Text vyšiel pôvodne v denníku The Washington Post.
Donald Trump vo februári povzbudil Rusko, aby si „robilo, čo chce“ so spojencami NATO, ktorí dostatočne neprispievajú [financiami] do vojenskej aliancie.
Odmietol tiež odsúdiť ruského prezidenta Vladimira Putina za smrť 47-ročného Alexeja Navaľného, kritika Kremľa, ktorý 16. februára náhle zomrel v ruskej trestaneckej kolónii - namiesto toho sa k Navaľnému prirovnal a tvrdil, že obaja boli politickými väzňami.
V utorok večer v televízii Fox News zase pochválil Rusko za to, že je „vojenskou mašinériou“.
„Porazili Hitlera,“ vyhlásil Trump, čím zrejme narážal na úlohu Sovietskeho zväzu v druhej svetovej vojne.
Od ohlásenia svojej prvej prezidentskej kampane v roku 2015 Rusko všade sprevádza Trumpa ako nejaký búrkový mrak. Bývalý prezident opakovane vyjadroval fascináciu Ruskom, nešetril chválou na adresu Putina a odmietal sa postaviť ruskému prezidentovi v celom rade otázok - od zasahovania do prezidentských volieb v roku 2016 až po inváziu na Ukrajinu pred dvoma rokmi.
Trumpova zdržanlivosť pri ráznej konfrontácii s Ruskom a jeho obdiv voči Putinovi už dlhodobo vyvolávajú istú otázku: Prečo, pokiaľ ide o Trumpa, „všetky cesty vedú k Putinovi?“ Ešte v roku 2019 sa presne toto spýtala vtedajšia predsedníčka Senátu Nancy Pelosi.
Trumpovo najnovšie kolo chvály Ruska teraz vyvoláva rovnakú otázku, len situácia sa odvtedy dramaticky zmenila.
Rusko-ukrajinská vojna vstupuje do tretieho roka a nič nenasvedčuje tomu, že by sa mala zmierniť. Kritici Putina označujú smrť Navaľného za vraždu. A pod Trumpovým vedením sa Republikánska strana v zahraničnej politike vydala smerom k izolacionizmu, pričom republikáni v Snemovni reprezentantov brzdia veľmi potrebnú pomoc Ukrajine.
„Jeho náklonnosť k Putinovi - nech už je akákoľvek - je nebezpečná pre naše transatlantické spojenectvo, pre NATO, pre našu podporu ľudí bojujúcich za demokraciu na Ukrajine,“ povedala Pelosiová.
Aké spojenie má Trump s Ruskom? pýta sa politička.
V článku sa dočítate:
- o Trumpových slabostiach,
- ako si Trump vysvetľuje Putinovu podporu Bidena,
- čo ukazujú prieskumy verejnej mienky v USA,
- ako Bidenova kampaň ťaží z Trumpových proruských výrokov.
Obdiv k silákom
Odborníci na Rusko, ale aj niektorí Trumpovi dôverníci tvrdia, že odpoveď je oveľa jednoduchšia ako niektoré existujúce teórie vrátane tej, že Rusi majú na Trumpa kompromitujúce materiály a využívajú ich na jeho vydieranie.
Tvrdia, že bývalý prezident má jednoducho rád diktátorov a silákov, ako je Putin.
„Moje vysvetlenie je, že sa mu jednoducho páčia títo veľkí chlapi, ktorí si robili, čo chceli, a on chce byť veľkým chlapom, ktorý si robí, čo chce,“ povedal John Bolton, bývalý Trumpov poradca pre národnú bezpečnosť, ktorý sa odvtedy stal otvoreným Trumpovým kritikom.
Bolton opísal široký „vzorec správania“, pričom poukázal na Trumpovu fascináciu inými autoritárskymi lídrami, ako sú Recep Tayyip Erdogan, Kim Čong-un, Viktor Orbán a Si Ťin-pching.
Trump „mal problémy s mnohými demokraticky zvolenými zahraničnými lídrami, najmä so ženami“, a o Siovi niekedy hovoril ako o „kráľovi“, pretože bol „taký pôsobivý“ a „taký zodpovedný“ za Čínu, dodal Bolton.
Michael McFaul, Obamov veľvyslanec v Rusku, povedal, že Trump obdivuje siláckych vodcov, ale dodal, že bývalý prezident zrejme aj skutočne vyznáva podobnú filozofiu vládnutia s niektorými z týchto autoritárov.
„Existuje medzi nimi určitá ideologická príbuznosť a to, čo hovorí Trump, je veľmi podobné tomu, čo hovorí Putin,“ povedal McFaul. „Nemyslím si, že je to len tak, že Trump napodobňuje Putina. Myslím si, že je to ich spoločný svetonázor, ktorý s nimi majú podobný milióny ľudí.“
Bývalý vysokopostavený Trumpov poradca, ktorý hovoril pod podmienkou anonymity, dodal, že Trump jednoducho „závidí diktátorom“. Možno desaťkrát denne sa on a ďalší špičkoví poradcovia snažili Trumpovi vysvetliť, že Putin je nebezpečný a predstavuje hrozbu pre záujmy USA, ale Trumpa zaujal Putinov „imidž tvrdého chlapa“, dodal poradca.
Systematické zasahovanie
Trumpova kampaň odmietla názor, že bývalý prezident bol pri rokovaniach s Putinom mäkký. Kampaň poukázala na nedávne vyjadrenia ruského prezidenta, v ktorých povedal, že dáva prednosť Bidenovi pred Trumpom, pričom Bidena označil za „skúsenejšieho“, „predvídateľnejšieho“ a „politika starej školy“.
„Vladimir Putin nedávno podporil Joea Bidena za prezidenta, pretože vie, že Biden je slabý a dá sa ľahko zastrašiť, čoho dôkazom je Putinova invázia na Ukrajinu,“ uviedla vo vyhlásení Trumpova hovorkyňa Karoline Leavitt.
„Keď bol prezident Trump v Oválnej pracovni, Rusko a všetci americkí protivníci boli odstrašení, pretože sa obávali, ako budú Spojené štáty reagovať.“
Vzťah Trumpa a Putina však zostáva mimoriadne komplikovaný. Spravodajská komunita USA, dvojstranný senátny panel a dvojročné vyšetrovanie osobitného poradcu Roberta S. Muellera III. zistili, že Rusko zasahovalo do prezidentských volieb v USA v roku 2016.
Snahy Ruska o zasahovanie boli „rozsiahle a systematické“, zistil Mueller.
Trump však túto skutočnosť odmietol uznať a opakovane o nej hovoril ako o „ruskom hoaxe“ a politickej „honbe na čarodejnice“, ktorá mu má ublížiť.
„Myšlienka, že Rusko zasahovalo v jeho prospech, podľa neho podkopáva jeho veľké víťazstvo,“ povedala Fiona Hill, ktorá počas prvých dvoch rokov Trumpovej vlády pôsobila ako vrchná riaditeľka pre európske a ruské záležitosti v Rade pre národnú bezpečnosť. „Stále hovoril: ‚Nie, nie, vyhral som. Mal som veľké víťazstvo.‘ Nechcel byť ponížený ani v mene Putina.“
Dodala: „Ak by mu Putin skutočne povedal: ‚Vieš, my sme ti ukradli voľby.‘ [Tak] by jednoducho vybuchol, pretože by to podkopalo jeho predstavu o tom, že je víťaz.“
Trump upútal pozornosť Európanov
Bez ohľadu na Trumpovu motiváciu má jeho politika aj svojich priaznivcov. Justin Logan, riaditeľ pre obranné a zahraničnopolitické štúdie v Cato Institute, opísal postoj Bidenovej administratívy k Ukrajine ako „večnej vojne v praxi“.
„Mnohí republikánski voliči si kladú otázku: ‚Má tu administratíva alebo niekto vierohodnú teóriu víťazstva?‘ A myslím si, že je veľmi ľahké odpovedať na túto otázku záporne,“ povedal Logan. „Budeme len míňať zdroje, kým Rusko nevykrváca do biela, a to podľa mňa nie je z pohľadu amerického daňového poplatníka dobrý plán.“
Edward King, zakladateľ a prezident zahraničnopolitického think tanku Defense Priorities, pochválil Trumpa za to, že „prinajmenšom upútal pozornosť Európanov“, pokiaľ ide o NATO.
„Rozhodne som za prehodnotenie úlohy USA v NATO,“ povedal King. „Som skeptický k trvalým alianciám, pretože to ponúka rôzne druhy problémov v podobe zapletania sa a zapájania sa do konfliktov pre naše vzťahy s krajinami namiesto triezveho pohľadu na bezpečnostné záujmy USA.“
Napriek tomu Trumpove väzby a správanie k Rusku, ktoré sa datujú ešte do čias, keď bol newyorským developerom a túžil rozšíriť svoje impérium do Moskvy, už dlho vyvolávajú obavy u iných svetových lídrov, demokratických zákonodarcov, jeho vlastného tímu pre národnú bezpečnosť a občas aj u niektorých jeho kolegov republikánov.
Tajnosti okolo Ruska
V júni 2016 sa Trumpov najstarší syn Donald Trump mladší stretol v newyorskej veži Trump Tower s Rusmi, ktorí mu sľúbili špinu na otcovu demokratickú protikandidátku Hillary Clintonovú - a Trump neskôr osobne nadiktoval zavádzajúce vyhlásenie, ktoré jeho syn o stretnutí pôvodne zverejnil.
Na tlačovej konferencii nasledujúci mesiac Trump verejne vyzval Rusko, aby sa nabúralo do Clintonovej e-mailov, a povedal: „Rusko, ak počúvate, dúfam, že sa vám podarí nájsť 30-tisíc e-mailov, ktoré chýbajú.“
Po zvolení pokračoval Trumpov kamarátsky vzťah s Putinom. V máji 2017 sa Trump počas stretnutia v Oválnej pracovni podelil s ruským ministrom zahraničných vecí a veľvyslancom o prísne tajné informácie, čo súčasných aj bývalých amerických predstaviteľov prinútilo varovať, že Trumpove odhalenia ohrozujú kľúčový zdroj spravodajských informácií o Islamskom štáte.
Trump tiež opakovane pohrozil, že rozvráti alianciu NATO, čo je dlhodobým Putinovým cieľom. A na summite v Helsinkách v roku 2018 sa Trump stretol s Putinom súkromne na dve hodiny, pričom sa k nemu pripojili len ich tlmočníci, a potom vystúpil na tlačovej konferencii a postavil sa na stranu ruského prezidenta v otázke zasahovania Ruska do volieb namiesto podpory vlastných spravodajských služieb.
Helsinský summit nebol takmer žiadnou odchýlkou; počas celého svojho prezidentovania sa Trump pravidelne snažil utajiť podrobnosti o svojich stretnutiach a rozhovoroch s Putinom pred vlastnými vysokopostavenými poradcami.
Optimálne pre Rusko
Jeho kontroverzné správanie pokračovalo aj po odchode z funkcie. Napríklad vo februári 2022, keď Putin začal svoju inváziu na Ukrajinu, Trump označil Putina a jeho agresiu za „geniálnu“ a „dosť bystrú“.
Najnovšie sa zdalo, že vyzval Rusko, aby napadlo krajiny NATO, ktoré nedosahujú ciele v oblasti vojenských výdavkov, pričom opäť kritizoval spojenecké krajiny za to, že nedostatočne prispievajú na spoločnú obranu NATO.
Alexander S. Vindman, ktorý počas Trumpovho prezidentovania pôsobil ako riaditeľ pre európske a ruské záležitosti v Rade pre národnú bezpečnosť, povedal, že sa obáva, že Putin vidí Trumpove nedávne komentáre a považuje ich za príležitosť na ďalšie zvýšenie ruského nepriateľstva na Ukrajine - a inde.
„Signalizuje, aká by bola budúcnosť v druhej Trumpovej administratíve, ktorá je priateľská voči našim nepriateľom a nepriateľská voči našim priateľom,“ povedal Vindman. „Z pohľadu Ruska je to optimálny scenár.“
Nie je jasné, či je Trumpova podpora Ruska a neochota pomôcť Ukrajine politicky víťaznou stratégiou. Prieskumy verejnej mienky pomerne dôsledne ukazujú, že približne tretina Američanov tvrdí, že Spojené štáty robia príliš veľa na pomoc Ukrajine, zatiaľ čo väčšina hovorí, že Spojené štáty robia správne množstvo alebo nerobia dosť.
Vo februárovom prieskume ABC News-Ipsos sa Američania viac-menej rozdelili na dve časti v tom, či viac veria Bidenovi (33 percent), alebo Trumpovi (36 percent), že lepšie zvládne vojnu medzi Ukrajinou a Ruskom. Ďalších 28 percent uviedlo, že nedôveruje ani jednému, ani druhému, a štyri percentá uviedli, že dôverujú obom rovnako.
A prieskum Quinnipiac University zverejnený minulý týždeň ukázal, že 56 percent registrovaných voličov podporuje zaslanie väčšej vojenskej pomoci Ukrajine za jej úsilie vo vojne proti Rusku. Ten istý prieskum zistil, že 47 percent respondentov schvaľuje spôsob, akým Biden rieši reakciu na ruskú inváziu, čo je viac ako 40 percent, ktorí schvaľujú jeho celkový výkon práce.
McFaul povedal, že Trumpove proruské komentáre by mohli mať ohlas u ukrajinských Američanov, ako aj u ďalších voličov, ktorí majú rodiny stále žijúce vo východnej Európe.
„Nie je prekvapivé, že ich tieto komentáre pobúrili, a v štátoch ako Pensylvánia, Michigan a Wisconsin žijú ľudia [práve] z týchto krajín,“ povedal.
Znepokojení spojenci
Dan Pfeiffer, bývalý vysoký Obamov poradca, povedal, že hoci je „veľa z Trumpovho kamarátstva s Putinom“, poskytuje to demokratom aj skutočnú príležitosť pred prezidentskými voľbami.
„Trump kandiduje ako silný muž, a keď kandidujete proti budúcemu silákovi, je nevyhnutné odhaliť jeho slabiny, a tento mesiac s jeho komentármi o Putinovi je na to skvelá príležitosť,“ povedal Pfeiffer.
Bidenova kampaň už využila Trumpove nedávne výroky. V minútovej reklame vysielanej v štátoch Michigan, Pensylvánia a Wisconsin sa objavujú Trumpove komentáre, ktoré povzbudzujú Rusko, „aby si robilo, čo chce“, a potom rozprávač intonuje: „Žiadny prezident nikdy nič podobné nepovedal. Je to hanebné. Je to slabé. Je to nebezpečné. Je to neamerické.“
A po Trumpových komentároch v televízii Fox News, kde opäť nedokázal rázne obhájiť alianciu NATO, Bidenova kampaň vypustila vyhlásenie, v ktorom ho kritizovala za „posilňovanie Putina“.
„Trump je slabý líder - niekto, kto nerozumie sile demokracie tu doma ani na celom svete,“ uvádza sa vo vyhlásení.
V jednom Trump však vo svojom postoji k Rusku zostal pozoruhodne konzistentný: Vo svojej schopnosti znepokojovať spojencov USA.
O Trumpovi a Rusku hovorili všetci na nedávnej Mníchovskej bezpečnostnej konferencii, počas ktorej sa objavila správa o Navaľného smrti.
„Je to jediné, na čo sa všetci pýtajú: ‚Vráti sa? Čo to znamená?‘ Hillová zopakovala otázky, ktoré sa v súvislosti s Trumpom opakovali v Mníchove. „Pýtajú sa stále tú istú otázku a dostávajú stále tú istú odpoveď: ‚Áno, mohol by sa vrátiť. Znamená to, že sa musíte dať do poriadku.‘“
Na tejto správe sa podieľali aj Scott Clement, Emily Guskin a Sonia Vargas.