MOSKVA, BRATISLAVA. Keď druhá najväčšia ruská spoločnosť Lukoil v stredu oznámila, že jej viceprezident Vitalij Robertus náhle zomrel, ukrajinské médiá špekulovali, že ide o následok útoku na ich rafinériu v Nižnonovgorodskej oblasti.
Vo štvrtok už ruské médiá a účty na sociálnej sieti telegram informovali, že Robertusa našli obeseného v jeho kancelárii v Moskve. Nie je vo firme prvým, kto takto skončil - len za posledné dva roky prišiel ropný gigant už o štyroch vrcholových manažérov.
V máji 2022 za zvláštnych okolností zomrel člen dozornej rady Lukoilu Alexander Subbotin, keď dostal infarkt po šamanskom rituáli a požití jedu zo žaby. V septembri 2022 zase ďalší člen rady Ravil Maganov „vypadol z okna“ nemocnice, v ktorej bol hospitalizovaný pre srdcové problémy. V októbri minulého roka zase náhle na zlyhanie srdca zomrel šéf Lukoilu Vladimir Nekrasov.
Podobné prípady sa netýkajú len Lukoilu, ale aj štátneho ropného koncernu Gazprom. „Smrť najmenej ôsmich vrcholových manažérov najvýznamnejších ruských spoločností len za šesť mesiacov ruskej agresie proti Ukrajine nemôže byť ‚bežným‘ zločinom,“ tvrdí pre Euractiv riaditeľ srbského Inštitútu pre medzinárodnú bezpečnosť Orhan Dragaš.
Zoznam „podozrivých úmrtí“ ruských podnikateľov či vplyvných osôb od začiatku ruskej invázie na Ukrajine má na Wikipedii už päťdesiat záznamov. Magazín The Atlantic nazval v decembri 2022 časté prípady záhadných úmrtí v Rusku „syndróm náhlej ruskej smrti“ či „syndróm náhleho úmrtia oligarchov“.
V článku sa dočítate:
- kto zo spoločností Gazprom a Lukoil náhle zomrel,
- čo sa stalo s kritikmi vojny v indickom hoteli,
- prečo môže ísť o bežné samovraždy,
- prečo majú niektoré prípady rukopis ruských tajných služieb.
Kritici vojny vypadávali z okna
Kým Lukoil je najväčšou ruskou firmou, ktorá ešte nie je v rukách štátu, v plynárenskom koncerne Gazprom má hlavné slovo štát.
Na konci januára 2022 našli v jeho rezidencii pri Petrohrade mŕtveho 60-ročného riaditeľa dopravy Gazpromu Leonida Šulmana. O mesiac neskôr – deň po začatí ruskej invázie na Ukrajinu – bol nájdený v garáži vo firemnej rezidenčnej štvrti Gazpromu 61-ročný zástupca riaditeľa pre korporátnu bezpečnosť Alexander Ťuľakov. Oba prípady polícia označila za samovraždu, pri telách oboch mužov našli rozlúčkové listy.
O dva mesiace neskôr zomrel 51-ročný viceprezident Gazprombanky Vladislav Avajev, ktorý predtým údajne zavraždil svoju manželku a dcéru a následne spáchal samovraždu. Odvtedy sa však vyšetrovanie v žiadnom z týchto prípadov nikam nepohlo.
Ruský nezávislý denník Novaja Gazeta a Transparency International tvrdia, že minimálne dvaja poslední muži boli spájaní s miliónovými podvodmi, na ktorých sa na úkor štátu a firmy obohacoval podpredseda predstavenstva Sergej Chomiakov a jeho rodinní príslušníci. Časť z týchto ľudí pritom pracuje pre tajnú službu FSB, samotný Chomiakov bol zase v minulosti zamestnancom KGB.
Zatiaľ čo Gazprom stojí na strane Vladimira Putina, súkromný Lukoil na začiatku inváziu na Ukrajinu kritizoval.
V zozname nejasných úmrtí a samovrážd figuruje aj meno 29-ročnej viceprezidentky ruskej súkromnej banky Loko Bank Kristiny Bajkovej. Tá vypadla z okna v deň, keď sa žoldnieri zo skupiny Wagner vzbúrili proti ruskej armáde a pochodovali na Moskvu.
Záhadné úmrtia ruských podnikateľov sa pritom neviažu len na územie Ruska. V decembri 2022 vypadol za nezistených príčin z tretieho poschodia v hoteli na východe Indie 65-ročný ruský miliardár a jeden z najbohatších členov Putinovej strany Jednotné Rusko Pavel Antov. Len dva dni predtým v tom istom hoteli zomrel aj jeho známy, podnikateľ Vladimir Bidenov, ktorého našli mŕtveho v jeho izbe pri prázdnych fľašiach od vína.
Antov bol podľa serveru India Today kritický k vojne na Ukrajine a podľa polície mohol spáchať samovraždu po tom, čo sa nevedel preniesť cez smrť svojho známeho Bidenova.
Podobnú kritiku vojny na Ukrajine v dôvernom rozhovore zmienil aj viceminister vedy a vyššieho školstva Piotr Kučerenko, podľa novinára v exile Romana Supera nazval inváziu „fašistickou“. Kučerenko zomrel náhle priamo v lietadle pri návrate z pracovnej cesty na Kubu.
Loading
...
Rukopis agentov aj súperenie klanov
Edward Luttwak, americký historik a expert na vojenské stratégie, pre magazín The Atlantic hovorí, že časť z týchto prípadov môžu byť regulárne samovraždy spôsobené zúfalosťou elity zo situácie v Rusku. „Predstavte si, čo sa stane globalizovanej krajine, keď ju zasiahnu sankcie. Niektorí z nich naozaj spáchajú samovraždu,“ hovorí. Rusko má jednu z najvyšších mier samovrážd vo svete a tiež nízku strednú dĺžku dožitia.
Novinár a autor knihy o ruskej vojenskej rozviedke GRU Michael Weiss však dodáva, že niektoré prípady majú naozaj rukopis vrážd spôsobených tajnými službami. Napríklad v roku 2012 v Londýne zomrel po behu ruský podnikateľ Alexander Perepiličnyj, ktorý odhalil podvody spojené s ruskými firmami.
Jeho obhajcovia tvrdia, že ho otrávili toxickou rastlinou, čo dokazovala aj jedna z pitiev, no polícia cudzie zavinenie odmietla. „Toto sú dôkazy, ktoré Rusov potešia. Chcú, aby sme vedeli, že to bola vražda, ale nechcú, aby sme mohli s konečnou platnosťou dospieť k záveru, že to bola vražda,“ dodáva pre The Atlantic.
Nie za všetkým však musí stáť Kremeľ, tvrdí pre magazín Vox Stanislav Markus, profesor z americkej Univerzity v Južnej Karolíne, ktorý napísal knihu o kapitalizme v Rusku a na Ukrajine. Dôvodom môže byť aj súperenie jednotlivých „klanov“ v ruskej spoločnosti. „Doteraz boli tieto klany lojálne Putinovi, ale táto lojalita neznížila ich dravý apetít,“ vraví.
Po začatí vojny na Ukrajine sa však čiastočne znížili finančné toky, z ktorých sa dá kradnúť, a podnikatelia tiež majú menšiu istotu v Putinovu budúcnosť, ktorý je „vodcom ruskej kleptokracie“. „Preto si tieto klany môžu vybavovať účty a súperiť medzi sebou krutejšie – čo môže zahŕňať aj vraždy – bez toho, aby v tom bolo centralizované úsilie Kremľa,“ dodáva.
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine