PRAHA. Francúzsky prezident Emmanuel Macron je v utorok na návšteve Prahy. V prejave k študentom francúzskeho lýcea podľa agentúry AFP zdôraznil, že sa blíži moment, keď bude potrebné, aby spojenci Ukrajiny neboli pri jej podpore v boji proti ruskej agresii zbabelí.
Prvou zastávkou v Macronovom nabitom programe v Prahe bolo francúzske lýceum, kde otvoril nové priestory a stretol sa s francúzskou komunitou v Česku.
V prejave apeloval na spojencov Ukrajiny, aby neboli voči Rusku zbabelcami. "V Európe sa blíži doba, keď nesmieme byť zbabelí," povedal francúzsky prezident.
Potom zamieril na Pražský hrad, kde ho s vojenskými poctami prijal český prezident Petr Pavel.
Formy asistencie
Podľa českého prezidenta je čas, aby európske krajiny zvážili všetky dostupné možnosti ďalších foriem pomoci Ukrajine a neodmietali a priori akúkoľvek prítomnosť na mieste.
Zdôraznil, že by však išlo o formy asistencie, a nie bojové jednotky. Ako príklad uviedol možnosť európskej výcvikovej misie na území Ukrajiny.
Pavel sa podľa svojich slov s Macronom zhodol, že Európa musí hrať väčšiu rolu v pomoci Ukrajine a odstrašovaní Ruska.
"Som za to, aby sme hľadali nové spôsoby vrátane pokračujúcej diskusie o možnej prítomnosti na Ukrajine rôznymi spôsobmi a formami... Ak je v našom záujme, aby Rusko na Ukrajine neuspelo, nemôžeme zostať pri tej pomoci, akú Ukrajine poskytujeme dnes," povedal Pavel.
Doplnil, že spôsobov ďalšej pomoci vrátane prítomnosti na mieste je mnoho. "Je čas na to, aby sme o nich vážne hovorili. Odmietavé stanoviská prisudzujem tomu, že je obava, aby sme nehovorili o vysielaní bojových jednotiek na Ukrajinu, lebo tým by naozaj mohlo dôjsť k prekročeniu pomyselnej červenej línie. Ale o tom nebola reč. Hovoríme o formách asistencie," spresnil český prezident.
Reagoval tým na otázku o možnom vyslaní vojsk západných štátov na Ukrajinu. Macron minulý týždeň na novinársku otázku o možnom vyslaní vojakov na Ukrajinu povedal, že nič nie je vylúčené.
Pavel ako príklad možnej prítomnosti európskych jednotiek na Ukrajine uviedol výcvikovú misiu. "Aj keby na jej území fungovala nejaká výcviková misia, nie je to porušením žiadneho medzinárodného pravidla," dodal.
Loading
...
Macron si pripomenul obete streľby
Francúzsky prezident po rokovaní zopakoval, že Rusko nesmie na Ukrajine zvíťaziť. Pripomenul, že viaceré západné krajiny sa združujú do rôznych koalícií ďalším foriem pomoci. Ako príklad uviedol koalíciu štátov v oblasti delostrelectva, čo je iniciatíva Francúzska a USA.
"Česká iniciatíva v oblasti munície je významným doplnkom, ku ktorému sa pripájame a budeme s ním spolupracovať," reagoval Macron na otázku, ako sa do českého projektu zapojí Francúzsko. Podrobnosti povedať nechcel.
Len dodal, že s financovaním by mohol pomôcť aj Európsky mierový nástroj. Česko sa svojou iniciatívou snaží urýchlene zohnať muníciu pre Ukrajinu z mimoeurópskych štátov, pričom na Západe hľadá spojencov na jej financovanie.
Prezidenti po tlačovom brífingu zamierili na Námestie Jana Palacha, kde si spoločne uctili pamiatku obetí tragickej decembrovej streľby na Filozofickej fakulte Univerzity Karlovej.
Macron sa potom presunul na druhú stranu Vltavy, kde rokoval s českým premiérom Petrom Fialom.
Posilneniu európskej bezpečnosti
Podľa Petra Fialu je potrebné premýšľať nielen o tom, ako aktuálne pomôcť Ukrajine, ale aj o posilnení európskej bezpečnosti v nasledujúcich rokoch.
Na oba aspekty sa podľa neho zamerala parížska konferencia, ktorú minulý týždeň zvolal francúzsky prezident Emmanuel Macron.
Konferencia podľa Fialu stanovila konkrétne ciele a kroky, ktoré povedú k silnejšej podpore Ukrajiny, ale aj k posilneniu európskej bezpečnosti v budúcnosti.
"Musíme premýšľať o tom, ako teraz pomôcť Ukrajine, ako čo najviac oslabiť dôsledky ruskej agresie, ako zastaviť ruskú agresívnu politiku, ale súčasne musíme myslieť aj na budúcnosť Európy, na jej bezpečnostnú architektúru. Na to, čo bude nielen o mesiac, ale aj o rok či dva a ako posilniť našu rolu," vyhlásil český premiér.
Ocenil zapojenie sa Francúzska do českej iniciatívy na dodávky munície na Ukrajinu z tretích krajín. "Rokujeme o konkrétnej podobe," dodal Fiala a poďakoval sa všetkým, ktorí sa v iniciatíve angažujú.
Rokovali aj o jadrovej energetike
Okrem ruskej agresie na Ukrajine bola hlavnou témou rokovania Fialu s Macronom jadrová energetika. Podľa českého premiéra ju oba štáty vnímajú ako kľúčový nástroj na zaistenie energetickej bezpečnosti.
Fiala je presvedčený, že aj vďaka úsiliu Česka a Francúzska je jadro v EÚ čoraz širšie akceptované. Dodal, že rok 2024 bude pre ČR v oblasti jadrovej energetiky prelomový, lebo bude známy víťaz tendra na dostavbu blokov v atómovej elektrárni Dukovany, o čo sa uchádza aj francúzsky koncern EDF.
Macron sa aj na utorkovej návšteve Prahy snaží účasť Francúzska v tendri podporiť. "Patríme k európskej jadrovej aliancii, ktorá sa zasadzovala, aby v hlavných dokumentoch EÚ bola technologická neutralita. Na to, aby sme mali zvrchovanú bezuhlíkovú stratégiu, potrebujeme obnoviteľné zdroje a jadro," povedal.
Fiala s Macronom podpísali Akčný plán strategického partnerstva krajín na roky 2024 až 2028. Dokument sa zaoberá zahraničnou politikou, obranou a bezpečnosťou, migráciou, obchodom, vedou či kultúrou.
Potom sa francúzsky prezident zúčastnil na česko-francúzskom jadrovom fóre, kde loboval za účasť Francúzska v pripravovaných českých jadrových projektoch.
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine