SME

Putin do penzie nemôže odísť, ani keby chcel. Raz ale bude potrebovať následníka

Rusko vedie už takmer štvrťstoročie.

Vladimir Putin.Vladimir Putin. (Zdroj: Wikimédia)
Načítavam... Putin bude opäť prezident. A nikoho to už neprekvapuje (15. 3. 2024)
Počúvajte v appke SME alebo cez ToldoApple, Spotify a RSS.

Text vyšiel pôvodne v denníku Washington Post.

Vladimir Putin vedie Rusko už takmer štvrťstoročie. Ak v nedeľu vyhrá svoje piate prezidentské obdobie, čo je v podstate isté, bude mať nárok na ďalších šesť rokov. Jeho pôsobenie v Kremli tak bude dlhšie ako dlhoročné vedenie sovietskeho lídra Josifa Stalina. Putin bude mať následne nárok aj na ďalšie šesťročné obdobie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Putin, ktorý má 72 rokov, bude mať po osemdesiatke, ak si odslúži obe nasledujúce funkčné obdobia. A nie je dôvod predpokladať, že by v tom čase odstúpil. Väčšina ruských pozorovateľov vychádza z predpokladu, že Putin bude vládnuť doživotne. Môže to byť výhodou, ale aj slabinou.

SkryťVypnúť reklamu

Ohrození protivníci

Putin, bývalý špión KGB, mal len 46 rokov, keď sa v roku 1999 dostal do najvyššej politiky - chorľavý prezident Boris Jeľcin ho vytiahol ako pomerne neznámeho človeka na post ruského premiéra a čoskoro sa stal úradujúcim prezidentom.

Jedným z dôvodov, prečo sa mu tak dobre darí, je, že jeho štýl vedenia nepripúšťa súperov. Alexej Navaľnyj, najsilnejšia a najcharizmatickejšia postava ruskej opozície za posledné roky, ktorý prežil aj útok v roku 2020, zomrel minulý mesiac v arktickej trestaneckej kolónii.

Zabili aj ďalších potenciálnych rivalov, napríklad Borisa Nemcova zastrelili na moskovskej ulici v roku 2015.

Súvisiaci článok Český novinár v Moskve: Volebné komisie postihujú, ak nedodajú vhodné výsledky Čítajte 

Šéf Wagnerovej skupiny Jevgenij Prigožin, žoldniersky vodca a bývalý Putinov spojenec, zomrel v plameňoch dva mesiace po minuloročnom krátkom vojenskom povstaní.

SkryťVypnúť reklamu

Dokonca aj Putinovi nominálni súperi vo víkendových voľbách sú v najlepšom prípade len štátom odobrené nuly. Jediní dvaja protivojnoví kandidáti, Jekaterina Duncovová a Boris Nadeždin, boli z technických dôvodov z volieb vyradení.

Všemocný spasiteľ

Putinova dlhá minulosť a pravdepodobne aj budúcnosť pri moci mu výrazne pomáha v zahraničných záležitostiach. Keď má do činenia s krajinou, ako sú Spojené štáty, kde sa stranícke zmeny zvyčajne dejú každé štyri alebo osem rokov, môže zatnúť zuby a počkať na priateľskejšieho vodcu. Nezažíva taký domáci tlak ako jeho najvýraznejší zahraničný nepriateľ, ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ktorý si musí udržať popularitu, ak chce zostať na svojej pozícii.

Čo však príde po Putinovi? Ak putinizmus nepripúšťa žiadnych súperov, je tu aj málo priestoru pre nástupcov. V eseji uverejnenej tento týždeň v časopise Foreign Affairs sa experti na Rusko Michael Kimmage a Maria Lipman zamýšľali nad tým, či práve Putinova sila nemôže byť aj slabosťou režimu, ktorý vytvoril.

SkryťVypnúť reklamu

„Každý režim, ktorý sľubuje, že bude žiť večne, si nemôže dovoliť, aby bol vnímaný ako zlyhávajúci,“ napísali. „Putinova prezentácia seba samého ako všemocného spasiteľa - jediného, kto môže riadiť osud Ruska - tak predstavuje pre režim dlhodobé riziko.“

Putinovým najznámejším učeníkom je Dmitrij Medvedev, v súčasnosti podpredseda Bezpečnostnej rady Ruska. Medvedev bol v rokoch 2008 až 2012 prezidentom Ruska, zatiaľ čo Putin pôsobil ako predseda vlády - „tandemový“ štýl vedenia, ktorý má Putinovi pomôcť vyhnúť sa obmedzeniam funkčného obdobia. (V roku 2021 zmenil zákon, aby už nemusel využiť tandem opäť.)

Medvedeva kedysi vnímali ako potenciálneho reformátora s jemnejším prístupom ako Putin. Teraz je známy najmä agresívnym nacionalizmom a posmešnými vyhláseniami na adresu Ukrajiny a Západu. Jeho posolstvá často šokujú, hoci niektorí analytici tvrdia, že hrá starostlivo premyslenú úlohu „dvorného klauna“ Kremľa, ktorého možno využiť na to, aby Putin vyzeral umiernenejšie.

SkryťVypnúť reklamu

Od Medvedevovho prvého nástupu Putin verejne nehľadal mladšieho partnera. Otázkou tak zostáva, koho považuje za náhradu. Zdá sa, že pre niektorých zo zjavných kandidátov vrátane Medvedeva a premiéra Michaila Mišustina, je to beh na dlhé trate.

Favorizovaní kandidáti?

Vojenskí predstavitelia, ako napríklad ruský minister obrany Sergej Šojgu, sú dobre známi, ale ich nedostatočná podpora verejnosti sa prejavila počas povstania skupiny Wagner.

Provládni politici, ktorí si vybudovali fanúšikovské základne, sú na tenkom ľade.

Populárny moskovský starosta Sergej Sobianin bol v minuloročnej kampani za znovuzvolenie nominantom Putinovej strany Jednotné Rusko napriek tomu, že predtým kandidoval ako nezávislý - tento krok si kritici vysvetľovali ako snahu zabrzdiť jeho politický rast v meste, kde je vládnuca strana menej populárna.

SkryťVypnúť reklamu

Nikolaj Patrušev, tajomník Ruskej bezpečnostnej rady, je považovaný za veľmi vplyvného - ale do invázie na Ukrajinu sa zväčša držal v úzadí a významným hlasom sa stal až vďaka svojej jastrabej rétorike.

Gubernátor ruskej Tulskej oblasti Alexej Ďumin tiež nie je na Západe dobre známy, ale jeho minulosť bývalého Putinovho osobného strážcu, ktorý bol povýšený do vysokých vojenských funkcií, viedla ku špekuláciám, že by mohol byť favorizovaným kandidátom.

Iný, ale rovnaký

Hoci iní silní vodcovia sa často snažia udržať moc v rodine, nie je jasné, či by ich Putin nasledoval. Oficiálne má ruský prezident dve dcéry. Hovorí však o nich len málo. Hoci sa o nich v súčasnosti zmieňujú ruské médiá - obe sú akademičky, jedna sa venuje matematike a druhá genetike -, nie sú s ním verejne spájané a ničím nenaznačujú, že by sa niektorá z nich pripravovala na budúce vodcovstvo.

SkryťVypnúť reklamu

Keďže Rusko nemá žiadnych skutočných súperov ani jasného nástupcu, väčšina špekulácií o jeho budúcnosti sa namiesto toho sústreďuje na Putinovo zdravie. Minulý rok sa z populárneho účtu na telegrame rozšírila fáma, ktorá tvrdila, že Putin má infarkt, do hlavných medzinárodných spravodajských médií, a to napriek jasnému nedostatku dôkazov.

Aj keď ide len o fámy, takéto príbehy odrážajú základný fakt: ak sa v Rusku niečo výrazne nezmení, Putin vo funkcii zomrie. Ako tento týždeň napísal Robert Person, expert na Rusko z Vojenskej akadémie USA, Putin nemôže „odísť od moci a užívať si pokojný dôchodok, ani keby chcel“.

Putinova schopnosť hrať dlhú hru mu pomohla pri niektorých jeho rozhodujúcich zahraničnopolitických činoch. Hoci jeho počiatočná invázia na Ukrajinu zlyhala, Rusko dokázalo získať späť malé zisky na území vďaka úplnej vytrvalosti, keď krvavé patové boje vyčerpali Kyjev a jeho spojencov. Ruská ekonomika sa po počiatočnom šoku zo západných sankcií do značnej miery stabilizovala.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok O prezidentské voľby v Rusku je rekordne nízky záujem. Kremeľ má problém použiť aj tradičné stratégie Čítajte 

Mnohí predpovedajú, že keď Putin konečne opustí svoj úrad, nastane tvrdý a chaotický boj o moc. „Dni, mesiace a roky po Putinovom odchode môžu byť ešte búrlivejšie, než by sme očakávali," napísal Person. Ale to, že dôjde k boju o moc, neznamená, že sa systém nakoniec zmení.

Kimmage a Lipmanová v časopise Foreign Affairs teoretizujú, že ten, kto nastúpi po Putinovi, zdedí nakoniec štát, ktorý vytvoril, s jeho silnými bezpečnostnými službami a armádou. Ak sú produktom tohto systému, naozaj by ho chceli zmeniť?

„Nechceli by, aby vnútorné rozpory ohrozili geopolitickú pozíciu Ruska, a nechceli by sa vzdať ideologických konštrukcií, ktoré Putin zostavil,“ napísali Kimmage a Lipmanová. „Putin urobil dosť pre to, aby ten, kto ho bude nasledovať, bol pravdepodobne jeho dedičom.“ Ako v novembri povedal Putinov hovorca Dmitrij Peskov, prípadný Putinov nástupca nemusí Rusko až tak veľmi zmeniť.

SkryťVypnúť reklamu

Bude „rovnaký“, povedal Peskov pre ruskú televíziu. „Alebo iný, ale rovnaký.“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 110
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 437
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 357
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 128
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 872
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 3 569
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 3 303
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 377
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Obvineniam predchádzali policajné razie v Belgicku a Portugalsku.


TASR
Poľský premiér Donald Tusk.

Tusk poukázal na bezpečnostné opatrenia na poľských hraniciach.


TASR
Russell Brandô

Brand obvinenia popiera.


TASR
Rafal Trzaskowski

Prvé kolo voľby hlavy štátu sa uskutoční 18. mája.


TASR

Sportnet

Radosť hráčok Slovenska po strelení gólu

Polovicu gólov vsietila Tamara Morávková.


TASR
Hokejisti HC Prešov.

Prešov získal v sérii trojzápasové vedenie.


Tommy Paul.

Posledným členom štvrťfinálovej osmičky v Houstone sa nad ránom stal Alex Michelsen.


Albert Šimek
Barani Banská Bystrica.

Vo finále zdolali v dramatickej sérii Slovan Bratislava.


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu