SME

Čínski policajti budú môcť hliadkovať v Maďarsku. V Európe neslúžia len turistom

Sledovať treba aj ďalšie kroky slovenskej vlády, hovorí analytik.

Čínsky minister verejnej bezpečnosti Wang Xiaohong (Wang Siao-chung).Čínsky minister verejnej bezpečnosti Wang Xiaohong (Wang Siao-chung). (Zdroj: tasr/ap)

BRATISLAVA, BUDAPEŠŤ. V Maďarsku by čoskoro mohli legálne hliadkovať príslušníci čínskej polície. Viaceré zahraničné médiá takto zhodnotili dohodu o spolupráci v oblasti bezpečnosti a spravodlivosti, ktorú koncom februára spečatila Budapešť s Pekingom. Možnosť pre maďarský server Telex.hu potvrdil aj tamojší minister vnútra Sándor Pintér.

Čínsky minister verejnej bezpečnosti Wang Siao-chung navštívil koncom februára Budapešť a vyhlásil, že dúfa v "prehĺbenie spolupráce v oblasti boja proti terorizmu a zločinu". Návštevu vyhlásil za nový významný bod vo vzájomných vzťahoch, píšu noviny Die Welt.

SkryťVypnúť reklamu

Denník zmluvu medzi Čínou a Maďarskom prirovnáva k podobnej zmluve, ktorú Čína už uzavrela so Srbskom a ktorá umožňuje čínskym policajtom hliadkovať v Srbsku po boku tamojších policajtov - oficiálne na pomoc čínskym turistom. Srbsko však nie je členským štátom EÚ ani schengenskej zóny.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Die Welt cituje obavy z možnosti, že by si Čína v Budapešti zakladala bezpečnostnú sieť. Do krajiny totiž prichádza množstvo čínskych investícií.

"S investíciami prichádza do krajiny aj veľa čínskych občanov. Z pohľadu čínskeho štátu musia byť títo ľudia pod dohľadom," cituje nemecký denník Szabolcsa Pányiho, maďarského novinára a experta na bezpečnosť. Pányi sa domnieva, že Čína v Maďarsku buduje základy pre takýto dohľad.

Súvisiaci článok Prečo Orbán blokuje európske rozhodnutia? Viditeľné výsledky to nemá, expert však vidí stratégiu Čítajte 

" Maďarsko je už dlhšie podozrievané z toho, že môže spolupracovať s čínskymi tajnými službami a posúvať im spravodajské informácie, preto akákoľvek spolupráca v bezpečnostnej oblasti vyvoláva oprávnene otázky," komentuje situáciu pre SME Filip Šebok, politický analytik českej Asociácie pre medzinárodné otázky.

SkryťVypnúť reklamu

Chorvátsko áno, Čína nie?

Zmluvy o policajnej spolupráci nie sú nezvyčajné ani nebezpečné. Slovenskí policajti chodievajú počas leta do Chorvátska, aby tam boli k dispozícii slovenským turistom. Podobne rakúski policajti fungujú počas turistickej sezóny v oblasti maďarského jazera Balaton. V oboch prípadoch ide o spoluprácu medzi štátmi EÚ a schengenského priestoru.Pri Číne však už dlhší čas existujú podozrenia, že po Európe zakladá sieť neoficiálnych policajných staníc, ktoré neslúžia na pomoc čínskym turistom, ale na dohľad a perzekúciu. O sieti informovala už pred dvoma rokmi španielska organizácia Safeguard Defenders.

Pekinský režim založil po svete najmenej stovku neoficiálnych policajných staníc a ich základom sú bilaterálne zmluvy medzi Čínou a druhými krajinami, citovala informácie Safeguard Defenders americká stanica CNN v decembri 2022 . Spomína predovšetkým Taliansko, Chorvátsko, Srbsko či Rumunsko.

SkryťVypnúť reklamu

Organizácia v tom čase tvrdila, že čínsky režim policajné stanice používa aj na to, aby prinútil vybraných čínskych občanov vrátiť sa do vlasti. K takýmto prípadom podľa Safeguard Defenders prišlo v Paríži, ale aj v Španielsku a v Srbsku.

Taliansko bolo v decembri 2022 ešte signatárom čínskej iniciatívy Novej hodvábnej cesty, z ktorej však medzitým odstúpilo. Ide o Čínou iniciovaný projekt s oficiálnym cieľom zlepšiť dopravnú infraštruktúru pre potreby obchodu. Memorandum o porozumení s Čínou vo veci Novej hodvábnej cesty podpísali aj Česko či Slovensko, spolu s nimi ďalších zhruba 150 krajín.

Čo to znamená pre Slovensko

Telex.hu upozorňuje, že dve pracoviská, kde pôsobia čínski policajti, už fungujú aj v Maďarsku. Na papieri slúžia iba ako administratívne centrá pre čínskych občanov.

SkryťVypnúť reklamu

"Samotné spoločné hliadky považujem predovšetkým za symbolický signál zintenzívňujúcej sa spolupráce medzi Maďarskom a Čínou, ktorá prechádza aj do bezpečnostnej oblasti. Ich priamy dopad nebude zásadný," hodnotí možnú prítomnosť čínskych policajtov v Maďarsku Filip Šebok.

Varuje však, že verejne známe informácie môžu naznačovať, že Maďarsko možno s Čínou spolupracuje aj v iných otázkach, ktoré verejnosti nie sú známe. Hovorí predovšetkým o dohľade pekinského režimu nad čínskymi občanmi v Maďarsku.

Ich počet sa môže v najbližšej budúcnosti zvýšiť, keďže do Maďarska prichádzajú čínske investície v podobe továrne na batérie čínskeho výrobcu CATL, automobilky BYD alebo aj kampusu Fudanskej univerzity.

"Zo strany iných európskych štátov sa týmto nič zásadné nemení, Maďarsko je v bezpečnostných otázkach už dlhšie považované za nespoľahlivého partnera," komentuje Šebok.

SkryťVypnúť reklamu

V Maďarsku sa môže ochladiť

"Maďarsko a Čína si vždy jeden druhého vážili, podporovali sa a správali k sebe ako seberovní," cituje Die Welt vyjadrenie maďarského premiéra Viktora Orbána pre čínsku agentúru Xinhua. Vzápätí však denník pridáva varovanie, že Maďarsko v takomto partnerstve nebude rovnocenné a riskuje, že si od čínskeho režimu vybuduje závislosť.

"Čínske zahraničné projekty sa budujú podľa podmienok Pekingu," píše Die Welt.

Možný vplyv na situáciu v Maďarsku si všíma aj Šebok. "Z dlhodobého hľadiska môžu mať blízke vzťahy s čínskym režimom aj dopad na politické slobody v Maďarsku, ktoré sú už dnes výrazne obmedzené orbánovským režimom. Možno napríklad čakať väčší tlak na cenzúru kritických hlasov voči Číne či posilnenie autocenzúry. Ale tu je hlavným aktérom Orbánov režim, vplyv Číny je zanedbateľný," píše Šebok pre SME.

SkryťVypnúť reklamu

Orbán ukazuje, že má partnera

Budapešť si systematicky buduje vzťahy nielen s Pekingom, ale aj s inými diktátorskými režimami. V nedávnej minulosti Maďarsko vyhovelo alebo sa koordinovalo s Tureckom či s Ruskom.

S Európskou úniou má Orbán konflikty, je v nej diplomaticky takmer izolovaný, upozorňuje Šebok. Spoluprácou s Čínou podľa neho získava hospodárskeho a politického partnera a zároveň signalizuje západným partnerom, že Maďarsko má alternatívy.

Podobne hodnotil pre denník SME postoje Budapešti v nedávnom texte aj maďarský politický analytik Rudolf Berkes. Viktor Orbán podľa neho systematicky vysiela signály autoritárskym režimom, že dokáže účinne "ovplyvňovať, zdržiavať a blokovať rozhodovanie EÚ a NATO, čo môže byť pre tieto štáty hodnotným nástrojom," uviedol.

SkryťVypnúť reklamu

Aj Šebok vidí konkrétne benefity, ktoré Peking z takýchto vzťahov získava. "Pre Čínu je výhodne mať takéto blízke vzťahy so štátom, ktorý je členom EÚ a NATO, lebo sa môže dostať k hodnotným informáciám a napríklad cez Maďarsko vykonávať spravodajské aktivity cieliace aj na iné európske štáty," tvrdí.

"Priame dopady na Slovensko neočakávam, ale bude dôležité sledovať kroky slovenskej vlády, ktorá naznačuje úmysel posilniť vzťahy s Čínou. Nevylučujem ani možnosť, že Fico sa inšpiruje Orbánom a bude sa taktiež snažiť posilniť čínsku linku svojej zahraničnej politiky," pokračuje.

Poukazuje aj na jestvujúce čínske investície na Slovensku, medzi ktoré patrí aj Volvo. Pôvodom švédsku automobilku totiž vlastní čínska korporácia Geely.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 486
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 713
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 517
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 553
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 6 110
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 750
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 559
  8. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 4 380
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Maďarský premiér Viktor Orbán.

Zhromaždenie zvolala mimoparlamentná Maďarská strana dvojchvostého psa.


TASR
Minister zdravotníctva Robert F. Kennedy.

Odborníci označili Kennedyho snahu za scestnú a nerealistickú.


ČTK 28
Pápež František.

Pre 88-ročného pápeža to bola v ostatných dňoch štvrtá neplánovaná prechádzka.


SITA
Opozícia zorganizovala vo Varšave pochod k tisícemu výročiu Poľského kráľovstva

Uplynulo zároveň 500 rokov odvtedy, ako sa Pruské vojvodstvo stalo lénom poľskej koruny.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu