KYJEV, BRATISLAVA. Ich mená mali ruskí vojaci ako prioritu – reportéri agentúry AP Mstyslav Černov a Jevgenij Maloletka vedeli, že ak sa z obliehaného Mariupoľa nedostanú, skončia zrejme v zajatí.
„Ak vás chytia a dostanú pred kameru, donútia vás povedať, že všetko, čo ste nakrútili, je lož. Všetko vaše úsilie a všetko, čo ste v Mariupoli urobili, bude márne,“ oznámil im policajt, keď po dvojicu novinárov do zničenej nemocnice prišlo ukrajinské komando s jedinou úlohou – dostať ich do bezpečia.
Dokumentárny film Mstyslava Černova 20 dní v Mariupoli, ktorý prináša zábery z Ruskom obliehaného prístavného mesta, získal v nedeľu v noci Oscara za najlepší celovečerný dokument.
Rusi už od marca 2022 hovoria o reportéroch ako o informačných teroristoch a dokument označujú za západnú propagandu. Po víťazstve sa útoky Ruska na novinárov opäť zosilnili.
Oscar za klamstvo, tvrdia Rusi
Zábery z pôrodnice číslo 3 v obliehanom Mariupoli patria medzi ikonické obrazy zo začiatku ruskej invázie na Ukrajinu. Černov, Maloletka a ich producentka Vasilisa Stepanenková z agentúry AP boli na začiatku marca 2022 jediní novinári pracujúci pre západné médiá, ktorí z mesta napriek obliehaniu neodišli.
Obrazy zo zbombardovanej nemocnice zverejnila väčšina západných, no aj ruských médií – akurát s komentárom, že ide o zinscenované zábery a hercov. Neskôr ruská propaganda tvrdila, že nemocnicu zasiahli, pretože išlo o základňu ukrajinského pluku Azov.
Keď sa Černov spolu s ďalšími po dvadsiatich dňoch z Mariupoľa dostal, informácie o ruskej informačnej operácii ho neprekvapili – zažil ich aj po zostrelení malajzijského lietadla nad Donbasom.
„Bolo jasné, že čím viac ľudí je zapojených a čím absurdnejšie a krutejšie činy Rusi spáchajú, tým viac budú šíriť propagandu, ktorá to popiera,“ povedal v rozhovore pre ukrajinský magazín NV. Černova a Maloletku ruská propaganda označila za „informačných teroristov“.
Dokument, ktorý ukazuje surové zábery z nemocníc, kde na následky bombardovania umierajú deti, či masové hroby, v ktorých pracovníci mesta pochovávajú obete z ulíc, sa teraz opäť stáva súčasťou ruskej propagandy.
Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov víťazstvo dokumentu o ruskej invázii odmietol komentovať. Prokremeľská novinárka Julija Vitjazeva na telegrame napísala, že cenu dostali tvorcovia „hoaxu o mariupoľskej pôrodnici, ktorí prevrátili zverstvá ukrajinskej armády v hrdinstvo“.
„Černov a Maloletka, ktorých teraz uznávajú a ktorým dávajú ocenenia, sú tiež komplici. Skôr alebo neskôr na nich dôjde,“ napísala novinárka.
Dokument „pozostáva čisto z lží“, napísal Server Pravda-en.com.
Na ruských sociálnych sieťach tiež pribudlo množstvo komentárov, ktoré označujú dokument za zinscenovaný. „Ukrajina získala prvého a zdá sa, že aj posledného Oscara vo svojej histórii. A podľa očakávania – opäť za klamstvo,“ napísal užívateľ Igor.
Iní komentujúci sa z výhry vysmievali. „Oscara majú, ale Mariupoľ nie,“ píše profil s menom Elena na Telegrame.
Do Mariupoľa sa nedostane
Dokument po Pulitzerovej cene a britskej filmovej cene Bafta získal aj prvého Oscara pre Ukrajinu. Ďakovná reč Mstyslava Černova, ktorý je filmárom a režisérom dokumentu, patrila medzi najsilnejšie momenty oscarového večera.
„Želal by som si, aby som tento film nikdy nenatočil. Želal by som si, aby som bol schopný toto ocenenie vymeniť za to, že by Rusko nikdy nenapadlo Ukrajinu, nikdy neokupovalo naše mestá... aby Rusko nezabíjalo desaťtisíce mojich ukrajinských spoluobčanov, želal by som si, aby prepustili všetkých rukojemníkov,“ povedal Černov.
Černov tvrdí, že do Mariupoľa by sa rád vrátil, no v čase okupácie to zrejme nebude možné. „Nechcel by som byť medzi ľuďmi, ktorí ma nazývajú informačným teroristom. Naozaj sa chcem do Mariupoľa vrátiť a nakrútiť všetko, čo sa tam naozaj deje. Lenže to budem zrejme schopný spraviť, až keď bude mesto oslobodené,“ tvrdí.
Černov v rozhovore pre server The Village povedal, že si nemyslí, že fotografia či dokument môžu zastaviť vojnu, no môžu pomôcť.
„Po odchode z Mariupoľa nám povedali, že zverejnenie našich záberov a fotografií uľahčilo úradníkom dohodnúť sa na ‚zelených koridoroch‘ (na evakuáciu civilistov). Dúfam, že to niekomu zachránilo život. Že sa niekomu podarilo nájsť svojich príbuzných v nemocnici, zachrániť ich, dostať ich z Mariupoľa. Dúfam, že to niektorým ľuďom pomohlo,“ dodal.
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine