ak to neurobíme, mohli by sme mať veľký problém.“
K tejto správe prispeli aj Serhiy Morgunov a Kostiantyn Khudov.